67917_192663877566350_1881185350_n

Kimmernaq (właść. Kimmernaq Kjeldsen) to jedna z najbardziej aktywnych wokalistek w Grenlandii.

Artystka pochodzi z Aasiaat. Tam też dorastała wraz z matką eskimoską i ojcem Duńczykiem. Śpiewa głównie po grenlandzku, ale biegle posługuje się również językiem duńskim i angielskim.

Wśród swoich inspiracji muzycznych wymienia artystów pochodzących z Grenlandii np. Ole Kristiansen, Daani Lynge, Inneruulat, Pilu Lynge. Dodaje również, iż kiedy była nastolatką była zafascynowana muzyką rockową i grunge np. Radiohead, Pearl Jam, Kent, Kashmir, Mew.

Niemniej jednak obecnie najbardziej pociąga ją muzyka elektroniczna, dub elektronica i trip hop. Tutaj wskazuje na takich artystów jak Massive Attack, Austra, Mikael Simpson, The Knife, Trentemøller i Portishead. Natomiast za swoją idolkę uznaje Beth Gibbons (z Portishead). Kimmernaq nosi się z zamiarem wydania w przyszłości własnego albumu utrzymanego w atmosferze ambient/electronic.

cover326x326

Skoncentrujmy się jednak obecnie na dotychczasowej dyskografii grenlandzkiej artystki. Jej debiutancki album „Tunissut” ukazał się w 2006 roku. Powstał we współpracy z grenlandzkim poetą/muzykiem Pilu Lynge, który napisał cały materiał na to wydawnictwo i podarował w prezencie Kimmernaq. Producentem albumu został Mik S. Christensen. Warto dodać, że debiutancka płyta rozeszła się w ilości ponad 7000 egzemplarzy.

Drugi krążek zatytułowany „Uani” (ang. „In Here”) ukazał się w 2013 roku. Tym razem materiał na album przygotował i skomponował Frederik K. Elsner (znany z zespołu Nanook). Był on również współproducentem wydawnictwa, oczywiście u boku Mika S. Christensena.

Na albumie artystce towarzyszyli zaproszeni muzycy:

Frederik K. Elsner gitara, chórki
Jens Simonsen bas
Anders Haaning perkusja, gitara, chórki
Mik S. Christensen gitara, klawisze, efekty dźwiękowe

tumblr_mr503dRf6g1qdfyo4o1_500

Album „Uani” zawiera 10 utworów utrzymanych w gatunku indie pop rock. Wszystkie zaśpiewane są po grenlandzku. W książeczce znajdują się jednak angielskie przekłady tych tekstów i zauważyć można, że w dużej mierze dotyczą one ludzkich uczuć, zwłaszcza stanu miłości.

W przeważającej części album zbudowany jest na delikatnych gitarach, zwiewnych melodiach, stłumionej perkusji oraz subtelnych klawiszach. Całość przetykana jest miejscami podkręconą dynamiką i opakowana w naturalne i ciepłe brzmienie. Rezultatem są autentycznie wciągające numery. Bardzo nośne, kolorowe i chwytliwe. Mające w sobie dużo lekkości, radości i swobody. Można odnieść wrażenie, że są to kompozycje, które odbijają sobą dużo światła. Jest w nich także sporo powietrza i nieskrępowanej przestrzeni.

Uani” to album spójny brzmieniowo i muzycznie. Ponadto bardzo melodyjny. Zaskakuje też ciekawymi i miłymi dla ucha aranżacjami. Czasem można wyczuć subtelne inspiracje kompozytora (Frederik Elsner) takimi grupami jak Coldplay, czy The Cranberries. Taki muzyczny podkład jest idealną podstawą dla pełnego, głębokiego i otwartego głosu Kimmernaq. Barwa jej głosy jest czysta, a śpiew pęknie płynący. Nie sposób nie dać się zaczarować temu wokalowi.

W twórczości Kimmernaq z jednej strony jest spokój i delikatność, a z drugiej także radość. Album „Uani” to miłe i kojące wydawnictwo, które eksploduje nieprzebranym bogactwem melodii.

 

Kimmernaq :: Uani

1. Uummat uumasuutigaa (It’s vibrant heart) (3.15)
2. Aqqut qaamasoq (Luminous road) (3.14)
3. Oqaluttuutilaannga (Tell me stories) (4.25)
4. Ikusimiaq (Elbow walker (spirit))(3.04)
5. Ingerlavissaq (The course) (4.19)
6. Kissartoq (Fervor) (3.47)
7. Tunissut (The Gift) (3.34)
8. Erinaq (Melody) (4.02)
9. Sunaana anguniarpiuk? (What do you wish to achive?) (3.01)
10. Uummarissut (Vibrant) (4.05)

 

 

 
Kimmernaq : facebook
Polecamy stronę internetową wytwórni Atlantic Music Aps

Kimmernaq :: Uani (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów