a3554202089_10

Jazzowy zespół K-Trio został założony przez islandzkiego pianistę Kristjan’a Martinsson’a w 2008 roku z okazji finalnego recitalu w Icelandic Musicians Union School of Music.

Na scenie towarzyszyli mu wówczas Petur Sigurdsson na basie i Magnús Trygvason Eliassen na perkusji. Po tym występie muzycy nadal razem współpracowali, komponowali muzykę i koncertowali. Występując np. na Reykjavik Jazz Festival oraz reprezentowali Islandię podczas The Young Nordic Jazz Comets w Kopenhadze. Wygrali ten konkurs i nagrali swój pierwszy album „The K-Trio” (Dimma, 2009).

Następnie w 2009 roku grupa wzięła udział w serii koncertów składających się na trasę zatytułowaną Scandanavian Concert Series, Winter Jazz (Nasjonal Jazzscene Oslo, Rytmihäiriöklubi Helsinki, Christianshavns Beboerhus Copenhagen, Mariehamn Jazzfestival w Åland Islands i Ylläs Jazz and blues w Lappland).

W kwietniu tego samego roku został wybrany do udziału w finale europejskiego konkursu EBU European Jazz Competition, który jest częścią North Sea Jazz Festiwal.

W 2010 roku islandzkie jazzowe trio wydało swój drugi album „Rekaviður” (ang. „Driftwood”, Dimma). Podczas występów promujących ten krążek do trio dołączył Andri Ólafsson na kontrabasie.

Aktualnie K-Trio ma swoją siedzibę w Amsterdamie. Zmianie uległ również jego skład. Obecnie zespół może pochwalić się międzynarodowym składem. Mam tu na myśli pianistę Kristjan Martinsson (Islandia), basistę Pat Cleaver (Wielka Brytania / Francja) i perkusistę Andris Buikis (Łotwa).

Zespół koncertuje w całej Europie, a jego muzyka spotyka się z pozytywnym odbiorem niezależnie od położenia geograficznego. Twórczość K-Trio przyjęło się określać jako współczesny jazz, experimental funk jazz czy nawet ‚volcanic jazz‚.

10176110_10152365205984889_467017137431649354_n

W 2013 roku na rynku pojawił się ich trzeci krążek zatytułowany „Meatball Evening” (Dimma). Dość powiedzieć, że płyta zdobyła 3 nagrody muzyczne podczas Icelandic Music Awards w marcu 2014 roku – za najlepszy album jazzowy, kompozytor i kompozycja.

Za większość kompozycji K-Trio odpowiada głównie Kristján, wirtuoz o rozległej wyobraźni muzycznej, który z tylko sobie znaną precyzją i talentem łączy dramaturgię jazzu i emocjonalność rocka z czystą radością grania.

Zapewne dlatego instrumentalna muzyka na „Meatball Evening” jest tak rytmicznie ekscytująca i pełna ciekawych przygód, podczas których możemy się przekonać nie tylko o bogatej tradycji islandzkiego jazzu, ale również usłyszeć echa będące wynikiem wpływów muzyki folkowej, rockowej i klasycznej.

Brzmienie jazzowej muzyki tego tria nierzadko opisuje się jako zabawne, beztroskie, pełne wulkanicznej energii. Z pewnością dużo tu optymistycznych melodii i humoru, swobody melodycznej, harmonicznej oraz brzmieniowej. Ale sporo też powabu i klasycznego piękna. A przede wszystkim świetnego zgrania muzyków, którzy doskonale czują się w tej eklektycznej konwencji, gdzie oprócz niewątpliwych walorów czysto jazzowych ukazane są ich bogate i zróżnicowane inspiracje.

20024_10153269799494889_676543872575646836_n

Muzycy stworzyli na swojej płycie fascynujące figury rytmiczne pełne rozkołysania, a jednocześnie przewrotnych pomysłów i abstrakcji, które z łatwością mogą wywołać nie tylko uśmiech, ale i rumieniec na twarzy słuchacza. Utwory są zróżnicowane zarówno rytmicznie, jak i pod względem faktury, ale ponieważ przechodzą gładko jeden w drugi, stanowią spójną całość. Zespół zachwyca wspaniałą techniką, a także inwencją w narracji i wysyconym brzmieniem akustycznych instrumentów, wśród których elementem integrującym jest wyeksponowany i pełen energii fortepian.
Muzyka zachwyca indywidualnym i dobrze zdefiniowanym stylem wypowiedzi. To dojrzała koncepcja nowoczesnego jazzu, która zwraca na siebie uwagę.

Album „Meatball Evening” to pozycja arcywysmakowana, która zasługuje na najwyższe uznanie. To album, do którego chce się wracać. Mam nadzieję, że jego finezyjne piękno dotrze do szerszego kręgu odbiorców, którzy docenią unikalność K Trio. Ta muzyka przyjemnie wypełni każdą wolną chwilę.

Tracklist:

1. Rabarbara-grúfa (5:15)
2. Binnenkort, Geen Leijden Meer (5:36)
3. Meatball Evening (4:10)
4. Rico (4:30)
5. Strokkur (3:18)
6. Upp Og Niður (7:24)
7. J’aimerais Apprendre le Français pour Pouvoir Te Connaitre (4:38)
8. Wenn Alles Gesagt Ist (5:29)

K Trio : website // facebook // bandcamp // Kristjan Martinsson // wydawnictwo DIMMA.


K Trio :: Meatball Evening
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów