3390

Jón Ólafsson to Islandzki artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista, producent… i tak można by jeszcze długo wymieniać. Jego obszerna i bogata biografia obejmuje wiele zasług, które bez wątpienia mają duży wkład w rozwój nie tylko muzyki islandzkiej, ale w ogóle islandzkiej kultury.

Jón urodził się w 1963r. Z wykształcenia jest muzykiem. Studiował grę na fortepianie. Od 1986 roku czynnie działa na islandzkiej scenie muzycznej. Był założycielem kilku zespołów, w tym m.in. Sálin hans Jóns míns, Possibillies i Bítlavinafélagið. Od 1990 roku był również członkiem popularnego zespołu Nýdönsk (New Danish). Występuje także w bluesowym zespole Straumar og Stefán.

Muzyk komponuje swoje piosenki od bardzo młodego wieku. A jego utwory takie jak „Alelda”, „Horfðu til himins”, „Fluga”, „Þrisvar í viku”, „Móðurást”, „LIF”, cieszą się bardzo dużą popularności wśród Islandczyków. Jón jest artystą podejmującym działania na wielu obszarach nawet samej muzyki. Komponował muzykę do filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, seriali telewizyjnych i wielu reklam.

Jako muzyk i producent przyczynił się do powstania w sumie ponad 130 albumów. Wśród artystów, z którymi współpracował można wymienić m.in. Emiliana Torrini, Megas, Eyjólfur Kristjánsson, Geirfuglarnir, Magnús & Johann oraz Bubbi Morthens.

Jón niemal każdego roku nominowany jest do Icelandic Music Awards. Dwukrotnie otrzymał tę nagrodę, w kategorii „najlepszy klawiszowiec”.

Oprócz komponowania i wykonywania muzyki Jón pracował również w mediach. Był jednym z pierwszych prezenterów radiowych w krajowej stacji radiowej Channel 2. Miał również swój program muzyczny o nazwie „Poppkorn” w Islandzkiej telewizji i występował jako pianista w popularnym talk show „Á elleftu stundu”. Ponadto inny jego program telewizyjny „Af fingrum Fram” („Improwizacja”) otrzymał nagrodę Edda Award dla najlepszego telewizyjnego show.

Przez kilka ostatnich lat Jón pełnił także rolę dyrektora muzycznego w różnych Islandzkich teatrach. Był dyrektorem muzycznym przy produkcji „Hair” i „Bugsy Malone” w teatrze Loftkastalinn, a także przy produkcji „Blood Brothers”, „Grease”, „Hið ljúfa líf” i „the Little Shop of Horrors” w Reykjavik Municipial Theatre oraz przy powstawaniu „Taktu lagið Lóa”, „Gauragangur”, „Meiri Gauragangur and Rent” w Islandzkim Teatrze Narodowym (National Theatre of Iceland).

Jón prowadził też własną wytwórnię muzyczną, która wydała albumy m.in. Possibillies, dwa pierwsze solowe albumy Emiliany Torrini, Fjallkonan, Megas, Vinabandið i Ceres 4.

Jón Ólafsson

W solowej muzycznej twórczości Jóna Ólafssona znajdują się dwa albumy. Pierwszy zatytułowany „Jón Ólafsson” został wydany w 2004r. Natomiast drugi album „Hagamelur“ ukazał się w październiku 2007r.

Warto nadmienić, że miksowaniem nagrań na album „Hagamelur“ zajmował się Addi 800, a masteringiem Bjarni Bragi Kjartansson. Ponadto wykonanie projektu okładki do albumu powierzono Hugmynd i Hönnun, a zdjęcie artysty na okładkę wykonał KiddiK.

Na swoim ostatnim albumie Jón nie tylko zaśpiewał, ale również zagrał na wielu instrumentach m.in. na pianinie tradycyjnym i elektrycznym, fortepianie, organach tradycyjnych i typu skemmtari, syntezatorze i tamburynie.

Artystę w nagraniach wsparli: Jóhann Hjörleifsson perkusja; Haraldur Þorsteinsson bas; Stefán Már Magnússon gitara; Pétur Örn Guðmundsson chórki.

Wieloletnie doświadczenie pozwoliło Jónowi stworzyć rozpoznawalny indywidualny styl muzyczny i kompozycyjny. Muzyka w jego wykonaniu i aranżacjach nabiera poetyckiego wymiaru i charakteru. Główne miejsce wśród instrumentów zajmuje oczywiście fortepian. Ważnym elementem jest także czysty, spokojny, ale zdecydowany głos Jóna. Artysta nie daje się jednak jednoznacznie zaszufladkować. Udało mu się wprawdzie osiągnąć popularność zarezerwowaną dla wykonawców muzyki pop, ale Jón umiejętnie skrywa to pod płaszczykiem lirycznych aranżacji, jak również nawiązań do muzyki pop rockowej. Kusi mnie, aby na jego albumie „Hagamelur” umieścić nalepkę o treści „smooth & ambitious poetry pop”.

Jon-Olafs

Jón Ólafsson to artysta dojrzały, który przeżył już niejedno i niejedno widział. W jego wieloletniej karierze, liczba zaledwie dwóch solowych albumów wydaje się być nader skromna. Świadczy to jednak tylko i wyłącznie o nieodrywaniu przez muzyka kolejnych kuponów od swojej popularności. Solowe albumy są dla tego artysty bardzo bliskie i traktuje je niezwykle osobiście. Co więcej te wydawnictwa to przede wszystkim eleganckie i dojrzałe albumy utalentowanego muzyka.

Album „Hagamelur” jest znakomicie zrealizowany pod względem dźwiękowym. Całość brzmi bowiem bardzo czysto i selektywnie. To znakomita produkcja, podana z taktem i klasą. Nie mamy żadnych wątpliwości, że tę muzykę wykonuje profesjonalny muzyk. Wiele ciepłych słów należy powiedzieć o talencie Jóna i jego nienachalnej ekspresji, która skupia na sobie wciąż nie gasnące zainteresowanie.

W przypadku albumu „Hagamelur” mamy do czynienia głównie z łagodnym brzmieniem i liryzmem, od czasu do czasu uzupełnionym bardziej przebojowym fragmentem. Jest to muzyka, którą czasem mamy ochotę zanucić, a innym razem przy której po prostu chcemy oddać się refleksji i zamyśleniu. Ciekawe, stylowe aranżacje poszczególnych utworów ujmują swoją elegancją i sprawiają, że muzyka prezentuje się niezwykle gustownie. To muzyka przyjemnie płynąca, z której radość czerpie nie tylko artysta, ale również słuchacz. To po prostu bardzo przyjemna płyta. Tak zwyczajnie.

 

 

Jón Ólafsson :: Hagamelur

1. Skortur á þér (4:06)
2. Takk Takk Takk (3:10)
3. Ægissíða (4:12)
4. Ég Spyr þig (4:23)
5. Merkilegt (3:56)
6. Viðkvæmur (3:38)
7. Hlýtt (2:41)
8. Kína (3:38)
9. Tvær Ferskeytlur Og Viðlag (4:10)
10. Krossgötur (3:29)

 

 
Jón Ólafsson : website / facebook / bandcamp

Jón Ólafsson :: Hagamelur (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów