Katuma to indie pop rockowy zespół pochodzący z Nuuk, stolicy Grenlandii.
Członkowie zespołu Katuma to:
Ludvig Andersen Lyberth – wokal, gitara akustyczna
Karma Brandt – gitara elektryczna, wokal
Nukannguaq Kajussen – bas, wokal
Kristian Otto Therkelsen – perkusja
W październiku 2014 roku grupa zadebiutowała albumem „Allanngulerpugut” (ang. We are changing). Autorem wszystkich kompozycji jest Ludvig Andersen Lyberth. Nagraniami materiału zajmował się Nukannguaq Kajussen.
Na płycie znalazło się 11 kompozycji. Wszystkie wykonane w języku grenlandzkim. Żeby choć odrobinę poznać temat poszczególnych utworów skontaktowałem się z zespołem. Oto co udało mi się ustalić.
Album otwiera rockowy „Marluulluta” (ang. Us two / you and me), który „mówi” o nadziei związania się z kimś i tego, że życie zaczyna się od pocałunku z kimś kogo kochasz oraz o tym, że marzenia się spełniają. „Allanngulerpugut” (ang. We are changing) to na wpół akustyczna piosenka z delikatnym wpływem country poruszająca temat zmian i możliwości jakie na tym polu mamy. Utwór ma pozytywny przekaz w warstwie instrumentalnej i tekstowej. Podmiot liryczny zachęca do tego, aby otworzyć się i być tym kim się naprawdę jest, co jest sposobem na lepsze życie. Anglojęzyczny tytuł utworu „International” wynika z „międzynarodowego” brzmienia gitar, które odbiegają od typowego brzmienia muzyki grenlandzkiej. Podobnie jak poprzednik, utwór ma pozytywny wydźwięk – wskazuje na to, aby traktować innych dobrze i dzielić się własnymi uczuciami. Kolejno raczy nas spokojna ballada „Kassuttoq„ (ang. Beat / heart beat). To miłosna pieśń o przepływie uczuć, które trudno nam opanować. Następnie otrzymujemy „A1„ (miejsce w szpitalu, które jest nazywane A1), refleksyjną balladę, która niesie w sobie pocieszenie, nadzieję i siłę. Utwór obraca się wokół życia, gorszych dni i mówi o tym, że niepotrzebny jest smutek, bo taki stan jest tylko chwilowy, dobre czasy wrócą i znów będziemy się z innymi śmiać. Lekka i radosna piosenka „Timmiaaraq„ (ang. Greenlandic bird) mówi o zakochaniu, a także równoczesnym byciu sobą i nie udawaniu kogoś kim się nie jest. Tytuł utworu „Qivittoq” to grenlandzkie słowo na określenia człowieka, który uciekając od problemów pozostawia innych i żyje samotnie w spokoju na łonie natury, np. Kiedy ktoś doświadczył zawodu miłosnego. Indie folk-rockowy „Neriuutai„ (ang. Hopes of someone) wskazuje na to, że życie jest tylko jedno, więc kiedy się w kimś zakochamy nie powinniśmy tracić czasu, tylko po prostu powiedzieć tej osobie o naszych uczuciach. Utwór “Inuuneq aajuna” (ang. Life is here) mówi o tym w jaki sposób zmienia się nasze spojrzenie na życie, kiedy przychodzi taki moment, w którym możemy przyjrzeć się mu z pewnej odległości, w tym naszym marzeniom i temu co daje nam szczęście. Kompozycja „Samunga„ (ang. Out there) traktuje o śmierci, ale bez obaw. Pozytywne usposobienie Inuitów dostrzega w śmierci sposób na to, aby spotkać starych przyjaciół i członków rodziny, z którymi nie widzieliśmy się długi czas. „Sinnattoq„ (ang. Dream) to rodzaj snu, w którym podmiot kontaktuje się z kimś, kto popełnił samobójstwo. Rozmawiają o starych czasach. Przesłanie utworu sprowadza się do tego, że nie można uciekać od problemów, ponieważ jeśli coś z nimi nie zrobimy to będą ciągle wracać i kiedyś mogą zrujnować nasze życie, ważne jest nawet to, że z kimś o tym porozmawiać.
Jak możemy zauważyć Katuma chwali w swoich tekstach radość życia, upatruje szczęścia w naturalności i miłości. Podobnie ich muzyka jest lekka, radosna, melodyjna i nieobciążająca, do tego ze sporą dawką przyjemnych melodii.
Katuma :: Allanngulerpugut
1 Marluulluta 3:21
2 Allanngulerpugut 3:53
3 International 4:11
4 Kassuttoq 4:35
5 A1 4:04
6 Timmiaaraq 4:15
7 Qivittoq 4:42
8 Neriuutai 4:41
9 Inuuneq Aajuna 3:57
10 Samunga 3:35
11 Sinnattoq 4:19
Katuma : facebook // soundcloud