Kim tak naprawdę jest artysta posługujący się pseudonimem Julian Civilian? Zainteresowanych odsyłam do recenzji jego debiutanckiego albumu „Vöknum til vors“ (2016; recenzja tutaj).

Natomiast dziś spotykamy się, aby przyjrzeć się najnowszej płycie Juliana Civiliana. Album zatytułowany „Frá mána til mána” ukazał się 29 kwietnia 2018 roku.Julian Civilian skomponował całość muzyki i napisał wszystkie teksty. Ponadto nagrał samodzielnie wszystkie linie wokalne i niemal wszystkie partie instrumentalne (gitara, bas, organy, klawisze, harmonijka ustna), jedynie na perkusji gościnnie zagrał Helgi Pétur Hannesson (który przygotował również projekt okładki). Przy produkcji płyty, miksowaniu i masteringu materiału artysta korzystał (podobnie jak w przypadku debiutu) z pomocy przyjaciela – Sigurðura Angantýssona.

Album „Frá mána til mána” to zbiór ośmiu lekkich, prostych, acz intrygujących alternatywnych rockowych kompozycji utrzymanych w konwencji lo-fi. Oczywiście Julian Civilian nie zamyka się w jednej stylistyce. Udanie przemyca do swojej twórczości wpływy indie folk rockowe. Ponadto serwuje nam różnego rodzaju ciekawe eksperymentalne rozwiązania oraz nawiązania do psychedelic/progressive rocka. W twórczości Islandczyka pojawiają się również odwoływania do ninetiesowego grania, które często wypadają bardzo ładnie i lekko sentymentalnie..

Całość „Frá mána til mána” unosi się na ciepłych promieniach późnego, słonecznego popołudnia. Stanowczo króluje tu oszczędność, zwiewność i rozmarzenie, a większość piosenek ma pozytywny vibe. Ogólnie mówiąc: jest miło, przyjemnie i beztrosko. Taki błogi nastrój potęguje również delikatna i ciepła barwa głosu wokalisty. Nie zaburza jej nawet pojawiający się od czasu do czasu rock’n’rollowy pazur.

To, co cechuje Juliana Civiliana to szczerość. Muzyk brzmi autentycznie, a nie bez znaczenia jest też to, że ma smykałkę do komponowania magnetycznych utworów, które z miejsca poruszają. Dlatego jego najnowszy album od pierwszego odsłuchania może wciągnąć. „Frá mána til mána” to ładna i sentymentalna pozycja, którą warto poznać.

 

 

 

Julian Civilian :: Frá mána til mána

1. Frá mána til mána 03:09
2. Der 03:52
3. Þrítugur 04:20
4. Rigningin er fljót 03:42
5. Svalir 03:17
6. Dans á rósum 03:43
7. Fólk elskar dýr meira en fólk elskar fólk 05:01
8. Kulnun 04:01

 

 

Julian Civilian : facebook / bandcamp / soundcloud

Julian Civilian :: Frá mána til mána (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów