Júníus Meyvant to jeden z najciekawszych islandzkich singer-songwriterów, którego wyróżnia wyjątkowy talent do tworzenia wyrafinowanych aranżacji i pięknych melodii.

Júníus Meyvant debiutował w 2015 roku albumem EP „Color Decay” (recenzja TUTAJ). Rok później ukazał się jego pierwszy longplay „Floating Harmonies” (recenzja TUTAJ).

25 stycznia 2019 roku ukazał się najnowszy długogrający album Júníusa Meyvanta zatytułowany „Across the Borders”. Płyta ukazała się nakładem islandzkiej wytwórni Record Records. Ponadto artysta podpisał kontrakt z Glassnote Records na wydanie swojego krążka w Północnej i Południowej Ameryce, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Nad kompozycjami, które znalazły się na „Across the BordersJúníus Meyvant pracował w ubiegłym roku wraz z muzykiem i inżynierem Guðmundurem Kristinnem Jónssonem (Erlend Oye, Ásgeir, Hjálmar) w renomowanym studiu Hljóðriti znajdującym się na obrzeżach Reykjaviku. Guðmundur zajmował się rejestracją i miksowaniem muzyki, zaś za jej produkcję odpowiada w całości Júníus Meyvant (który jest autorem całego materiału). Warto dodać, że kompozycje Islandczyka są bogato zorkiestrowane, stąd w ich nagraniach uczestniczyła sekcja smyczkowa i dęta.

Júníus Meyvant w udzielanych wywiadach wyjaśnia, że temat albumu „Across the Borders” opisuje klarownie już sam tytuł danego wydawnictwa. Można go oczywiście interpretować wielorako, ale generalnie dotyczy on zarówno przekraczania granic terytorialnych, geograficznych, bycia w ciągłym ruchu, jak i tych wewnętrznych, związanych z pokonywaniem własnych ograniczeń, nawyków i schematów, z równoczesnym dążeniem do zrozumienia siebie, poszerzania samoświadomości i samorozwoju.  

Na „Across the Borders” znalazło się jedenaście premierowych utworów o brzmieniu zbliżonym do dotychczasowych dokonań Islandczyka. Oryginalny i stylowy freaky folk pop  w wykonaniu Júníusa Meyvanta wykorzystuje szeroką paletę inspiracji i dźwięków. W jego niemal filmowych aranżacjach odnajdziemy różnorodne nawiązania, począwszy od soulu, popu i rock’n’rolla lat 60-tych, przez gospel, r’n’b, funky i blues, aż po americanę i folk lat 70-tych. A to wszystko Islandczyk podaje we własnym, jak zawsze intrygującym stylu. Ciepłe, miękkie i analogowe brzmienia wzmocnione są tutaj cudownymi, uduchowionymi melodiami oraz błogim i miękkim niepowtarzalnym głosem wokalisty, w którym zawarty jest silny ładunek emocjonalny.

Artysta przyzwyczaił nas do tego, że jego muzyka błyszczy feerią barw. Tak jest i na najnowszej płycie Islandczyka. Przesłuchałem ten album wielokrotnie i nie znajdują na nim zbędnego motywu czy dźwięku, niepotrzebnego wersu lub chybionego utworu. Album jest spójny, a każda wypełniająca go kompozycja utrzymana jest na jednakowym, wysokim poziomie. „Across the Borders” to kawał świetnie zaśpiewanej i rewelacyjnie zagranej muzyki ozdobionej cudownymi orkiestracjami, intrygującymi smaczkami i pięknymi melodiami oraz soulową wrażliwością. Júníus Meyvant wykonuje kompozycje z wielką subtelnością i zmysłowością w głosie. Jak mało kto potrafi wyśpiewać uczucia, nadać piosenkom głębię. Każda z kompozycji zagrana jest z pomysłem i feelingiem. Ich brzmienie nie jest przeładowane, ujmuje autentycznością i polotem wykonawczym. Przez to każdą piosenkę można tu słuchać w zapętleniu.

Júníus Meyvant to singer-songwriter o ogromnym talencie kompozytorskim i aranżacyjnym. Jego muzyka nie ma żadnych ograniczeń i nie wymaga żadnych poprawek. Po raz kolejny mamy do czynienia z solidnym dziełem utrzymanym w klimacie retro-soul, ale równocześnie znakomicie odnajdującym się we współczesnych czasach. Artysta daje na nim upust swoim inspiracjom, udowadnia swoją kreatywność, bawi się muzyką i wychodzi mu to doskonale. Słuchanie „Across the Borders” to prawdziwa przyjemność. Taki album chce się poznawać i poświęcać mu czas. To prawdziwa rozkosz dla ucha I ducha, a zarazem doskonała zabawa. Muzyka Júníusa Meyvanta zmienia życie.

 

Júníus Meyvant :: Across the Borders

1. Lay Your Head
2. Love Child
3. High Alert
4. Holidays
5. Across The Borders
6. Let It Pass
7. New Waves
8. Carry On With Me
9. Punch Through The Night
10. Draw The Line
11. Until The Last Minute

 

 

Júníus Meyvant : website / facebook / soundcloud / spotify / instagramJúníus Meyvant :: Across the Borders (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj