Jökull Logi to islandzki muzyk – multiinstrumentalista, kompozytor i beatmaker.

Jökull Logi dorastał w małym miasteczku w Stokkseyri położonym w południowo-zachodniej Islandii nad Oceanem Atlantyckim. Wychował się tam, mieszkając z mamą, babcią i dziadkiem. W domu rodzinnym dorastał przy ulubionej muzyce swojej mamy, np. Cesaria Evora i Erykah Badu. Natomiast spędzając weekendy u ojca słuchał islandzkiego zespołu HAM i innych płyt zespołów rockowych i metalowych. Teraz artysta mieszka i tworzy w Reykjaviku. Debiutował w 2018 roku albumem EP pod tytułem „In Wedding”. W międzyczasie współpracował z innymi islandzkimi muzykami poruszającymi się w różnych gatunkach muzycznych.

23 lipca 2020 roku Jökull Logi wydał swój nowy album EP zatytułowany „Bóndi í Brekku”, za pośrednictwem niemieckiej wytwórni Urban Undergrounds. Materiał ten powstawał przez ostatnie kilka miesięcy. Rejestracją i produkcją materiału zajmowali się Gabriel Markus i Glimlip. W nagraniach pojawia się kilku wokalistów: Ahmir The King („How U Feel”), Mileena („Swallow”) i Vivid Brain („Af Varamannabekk”). Dodam, że na okładce wydawnictwa znajduje się portret pradziadka artysty, który był rolnikiem w Brekka, farmie w Stokkseyri. Ponadto na albumie znajduje się również numer zatytułowany „Stokkseyri”. Nie jest to przypadek, gdyż dany album powstał pod wpływem dzieciństwa spędzonego przez Jökulla w rodzinnym miasteczku.

Album „Bóndi í Brekku” składa się z siedmiu kompozycji – czterech instrumentalnych oraz trzech z wokalem (w nich udzielają się w/w zaproszeni goście). Brzmienie najnowszej produkcji od Jökull Logi to wyjątkowo udana fuzja jazzu i hip hopu, natchnionego trip hopem i downtempo. Artysta stara się ograniczyć swoje samplowanie, umiejętnie budując przestrzeń efektami elektronicznymi, równocześnie przykładając jeszcze większą uwagę żywym instrumentom, na których gra np. pianino, klawisze, gitara, saksofon, syntezatory. Dzięki temu, jak przyznaje kompozytor, ma on wrażenie sprawowania większej kontroli nad swoją muzyką. Chociaż i tak wydaje mu się ona dosyć chaotyczna, dodatkowo posiadająca specyficzną surową estetykę lo-fi, między innymi za sprawą zaprojektowanych bitów. 

Muzyka z najnowszego wydawnictwa Jökull Logi płynie w przyjemnej, nastrojowej atmosferze i hipnotycznym rytmie. Całość płyty „Bóndi í Brekku” jest spokojna, eteryczna i stonowana, co przynosi pewien rodzaj ukojenia, harmonii. Nie mówiąc już, że słucha się tego bardzo dobrze. No, ale tak powinno być, bo to przecież muzyka zawieszona na wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w Islandii. Poszczególne kompozycje pokazują twórcze wyrafinowanie artysty, który ma w sobie solidną porcję sprawności kompozytorskiej i elektro-akustycznych kombinacji, które pozostawiają w słuchaczu pozytywne wrażenia.

 

 

Jökull Logi :: Bóndi í Brekku

1. Bróðir 02:23
2. Glitter 01:50
3. How U Feel ft. Ahmir The King 03:01
4. Interlude 00:48
5. Swallow ft. Mileena 02:46
6. Af Varamannabekknum ft. Vivid Brain 02:34
7. Stokkseyri 02:08

 

 
 

 

Jökull Logi : facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

Jökull Logi :: Bóndi í Brekku (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów