Wersja audio recenzji albumu
Kælan Mikla :: Demos

Kælan Mikla (ang. Lady of the Cold) to damskie post-punkowe trio, które powstało na początku 2013 roku., po zdobyciu pierwszego miejsca podczas konkursu Poetry Slam w Bibliotece Miejskiej Borgarbókasafn.

Mogę jeszcze dodać, że Kælan Mikla to islandzkie imię postaci z fińskiej kreskówki o Muminkach. To tajemnicza postać, która jest uosobieniem zimna i zimy. Kælan Mikla każdej zimy przechodzi przez dolinę Muminków, przynosząc chłód i mróz. Wprawdzie jej pojawienie się w dolinie opisane jako bardzo piękne, ale trzeba wiedzieć, że jeśli popatrzy komuś prosto w oczy,  to ta osoba może zamarznąć na śmierć.

W skład zespołu Kælan Mikla wchodzą:

Sólveig Matthildur Kristjánsdóttir – perkusja
Margrét Rósa Dóru-Harrysdóttir – bas
Laufey Soffía Þórsdóttir – wokal

11257199_766687223449706_1965783302946795318_n

Do tej pory zespół wydał dwa albumy EP. Pierwszy zatytułowany „Glimmer & Aska” ukazał się  11 maja 2014 roku i znalazło się na nim 6 utworów. 

Druga płyta nosi prosty tytuł  „Demos” i została wydana  25 października 2015 rok. Tym razem panie z  Kælan Mikla umieściły na płycie 4 kompozycje pochodzące z nagrań przeprowadzonych przez Orange’re podczas ich koncertu w Berlinie. Ich jakość jest zdecydowanie lepsza od wcześniejszego wydawnictwa.

Aktualnie  Kælan Mikla przymierzają się do nagrania i wydania oficjalnego albumu debiutanckiego.

Sólveig, Margrét i Laufey piszą swoje wiersze nie od dziś. Regularne, raz w miesiącu, mają odczyty tych wierszy. Opublikowały dotychczas także dwa tomiki z własnymi wierszami za pośrednictwem Fríyrkjan – stowarzyszenie młodych islandzkich poetów. Panie zainspirowane słynnym muzycznym dokumentem „Rokk í Reykjavík” w reżyserii Friðrik Þór Friðriksson z 1982 roku opowiadającym o islandzkiej scenie postpunk / new wave w latach 1981-1982 postanowiły wskrzesić ducha punka i nasycić go poezją.

W ten sposób narodził się Kælan Mikla stanowiący muzyczną oprawę dla islandzkiej poezji. Z pozoru nic wielkiego, wręcz bardzo minimalistycznie, w końcu to „tylko” głęboki bas, płasko brzmiąca perkusja i partie syntezatorów. No i wykrzyczane (przeważnie) partie wokalne, do tego po islandzku. Ale jest w twórczości tych młodych Islandek coś, co przykuwa naszą uwagę. Jakaś magnetyczna siła, od której nie możemy się uwolnić.

1558460_914091005375993_4065557522324709784_n

Muzykę jaką wykonuje Kælan Mikla można opisać jako coś z pogranicza mrocznej poezji śpiewanej oraz muzycznej awangardy z elementami kojarzącymi się głównie z takimi gatunkami jak między innymi new/dark/synth wave, goth i post-punk. Są to podstawowe składniki wspaniałego niejednoznacznego nastroju tej płyty, który dyskretnie i niepostrzeżenie wkrada się do wyobraźni odbiorcy.

„Glimmer & Aska” to płyta klasyczna w brzmieniu i nastroju. Równie prostota, co i chwytliwa. Dziewczyny w sposób odkrywczy i świadomie czerpią z dokonań prekursorów w/w gatunków tworzących na początku lat osiemdziesiątych: doskonały analogowy synth, „brudne” i szorstkie gitary, wyeksponowana i sterylna perkusja, a do tego poetycka głębia tekstów oraz intensywny „obłąkańczy” kobiecy wokal. W minimalistycznej muzyce Islandek jest absolutnie wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć nastrój wzniosłej melancholii, muzycznej refleksji, czy aby powołać zimne gotyckie piękno.

To co proponuje nam Kælan Mikla to mroczny i ponury poetry-punk. Islandzkie trio reprezentuje nurt sztuki buntowniczej, czy też „krytycznej”, dlatego brzmi surowo i chłodno. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek natarczywym patosie, całość pachnie prawdziwą sztuką i jest doskonale wyważona. Dziewczyny olśniewają nie tylko stylistyczną nonszalancją, ale również tajemniczością. Ich poetyckie natchnienia skąpane są w mroku i tajemnicy nocy, wraz z całą jej głębią i hipnotyzującą nastrojowością. To sfera ciemnych przeżyć i odczuć towarzyszących doświadczeniom życia, która wciąga na długo i nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

a1938226051_10

 

 

Kælan Mikla :: Demos

1. Myrkrið kallar (live in Berlin Recorded by Orange´ear – www.orange-ear.de) 03:22
2. Kalt (Recorded by Orange´ear – www.orange-ear.de) 04:01
3. Sýnir (live in BerlinRecorded by Orange´ear – www.orange-ear.de) 03:11
4. Glimmer & aska 05:17

 

 

 

Kælan Mikla : facebook // bandcamp // soundcloud

Kælan Mikla :: Demos
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów