Kira Kira (Kristín Björk Kristjánsdóttir) to wszechstronnie utalentowana islandzka artystka – kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka i twórczyni instalacji audiowizualnych – która nie boi się żadnych wyzwań.

O twórczości Kira Kira pisaliśmy już wielokrotnie: „Our Map To The Monster Olympics” (2008; recenzja TUTAJ), „Feathermagnetik” (2012; recenzja TUTAJ) i „Alchemy & Friends” (2018; recenzja TUTAJ) oraz soundtrack nagrany wspólnie z Hermigervill pt. „Summer Children” (is. Sumarbörn) (2019; recenzja TUTAJ).

24 maja 2019 roku Kira Kira wydała swój najnowszy solowy krążek zatytułowany „UNA”. Płyta ukazała się pod skrzydłami nowej wytwórni muzycznej Letra Rec, założonej przez Andrew Hargreavesa i Craiga Tattersalla (z The Boats), którzy w ten sposób chcieli stworzyć przestrzeń dla artystów piszących muzykę do kontemplacji. Co ciekawe każde wydawnictwo w ramach tej inicjatywy ukaże się na fizycznym nośniku CD w ograniczonej liczbie do 250 kopii.

Trzeba dodać, że wydawnictwo „UNA” otwiera cyklu albumów wytwórni Letra Rec, które przedstawiać będą specyficzne pejzaże dźwiękowe i mantry zawierające słowa z książki Fundacji na Rzecz Wewnętrznego Pokoju (ang. The Foundation for Inner Peace)  pt. „Kurs cudów” (Cud to zmiana w postrzeganiu od lęku do miłości) (ang. “A Course in Miracles” (A Miracle is A Shift In Perception From Fear To Love), sanskryckiej mantry „Samgacchadvam” (ang. Together is A Place) oraz współcześnie napisanych słów zaprojektowanych w konwencji „medycyny dla umysłu”.

Kira Kira prezentując album „UNA” na swojej stronie wyjaśnia, że muzyka zawsze była dla niej miejscem podobnym do schronienia. W pewnym momencie swojego życia uświadomiła sobie, że sama mogłaby się przyczynić do stworzenia takiego specyficznego sanktuarium. I tak w niecały rok powstał materiał na „UNA”, który stanowi zbiór medytacyjnych i improwizowanych prac, które zostały nagrane przez artystkę wraz z jej przyjaciółmi, głównie w jej domowym studio w Reykjaviku.

Na płycie „UNA” usłyszymy: Kira Kira (soundscaping, wokal, procesor pogłosowy space echo), Bryndís Jakobsdóttir (wokal, misa tybetańska), Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka, flugelhorn, gwizdki i dzwonki), Pétur Hallgrímsson (gitara), Bergsteinn Jónsson (wokal), Andri Ásgrímsson (rhodes, soundscaping, wokal), Aaron Roche (cymbały strunowe Dulcimer, gitar Parlour, wokal), Árni Heiðar Karlsson (fotepian), Kórus (wokal), Tape Loop Orchestra (tape processing).

Całość muzyki z UNA” została napisana, nagrana, wyprodukowana i zmiksowana przez Kira Kira. Islandka napisała także większość tekstów na płytę. Artystka przyznaje, że od około 10 lat ćwiczy z zapałem jogę i medytację, stąd dobrze zna praktykę używania mantr jako lekarstwa dla umysłu i ducha. Ale znalezienie słów poza tradycyjnym arsenałem leczniczych mantr, które rezonują z jej wnętrzem, było dla niej czymś zupełnie nowym i doprowadziło ją do nowych miejsc. Oprócz tego w kompozycji „Together Is A Place” wykorzystano tekst z sanskryckiej mantry „Samgacchadvam” (ang. „Let Us Move Together”), a w utworze „A Miracle Is A Shift In Perception From Fear To Love’ posłużono się tekstem z pochodzącym z książki „A Course In Miracles”.

UNA” to album wykonany z sercem i duszą. Brzmieniowa estetyka muzyki Kira Kira oscyluje wokół takich stylistyk jak ambient, experimental, improv, meditation, soundscape, soundtrack, new age. Uzupełniają je anielskie wokalizy, nadające muzyce podniosły ton. Islandka umiejętnie tka delikatne i eteryczne dźwiękowe wątki, które stanowią zarówno azyl dla naszych myśli i uczuć, jak i przestrzeń, w której możemy pozwolić rozwijać się swobodnie naszej wyobraźni. Kira Kira jest tutaj pewnego rodzaju przewodnikiem, czy też latarnikiem, który obsługuje promienie światła wskazujące nam drogę do bezpiecznej i cichej kosmicznej przystani. Do miejsca medytacji i energetycznej odnowy naszego wnętrza.

Kira Kira ofiaruje nam ponad 40 minut muzycznej medytacji w nowoczesnej wersji. „UNA” to oniryczna ścieżka dźwiękowa do regeneracji bądź mistycznych dywagacji. Powłóczysta kompozycje z leniwie wpływają do naszych uszu i wypełniają całe ciało. Obejmują psychikę i koją skołatane nerwy. Wprowadzają nas w stan nieważkości… Jeśli komuś taka estetyka pasuje to warto zapoznać się z tym wydawnictwem.

 

 

 

Kira Kira :: UNA

1. Holding Space For The Unimaginable 07:02
2. Together Is A Place 11:00
3. A Miracle Is A Shift In Perception From Fear To Love 07:40
4. Good Natures 05:16
5. Beginning 05:22
6. The Only Way Out Is In 05:53

 

 

 

Kira Kira : website / facebook / bandcamp / spotify

Kira Kira :: UNA (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów