Kira Kira (Kristín Björk Kristjánsdóttir) to jedna z najbardziej cenionych postaci w świecie kultury Islandii, której twórczość wymyka się jednoznacznemu zdefiniowaniu i zaszufladkowaniu.

Kira Kira komponuje muzykę do spektakli, filmów, teatrów tańca, a ponadto zajmuje się tworzeniem niezliczonych filmowych audiowizualnych instalacji. Jest też autorką tekstów i wokalistką. Zanim zaczęła występować solowo, udzielała się w takich formacjach jak Spúnk, Big Band Brutal czy The Sigridur Nielsdottir Experience. Jest również założycielką artystycznego kolektywu Kitchen Motor.

Jeśli jesteście zainteresowani Kira Kira i jej wcześniejszymi dokonaniami muzycznymi odsyłam Was m.in. do poprzednich recenzji płyt: „Our Map To The Monster Olympics” (2008: tutaj) oraz „Feathermagnetik” (2012; tutaj).

Najnowsze wydawnictwo Kira Kira zatytułowane „Alchemy & Friends” miało swoją premierę 18 stycznia 2018 roku. Materiał na płytę powstawał aż przez 5 lat. Album nagrywany był w kilku miejscach –  w studiu artystki w Berlinie, na żywo w Los Angeles oraz w Reykjavíku. W jego nagraniach uczestniczyło 46 muzyków!

Alchemy & Friends” to nieszablonowy i ambitny projekt, pełen niesamowitych aranżacyjnych i wykonawczych walorów. Kira Kira pokazuje przede wszystkim, że potrafi pisać niezwykłe i poruszające pieśni, które wymykają się ramom stylistycznym, a nawet ziemskiej grawitacji. Muzyka z tego albumu brzmi jak niezwykła ścieżka dźwiękowa do hipnotyzującego filmu. Unosi się nad nią aura nierealności, sennego rozmarzenia i bajkowości. Jest bardzo klimatyczna, intymna, emocjonalna, liryczna i …wielowymiarowa. Wędrówka po świecie dźwięków będących wytworem wyobraźni Kira Kira jest fascynująca. Jej soniczny pejzaż utkany z elementów jazz, neoclassial, post-rock, ambient, cinematic, electronic i dream pop wypada nader atrakcyjnie i intrygująco.

Włączając „Alchemy & Friends” przygotujcie się na doświadczenie transcendentne i mistyczne. Domyślam się, że nie każdy zrozumie ten materiał. Nie do wszystkich dotrze ta enigmatycznie skomponowana muzyka, ta niezwykła fuzja różnych gałęzi muzycznych. Ale z pewnością i tak znajdzie się wielu słuchaczy, którzy zatopią się w tym albumie po uszy i to na dłuższy czas. A ilekroć ktoś powróci do tego krążka, to za każdym razem odnajdzie w nim coś nowego.

Alchemy & Friends” to dziewięć nietuzinkowych kompozycji. Każda z nich jest zajmująca na swój osobisty sposób. Wszystkie są w równym stopniu pasjonujące i magnetyczne. Każdą z kompozycji zamieszczonej na albumie można też interpretować indywidualnie, a wszystkie razem stanowią kompletną i spójną całość.

W „Talk To Your Hands” doświadczamy ma przykład ekscytującej mieszanki jazzu, ambientu i muzyki neoklasycznej z post-rockiem. Zaś kluczem to tej kompozycji jest frapująca partia saksofonu i fortepianu. Bogatszy brzmieniowo i dźwiękowo „Talk To Your Hands” ujmuje surrealistycznym, bajkowym klimatem łączącym w sobie motywy ambient, indietronic i dream pop. Wiele tu drobnych i kolorowych ornamentów, no i ponownie pojawia się urokliwy saksofon. Nierealny, mistyczny, czy wręcz transcendentny klimat „Forsæla” budowany przez instrumenty smyczkowe, drone/ambient/post-rockowe rozmyte gitary oraz spogłosowane wokalizy, tworzy mgiełkę niebiańskiej poświaty. Nie mniej anielsko prezentuje się również „Courage Walks At Night”. Tutaj rządzą pociągłe dźwięki wiolonczeli, które prowadzą osobliwy dialog z jazzującym pojedynczym szarpania jej strun. Tutaj gościnnie zagrała Gyða Valtýssdóttir z Mum. Jej specyficzną grę uzupełniają szeleszczące dźwięki elektroniki okryte mgiełką ambientu, zabarwione elementami neoclassical oraz partiami echo-post-rockowej gitary, klawiszy i saksofonu. Najkrótszy na płycie utwór „Logandi úlfar” zbudowany z podobnych stylistycznie puzzli co poprzednie kompozycje, sprawia swoją oniryczną aurą wrażenie jakby pochodził z innego świata. W „Pioneer of Love” dochodzi do próby wdarcia się w eteryczny świat Kira Kira motywów industrialnych, najpierw dosyć drastycznie, co może budzić pewien niepokój, a później już jednak ze zdecydowanie większym wyczuciem. I efekt jest rewelacyjny. Elegancji i głębi temu fragmentowi dodaje kino brzmiący akompaniament klawiszy oraz elektryzujące dźwięki trąbki.

Tytuł kolejnego utworu „Call it Mystery” mówi niemal wszystko o tym fragmencie płyty. Z jednej strony jest niesamowicie tajemniczy, a z drugiej błogi i spokojny. Instrumenty dęte cudownie tutaj wybrzmiewają na ambientowych i drone’owych pływach. Zaskakuje też męska deklamacja. Wolno i płynnie przechodzimy od tej minimalistycznej formy do bogateszego dźwiękowo świata tkanego dalej przez skrzypce i przepuszczone przez efekt echo fortepian oraz dziecięco brzmiący kobiecy wokal. Na koniec tego utworu pojawia się jeszcze partia harfy i dołącza męski głos. Krótko mówiąc – filmowy wydźwięk i atmosfera bajkowości. Minimalistyczny „And When You Fall You’ll Know You Have A Heart” wykonany został prawdopodobnie przy użyciu karimby lub podobnego instrumentu oraz pojedynczych uderzeń klawiszy, a także szczątkowych linii wokalnych. Mamy wrażenie jakby ten utwór został zarejestrowany spontanicznie i naturalnie, jakby ktoś wykonał go w samotności, siedząc w zacienionym kącie. Ma swój niezaprzeczalny urok. Album zamyka „Alchemy For The End”, w której gościnnie zagrali Úlfur Hansson i Hildur Guðnadóttir. Partie wiolonczeli na tle drone/ambient/electronic uzupełnione o partie fortepianu i instrumentów dętych. Cudowność, a kiedy muzyka przygasa, pojawia się kobiecy śpiew, nieśmiały i wyciszony, dochodzący jakby zza zasłony rzeczywistości. Wspaniały finał płyty.

Alchemy & Friends” to ten rodzaj muzyki, która jest totalnie przepiękna i głęboko poruszająca, która hipnotyzuje i wciąga słuchacza niespiesznie w swój nierealny świat, by w najmniej oczekiwanym momencie zaskoczyć i przekierować jego myśli i emocje w zupełnie innym kierunku. Kira Kira zaserwowała nam całkowicie intymne doświadczenie. Nic nie jest tu zbędne ani przekombinowane. Świetnie się słucha jej muzyki i śpiewu.

 

Kira Kira :: Alchemy & Friends

1. Talk To Your Hands (feat. Dustin O’halloran) 03:15
2. Alchemy For The Heart (feat. Robot Koch) 03:34
3. Forsæla 04:09
4. Courage Walks At Night (feat. Gyða Valtýssdóttir) 04:03
5. Logandi úlfar 02:48
6. Pioneer of Love (feat. Hermigervill) 04:04
7. Call it Mystery (feat. Eskmo & Rob Simonsen) 07:04
8. And When You Fall You’ll Know You Have A Heart 03:03
9. Alchemy For The End (feat. Úlfur Hansson & Hildur Guðnadóttir) 03:56

 

 

Kira Kira : website / facebook / bandcamp / itunes

Kira Kira :: Alchemy & Friends (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj