Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Pieśni Islandii, tradycji, piękna, narodu, życia, miłości i śmierci.

Karl Olgeirsson urodził się w 1972 roku. Od kiedy tylko mógł wziąć do ręki druty do robienia na drutach robił sobie perkusję ze wszystkiego co wpadło mu w ręce. Wkrótce rodzice dali mu własną małą gitarę i zaczął pisać muzykę. W wieku ośmiu lat uczył się w szkole Yamaha Organ School, a w wieku 16 lat zaczął grać na pianinie jazzowym. Obecnie pisze muzykę, produkuje albumy, gra na żywo z zespołami, aranżuje większe zespoły i pracuje jako dyrektor muzyczny i performer w teatrach. Jest autorem muzyki filmowej i wykładowcą na Improv Iceland. Jego piosenki były wykonywane przez wielu najbardziej znanych islandzkich piosenkarzy i nie są obce Top 40. Regularnie gra ze swoim trio fortepianowym Hot Eskimos, Djäss, trio organowym Karl Orgeltrio’s Organ Trio i Kalli Olgeirs’ Jazzdevils. Na swoim koncie artysta ma dwa albumy solowe: „Hátíðarnótt” (2015) i „Mitt blåa härdi” (2018), który zdobył dwie nagrody muzyczne, a był nominowany aż do trzech.

21 października 2022 roku Karl Olgeirsson wydał swój najnowszy album zatytułowany „Stillur”, za pośrednictwem wytwórni Alda Music. Na płycie znalazło się dziewięć instrumentalnych kompozycji. Jest to islandzka muzyka patriotyczna i tradycyjna zaprezentowana w cichych jazzowych aranżacjach rozpisanych na fortepian. Jak pisze jej autor – To pieśni Islandii, tradycji, piękna, narodu, życia, miłości i śmierci.

Bez splendoru i bogatych aranżacji, jedynie fortepian i emocjonalne zaangażowanie wykonawcy – to wystarczy, żeby zahipnotyzować słuchacza i zabrać go w cudowną i łagodną podróż przez muzyczną kulturę Islandii. Fuzja muzyki klasycznej i jazzu, którą proponuje nam tutaj Karl Olgeirsson wypada wyśmienicie. Kompozytor posiada świetnie opanowany warsztat. Oszczędne, delikatne, bardzo stylowe dźwięki znakomicie wydobywają na pierwszy plan walory przedstawionych pieśni. Jedni sobie o nich przypomną, na nowo je odkryją, a pozostali będą mogli je poznać. Pianista stara się zbliżyć jak najbardziej do  wzruszającego piękna tych kompozycji i dzielić się nim oraz swoimi uczuciami ze słuchaczem. Całość nie schodzi poniżej pewnego poziomu i daje gwarancję, że przyjemnie spędzimy czas przy nastrojowej muzyce.

Omawiana płyta ma i powinna mieć odbiorców, bo powstała z myślą o nich, ale równocześnie stanowi osobisty hołd Karla Olgeirssona, który składa on tradycji swojej ojczyzny.  Nie ma się co rozpisywać. To jest wartość sama w sobie.

 

 

Karl Olgeirsson :: Stillur

1. Smávinir fagrir
2. Land míns föður
3. Sumarkveðja
4. Fagurt er í fjörðum
5. Sjá dagar koma
6. Ísland farsælda frón
7. Hver á sér fegra föðurland
8. Öxar við ána
9. Draumalandið

 

 

 

Karl Olgeirsson : website / facebook / instagram


Karl Olgeirsson :: Stillur (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów