Kid Sune to solowy projekt muzyka o imieniu Fannar Ásgrímsson, którego możecie kojarzyć jako członka electro-popowego trio Asonat oraz elektronicznego chilloutowego duetu Plastik Joy.

Fannar Ásgrímsson ma 34 lata, i urodził się w Reykjaviku na Islandii. Od 11 lat zajmuje się muzyką elektroniczną, która jest jego pasją. Dotychczas wydał w sumie 3 płyty LP i 3 EP w towarzystwie utalentowanych przyjaciół ze wspomnianych zespołów PlastikJoy i Asonat. Przez ostatnie kilka lat żył marzeniem, aby wydać solowy album, ale jakoś zawsze na tej drodze pojawiało się coś co odsuwało możliwość zrealizowania tego marzenia. Na szczęście artysta w końcu wygospodarował czas i zeszłego lata zaczął nagrywać materiał. Niezrównane wsparcie i motywacja, którą otrzymał od rodziny i przyjaciół, zainspirowały go i dawały mu energię do kontynuowania obranej artystycznej ścieżki.

Na marginesie dodam, że nazwa Kid Sune powstała kiedy muzyk przygotowywał remiks dla islandzkiego muzyka Hörðura Már Bjarnasona (tworzącego projekt M-Band). Artysta podkreśla, że od zawsze był zafascynowany lisami, stąd nazwa Kid Sune to tak naprawdę wariacja wokół japońskiego słowa kitsune, które oznacza lisa. Lisa jest jednym z głównych motywów japońskiego folkloru, w którym mówi się o jego związek z duchami (shinto kami) wzmacniając jego nadnaturalne znaczenie. Legenda mówi, że im więcej ogonów ma lis (może mieć do 9 ogonów) tym jest starszy, mądrzejszy i potężniejszy.

cd226a90d58d77d0ea3df5a30f6baf8f

11 lipca 2017 roku na rynku pojawił się debiutancki album EP projektu Kid Sune zatytułowany „6 Tales”, a wydany za pośrednictwem wytwórni Raftonar Records. Od razu śpieszę z wyjaśnieniem, iż nazwa epki również jest grą słów, która nie tylko reprezentuje sześć opowieści-piosenek, ale także odwołuje się do wspomnianych ogonów kitsune.

Materiał na „6 Tales” został napisany i wyprodukowany w znacznej mierze przez Fannara Ásgrímssona. Producentem pomocniczym był tutaj Jónas Þór Guðmundsson. Zaś miksowanie i mastering jest zasługą José Diogo Neves’a.

Na płycie wśród zaznaczonych w tytule krążka sześciu opowieści znajdują się trzy oryginalne kompozycje oraz trzy remiksy utworów innych wykonawców (M-Band, Jiri i Ólena). Warto też nadmienić, że w dwóch z tych trzech całkowicie autorskich utworów zaśpiewała islandzko-fińska wokalistka Liina Magnea, która mieszka w Berlinie i jest członkiem zespołu Magnea.

Na swoim pierwszym solowym albumie Kid Sune serwuje nam muzykę elektroniczną, co nie jest wcale dziwne. Ale „6 Tales” to coś zdecydowanie więcej niż tylko proste, mechaniczne bity i sztuczne, chłodne syntezatory. Kompozycje Islandczyka czarują klimatem, nastrojowością i emocjonalnością. Urzekają dźwiękowymi drobiazgami i brzmieniowymi  ornamentami. Fannar ma bezsprzecznie wyjątkowe umiejętności produkcyjne. Ponadto artysta narzuca na swoje elektroniczne podkłady ciepły emocjonalny koc, stąd jego kompozycje sprawiają wrażenie bardzo intymnych, subtelnych i osobistych. Towarzyszy im osobliwa nuta nostalgii, ale bez jakiegokolwiek ładunku smutku. Fannar Ásgrímsson wkłada w swoją muzykę własną duszę, w sten sposób ożywia z pozoru zimne nuty w jedyne w swoim rodzaju emotional minimal techno, które dodatkowo za sprawą zmysłowych wokali przybiera formę soulful. W efekcie muzyka z gatunkowego założenia przeznaczona dla ciała staje się pokarmem dla serca.

 

a0337367517_10

 

 

Kid Sune :: 6 Tales

1. Shouldn’t Have 04:04
2. Rewire 04:33
3. Tonight 03:39
4. M-Band – When The Night Falls (Kid Sune Remix) 04:28
5. Jiri – #eaf4fc (Kid Sune Remix) 04:44
6. Olena – Attraction XY (Kid Sune Remix) 04:01

 

 

 

Kid Sune : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Kid Sune :: 6 Tales
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów