310757_224817150907148_1706892148_n

Kishima to alternatywny zespół rockowy, który powstał na Grenlandii w 2003 roku z inicjatywy Henrika Høyera Jensena (wokal, gitara).

Artysta do współpracy zaprosił kilku innych zawodowych muzyków:

Hans Otto Sandgreen Brandt (solo) – klawisze, chórki
Andreas Lysholt Mathiasen – perkusja
Martin Zinck (Nanook, Nina, DDR) – perkusja
Mikael Mortensen (Sonnet, Qaammataasat) – bas, chórki
Malik Hegelund Olsen (Silamiut Sarsuasut, Nina) – gitara, chórki
Frederik Elsner (Nanook) – gitara, chórki

416983_315090805213115_317388803_n

Henrik Høyer Jensen pochodzi z Qaqortoq. W 2003 roku po przeprowadzce do Nuuk nagrał piosenkę pod tytułem „Timmiaaqqatut” (ang. „Like a little bird„), we współpracy z wytwórnią Atlantic Music, dzięki której rozpoczął przygodę z muzyką Kishima.

Rok później ukazała się debiutancka płyta grupy zatytułowana „Qiimaneq„. Producentem tego krążka został Mik S. Christensen.

Drugi album Kishima, któremu za tytuł posłużył wspomniany wcześniej utwór „Timmiaaqqatut” pojawił się na grenlandzkim rynku w 2011 roku. Produkcją tego wydawnictwa (nagrania i miksowanie) zajmował się szwedzki producent Jakub Christofer Andersson. Natomiast mastering wykonał Mik S. Christensen. Album wydano nakładem wytwórni Atlantic Music.

Album „Timmiaaqqatut” zawiera 9 utworów w całości zaśpiewanych po grenlandzku. Na szczęście we wkładce do płyty znajdują się angielskie tłumaczenia tekstów. Na marginesie można wspomnieć także o tym, iż tytułowa kompozycja pojawiała się także na ścieżce dźwiękowej do filmu „Qaqqat Alanngui„.

Kishima-Sisimiut

Ciekawostką jest, iż materiał na drugi krążek nagrywany był jednocześnie, w tym samym czasie, przez cały zespół, czyli na tzw. ‚setkę’, co jest niezwykle rzadkie, nie tylko na Grenlandii.

W przypadku twórczości Kishima widoczne jest ich zamiłowanie do indie rocka i britpopu. Zespołowi wraz z pomocą producenta udało się jednak znaleźć swój własny styl.

Na „Timmiaaqqatut” nie brakuje jasnych punktów i chwytliwych numerów. Celnych strzałów w gusta spragnionej alternatywnych przebojów publiczności jest tu zdecydowanie dużo. Spotykamy pełno wpadających w ucho atrakcyjnych melodii, jak i przewrotne, ciekawe zmiany rytmu. Grupa ma wypracowane patenty na bezbłędny refren i świetną zwrotkę. Nie sposób zarzucić zespołowi braku dobrych piosenek. Ponadto nic tu nie zgrzyta i nie rzęzi. Muzycy mają potencjał i potrafią z niego korzystać. Na wyrazy uznania zasługuje także ciekawy wokal. Henrik jest doskonałym melodykiem i dysponuje niewątpliwie interesującym głosem.

Kishima to warta uwagi grenlandzka alternatywa ze specyficzną wrażliwością i szczerością.

 

 

Kishima :: Timmiaaqqatut

1. Inuit Sululissuit (Winged peolpe)
2. Kiinarpak (Mask)
3. Alutorna ‘Haar’ (Low and behold)
4. Tunniussatit (What you gave me)
5. Kalaallit Pisataat (Properties of the Greenlanders)
6. Pilluartitaavutit (You are in bliss)
7. Timmiaaqqatut (Like the small birds)
8. Ilusilersukkat (Shapes)
9. Takoqqissaagut (We’ll meet again)

 

 

 
Kishima : facebook
Polecamy stronę internetową wytwórni Atlantic Music Aps

Kishima :: Timmiaaqqatut (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów