K.óla to pseudonim artystyczny 22-letniej Islandki Katrín Helgi Ólafsdóttir, która pochodzi z niewielkiej miejscowości Hafnarfjörður.

Katrín zaczęła grać na pianinie klasycznym w wieku 9 lat. Kilka lat później zaczęła grać na fortepianie jazzowym, ale nigdy nie lubiła ograniczać się do nudnych ćwiczeń, dlatego szybko zaczęła komponować własne piosenki. W 2012 roku dołączyła do indie dream popowego zespołu Milkhouse, z którym wydała dwa albumy „Baratí í Paradís” (2015; recenzja TUTAJ) i „Painted Mirrors” (2017; recenzja TUTAJ). W trakcie liceum brała czynny udział w grupie teatralnej. Po zakończeniu tej szkoły rozpoczęła studia licencjackie w zakresie kompozycji na Iceland University of Arts pod kierunkiem Hróðmara Ingi Sigurbjörnssona. Dodam, że Katrín wydała samodzielnie także dwa albumy solowe, do których własnoręcznie wykonała opakowania. Pierwszy z nich to soundtrack „She” (2016), który stanowił oprawę muzyczną do przedstawienia teatralnego opartego na dystopijnej książce George’a Orwella „1984”. A drugie wydawnictwo to „Glasmanía” (2017), na którym artystka skupiła się na graniu na szklanych naczyniach. Oprócz tego Katrín napisała dwie książki: „Mót” (2016; tomik poezji napisany we współpracy z dwoma innymi autorami) i „Nettspeki” (2018; książka oparta na rozmowach z przyjaciółmi, podczas których próbujemy się dowiedzieć co jest istotą bycia cool).

Katrín Helgi Ólafsdóttir jest członkiem art-kolektywu post-dreifing. Gra na wielu instrumentach i śpiewa, a także nagrywa, miksuje i zajmuje się produkcją muzyki. Jak napisała na swojej stronie internetowej jej kariera solowa pod pseudonimem K.óla jest jej punktem wyjścia do robienia rzeczy, które jej zdaniem są zabawne, jak granie na basie, tworzenie teledysków, szycie książek i współpraca z innymi artystami. Choć większość jej twórczości jest związana z muzyką, Katrín nie ogranicza swojej artystycznej działalności tylko do tego jednego medium. Inspirują ją eksperymenty, szczególnie w duchy DIY, mieszanie różnych rzeczy i próbowanie stymulacji odbiorców jej sztuki przez więcej niż tylko jeden zmysł np. słuchu. Stąd jej występom towarzyszą intrygujące kostiumy, rekwizyty, scenografie, grafiki, itp. Do grona artystów, którymi inspiruje się Katrín zalicza przede wszystkim takie postaci jak Björk, Joanna Newsom, Grimes, Jerkcurb i Ragnar Kjartansson.

3 lipca 2019 roku K.óla wydała nowy album zatytułowany „Allt verður alltílæ”. Miksowaniem materiału na ten krążek zajmował się Gestur Sveinsson, zaś jego mastering wykonał Haffi Tempó. W nagraniach gościnnie wystąpili: Andrés Þór Þorvarðarson (gitara, perkusja), Annalísa Hermannsdóttir (klawisze, syntezator), Sævar Andri Sigurðarsson (klawisze w „Keyrum úr borginni”), Jóhannes Bjarki (Skoffín) (gitara w „Keyrum úr borginni”), Sólrún Ylfa Ingimarsdóttir (wokal w „Bros’í sólina”).

W jednym z wywiadów dla zagranicznej prasy K.óla wyjaśnia, że używa muzyki, aby wyrazić swoje uczucia, a równocześnie dobrze się przy tym bawić. Stąd jej kompozycje to karuzela inspiracji i wpływów. Na „Allt verður alltílæ” pojawia się wiele brzmień, którym towarzyszą zmienne, niekiedy surrealistyczne nastroje i różnorakie emocje, począwszy od melancholii a skończywszy na euforii. K.óla proponuje nam muzykę niezależną trudną do jednoznacznego sklasyfikowania, bo niebywale różnorodną stylistycznie. Zbudowaną z wielu elementów pochodzących z odmiennych rejonów stylistycznych. To efektowna dźwiękowa kreacja, z której wyłaniają się między innymi motywy lo-fi, folk, indie pop rock, elektroniki, folktroniki, synth wave i future pop. Całość poskładana jest z wyczuciem i „zszyta” nie mniej oryginalnym, dyskretnie ujmującym głosem Islandki.

K.óla ma głębokie zrozumienie tego, kim jest jako artystka. Jest spontaniczna i kreatywna, z nie mieszczącą się w jej głowie wyobraźnią, która tworzy, gra i śpiewa po swojemu. Jej najnowszy album cechuje brak ograniczeń, jednakże nie jest on specjalnie skomplikowany. Zresztą nie wszystko z „Allt verður alltílæ” trzeba rozumieć, wystarczy tę muzykę po prostu poczuć, a to nie jest trudne. Ma ona naprawdę wiele do zaoferowania.

 

 

 

K.óla :: Allt verður alltílæ

1. Glerkastalinn 03:56
2. Finna fyrir þér 02:55
3. Keyrum úr borginni 02:54
4. Ein 03:01
5. Undir trjánum 03:17
6. Nýir draumar 04:03
7. Bros’í sólina 01:59

 

 

 

K.óla : website / facebook / bandcamp

K.óla :: Allt verður alltílæ (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów