Dwójka islandzkich artystów, Kira Kira i Hermigervill, połączyli swoje siły i stworzyli dźwiękowy portal prowadzący słuchacza do jego utraconego dzieciństwa.

Kira Kira (Kristín Björk Kristjánsdóttir) to islandzka artystka, która już niejednokrotnie pojawiała się w naszym portalu. Zatem zainteresowanych szczegółowymi informacjami na jej temat odsyłam do wcześniejszych materiałów: „Our Map To The Monster Olympics” (2008; recenzja TUTAJ), „Feathermagnetik” (2012; recenzja TUTAJ) i „Alchemy & Friends” (2018; recenzja TUTAJ).

Zaś Hermigervill to jednoosobowy projekt elektroniczny tworzony przez Sveinbjörna Thorarensena, o którym pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku w recenzji albumu „II” (2018; recenzja TUTAJ).

7 kwietnia 2019 roku premierę miał album zatytułowany „Summer Children” (is. Sumarbörn) autorstwa duetu Kira Kira & Hermigervill. Jest to ścieżka dźwiękowa, która powstała do islandzko-norweskiego filmu z 2017 roku o tym samym tytule, którego scenarzystką i reżyserką jest Guðrún Ragnarsdóttir. Opis tego filmu brzmi następująco: „Dwoje małych dzieci, sześcioletnia Eydis (Kristjana Thors) i jej młodszy brat Kari (Stefán Örn Eggertsson), nie do końca rozumieją, co się dzieje, kiedy ich matka ukrywająca pod grzywką włosów podbite oko, wsadza je do autobusu i wysyła z miasta na wieś do sierocińca. Przy tym  każe im być dzielnymi, a starszej córce przekazuje, aby zaopiekowała się swoim młodszym bratem. Dzieci zostają porzucone na smaganych wiatrem obrzeżach Islandii. Oboje są jeszcze młodzi, a bycie poza domem nie jest łatwe – zwłaszcza gdy nauczyciele są surowi i rygorystyczni. Jedyną myślą, która pomaga rodzeństwu przetrwać jest to, że przebywają tam tymczasowo ”.

Kira Kira i Hermigervill samodzielnie skomponowała całość muzyki do „Summer Children”. Para odpowiedzialna jest także za aranżacje, nagrania, produkcję i miksowanie materiału. Natomiast mastering płyty wykonał Albert Finnbogason. Jako ciekawostkę zdradzę, że dane wydawnictwo ukazało się także w formie płyty winylowej z ręcznie przygotowanym opakowaniem, w ograniczonym nakładzie 100 sztuk. Za dystrybucję albumu odpowiada wytwórnia Time Released Sound.

Zanim wejdziemy w dźwiękowy świat Kira Kira & Hermigervill warto wspomnieć o muzykach i instrumentach, które pojawiają się na „Summer Children”:

Kira Kira: fisharmonia, luminous garden, wibrafon, harmonika szklana, wokal, elektronika
Hermigervill: skrzypce, altówka, wibrafon, fortepian, organy, syntezatory, elektronika
Eiríkur Orri Ólafsson: trąbka, flugelhorn
Gyða Valtýssdóttir: wiolonczela 
Daníel Friðrik Böðvarsson: gitara 
Kristófer Rodriguez Svönuson: perkusja
Frank Aarnik: harmonika szklana, wibrafon
Kórus: chór

Muzyka z „Summer Children” jest niczym niezwykły tajemniczy ogród, delikatny i eteryczny, nierzeczywisty, fantazyjny i baśniowy. Kira Kira & Hermigervill odwołując się do neoromantycznego klasycyzmu i ambientu, przy pomocy nietypowego akustycznego instrumentarium, po które obecnie nie sięga się często, wspomaganego oniryczną elektroniką i elementami  field recordings tworzą soundscape wypełniony magicznym realizmem. W efekcie powstała muzyczna oda do utraconego dzieciństwa, dziecięcych fantazji i marzeń, jak i soundtrack do niebezpieczeństw czających się na nas w dorosłym życiu. Kompozytorzy fenomenalnie łączą niepokojącą rzeczywistość z nierealnością, a niepokój i cierpienie z tęsknotą i nadzieją. Ostre dźwiękowe krawędzie cudownie łagodzą opływowe nuty. Całość brzmi mistycznie i sugestywnie. Przed naszymi oczami maluje się obraz Islandii, wraz z jej całym fantastycznym folklorem,  odniesieniami do staroislandzkich podań, wierzeń i legend.

Ścieżka dźwiękowa do „Summer Children” to znakomite wydawnictwo. Artyści malują piękne poetyckie tematy i melodie, które są doskonale dopracowane. To, co mnie chyba najbardziej urzekło w tej muzyce, to jej niepowtarzalny klimat i atmosfera, która sprawia, że świat wokół nas przestaje istnieć. Słuchając tej płyty naprawdę można się zapomnieć. Jestem zachwycony pracą Kira Kira & Hermigervill.   

 

Kira Kira & Hermigervill :: Summer Children (is. Sumarbörn)

1. She Moves 01:30
2. Sumarbarn 03:57
3. Heart String Choir 02:41
4. Vetrarbarn 02:33
5. Kindness in Action 01:39
6. Sleeping Cells 02:21
7. Mother Dreams 01:44
8. Nature Kids 02:08
9. Playtime 00:54
10. A Letter From Home 01:43
11. Opening 04:35
12. Kids and Sweets 01:34
13. Ghost Boy in The Moss 02:12
14. She Leaves 01:05
15. Courage Walks At Night 04:02
16. Home Through The Window 04:18

 

Kira Kira : website / facebook / bandcamp
Hermigervill : facebook / bandcamp



Kira Kira & Hermigervill :: Summer Children (is. Sumarbörn) (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów