Katrin á Borg to farerska piosenkarka i autorka tekstów, która urodziła się i wychowała w miejscowości Hoyvík znajdującej się na Wyspach Owczych. Muzyka bardzo szybko stała się ważną częścią jej życia. Od wczesnego dzieciństwa śpiewała w chórach, zespołach wokalnych i kościele. Od najmłodszych lat miała również okazję prowadzić miejscowy chór młodzieżowy. Chcąc dalej podążać ścieżką muzyki i rozwijać swój śpiew, Katrin w 2006 roku przeprowadziła się do Norwegii. Zamieszkała w Oslo, aby studiować tam muzykę w Høgskolen i Staffeldtsgate. W Norwegii spędziła w sumie 12 lat, ucząc się, śpiewając, pisząc piosenki, występując i nauczając, zanim powróciła do swojego rodzinnego domu na Wyspach Owczych.

W wyniku współpracy z utalentowanym i cenionym farerskim producentem Kristofferem Mørkørem, marzenie Katrin o nagrywaniu i wydawaniu muzyki stało się rzeczywistością. W 2016 roku ukazał się jej pierwszy singiel „Fading Lovehearts”, a następnie w 2017 roku kolejny singiel „My Heart Cries”. Piosenki te można zaliczyć do popowych ballad, w których wokalistka śpiewa o miłości, bólu serca i stracie, oraz o wciąż tlącej się nadziei. Od opublikowania tych utworów Katrin zaczęła pracować nad materiałem na debiutancki album.

W między czasie artystka ponownie wyjechała i zamieszkała w Oslo, gdzie nawiązała współpracę z producentem i gitarzystą Espenem Tappelem, byłym student muzyki z tej samej uczelni co Katrin. Wraz z nim farerska wokalistka zdecydowała się zmienić nieco swój dotychczasowy styl. Swój debiut przygotowywała bardzo starannie, nie spiesząc się zbytnio, co wyszło jej tylko na dobre.

Efekty tych prac można podziwiać na wydanym 30 października 2020 roku jej debiutanckim albumie EP zatytułowanym „Uncover the Truth”. Materiał na daną płytę nagrany został w Bedehuset Studio w Grimstad w Norwegii w styczniu 2019 roku, a wokale w Tappeluft Studio w Oslo w Norwegii w lutym 2020 roku. Miksowaniem nagrań zajmował się Ruben Dalen, a mastering wykonał Morgan Nicolaysen z Propeller Mastering. Producentem albumu był wspomniany Espen Tappel, który również współpracował z Katrin przy aranżacjach jej piosenek. Przy nagraniach albumu „Uncover the Truth” brali udział:

Katrin á Borg: wokal, chórki
Jens Andreas Kleiven: chórki
Torjus Vierli: instrumenty klawiszowe, fortepian, Rhodes, Mellotron, syntezatory
Espen Tappel: gitara elektryczna i akustyczna, syntezatory, instrumenty perkusyjne, programowanie
Ruben Fredheim Oma: bas
Ruben Dalen: instrumenty perkusyjne, syntezatory
Jonas Kilmork Vemøy: trąbka

Na „Uncover the Truth” znalazło się finalnie pięć piosenek. Wszystkie są w języku angielskim. Opowiadają o miłości i walce, dobru i złu w codziennym życiu człowieka. Celem Katrin á Borg było stworzenie magicznych muzycznych wszechświatów, które byłyby w stanie oczarować słuchacza. No i faktycznie płyta czaruje aranżacjami, klimatem i wokalami.

Brzmienie albumu „Uncover the Truth” to wysmakowana mieszanka brzmień, które ukształtowały Katrin á Borg jako artystkę, a więc alternatywnego popu, soulu, jazzu i gospel. Farerka na swoim debiucie potwierdza talent i udowadnia swoją kreatywność, bawi się muzyką i różnymi stylami, nie trzyma się sztywnych ram i patentów. Artystka stara się poszukiwać nowych rozwiązań, wyróżnić swój styl i nadać mu odpowiednie, indywidualne brzmienie. Chociażby za to należy się jej uznanie, ale nie tylko. Bo w rzeczywistości jej utwory bronią się same. Podoba mi się szczególnie umiejętne posługiwanie się inspiracjami sprzed dekad, starymi i organicznymi brzmieniami i przekładanie je na współczesne czasy. Muzycy za pomocą stylowych dźwięków budują pełną głębi muzyczną przestrzeń urozmaicaną przeróżnymi dźwiękami. To wielowarstwowa i przejmująca muzyka, którą cechuje bogactwo aranżacyjne i eklektyzm. Na płycie odnaleźć można wiele dźwiękowych smaczków, które podnoszą wartość omawianego wydawnictwa. Jest ono naprawdę pięknie zinstrumentalizowane. A na dodatek całość spowita jest magnetycznym głosem Katrin á Borg, której w niektórych momentach partnerują chórki. Wokalistka pewnie i odważnie operuje swoim głosem. Jej śpiew ma w sobie soulowy posmak, który jeszcze bardziej wpływa na zmysłowy, emocjonalny i uduchowiony charakter płyty „Uncover the Truth”.

Trzeba przyznać, że Katrin á Borg bardzo udał się debiut. To solidny album, a słuchanie każdej z kompozycji zamieszczonej na „Uncover the Truth” to prawdziwa przyjemność. 

 

 

 

 

Katrin á Borg :: Uncover the Truth

1. Go on 3:49
2. House by the shore 3:58
3. Uncover the truth 4:12
4. What happend 4:00
5. Our hearts belong 5:09

 

 

 

 

Katrin á Borg : facebook / spotify

Katrin á Borg :: Uncover the Truth (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów