Za sprawą Johnny’ego Stronghandsa przez Islandię wartko płynie Blues Delty. 

Johnny Stronghands to pseudonim artystyczny islandzkiego singer-songwritera Jóhanna Pálla Hreinssona, który w 2010 roku debiutował albumem „Good People of Mine”. Niedawno, bo 23 kwietnia 2019 roku muzyk powrócił ze swoim nowym krążkiem zatytułowanym „Times Are Too Good”, który z miejsca mnie oczarował.

Johnny Stronghands proponuje nam muzykę z gatunku delta blues, czyli połączenie muzyki bluesowej, country i amerykańskiego folku. Na „Times Are Too Good” otrzymujemy jedenaście akustycznych utworów rozpisanych jedynie na gitarę i głos. Organiczne, surowe brzmienie tej muzyki i jej subtelna minimalistyczna forma wpada bardzo naturalnie i wiarygodnie. Muzyka brzmi jakby odgrywała się gdzieś obok nas na żywo. Nie jest to może nic skomplikowanego ani oryginalnego, ale jest to z pewnością coś więcej niż tylko zwykłe brzdąkanie na gitarze. Choć już od pierwszych dźwięków wiemy czego się spodziewać, to jednak akustyczny melancholijny blues islandzkiego muzyka żyje, ma swój urok i piękno. Johnny Stronghands gra po prostu swoje, a jego piosenki ujmują autentyzmem i szczerością. Są też przyjemne dla ucha i sprawiają dużo frajdy słuchaczowi. Ważne, że chce się tego słuchać wielokrotnie. I za to należy się autorowi szacunek.

Zawartość „Times Are Too Good” stanowią nostalgiczne ballady opowiedziane poruszającym głosem. Są to dobrze napisane utwory liryczne z ciekawą melodią, które pobudzają wrażliwość, skłaniają do refleksji i sprawiają przyjemność. Omawiany album ukazuje duże zamiłowanie Johnny’ego Stronghandsa do tradycji i inspiracji folk bluesem, a także umiejętność tworzenia specyficznego południowoamerykańskiego klimatu.

Jedno jest pewne Johnny Stronghands to Islandczyk, który czuje bluesa. Szkoda tylko, że jego muzyka nie ma szans na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, chociaż w pełni na to zasługuje. Dajcie się porwać bluesie delty.

 

Johnny Stronghands :: Times Are Too Good

01. Gravel Road Blues 03:18
02. Baby Please Don’t Go 01:47
03. Left Me 03:36
04. In The Water 03:18
05. Junior’s Song 02:59
06. Poor Old Mattie 02:30
07. Johnny’s Blues 02:42
08. Catfish Blues 03:10
09. Road No More 03:40
10. Lord, I Wanna Die Easy 02:50
11. Way Down There 04:53

 

 

Johnny Stronghands : facebook / myspace / spotify

Johnny Stronghands :: Times Are Too Good (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów