402581_10150567557587863_73839512_n

Knút Háberg Eysturstein (później po prostu Knút, ur. 1980r.) to singer-songwriter pochodzący z Wysp Owczych, a obecnie mieszkający w Kopenhadze, w Danii.

Swoje pierwsze poważne kroki w muzyce muzyk stawiał w tętniącej życiem (i muzyką) farerskiej undergroundowej społeczności muzyków o nazwie Grót. Społeczność ta doprowadziła m.in. do powstania „farerskiego muzycznego święta” w postaci G! Festival oraz była „wylęgarnią” takich zespołów jak Clickhaze, Gestir, Eivør, Hogni i Petur Pólson.

Knút to kompozytor i muzyk, który przez wiele lat grał na klawiszach i syntezatorach w różnych zespołach i projektach muzycznych. Można tutaj wymienić dla przykładu: Gestir, Marius, Hogni, Petur Pólson i Høgni Reistrup.

W październiku 2004 roku artysta rozpoczął karierę solową wydając swój debiutancki album „Havsglóð”, sygnowany wtedy jeszcze pełnym nazwiskiem Knút Háberg Eysturstein.

Współproducentem jego debiutu był Allan Tausen. Miksami materiału zajmował się Hans Poulsen w swoim domowym studiu w Kopenhadze, w Danii. Natomiast mastering wykonał Lehnert Kjeldsen w Master Touch w Kopenhadze.

W nagraniach oprócz Knút‚a (wokal, gitara akustyczna i elektryczna, keyboard, syntezator) wystąpili:

Jana Halgrímsdóttir (wokal),
Ólavur Jákupsson (wokal),
Baður Ó Lakjuni (flet),
Høgni Lisberg (perkusja),
Allan Tausen (bass),
Jens L. Tomsen (bass),
Jákup Zachariassen (gitara).

307303_10150333492997863_1517711008_n

Na płycie „Havsglóð” znalazło się 11 utworów zaśpiewanych w dwóch językach – angielskim i farerskim. Melodyjne, pozornie proste ballady wyraźnie zainspirowane są naturą i pogodą Wysp Owczych. Już od pierwszej płyty artysty możemy zauważyć niebanalne umiejętności i talent kompozytora do tworzenia przyjemnych i ciekawych aranżacji.

Klimatyczne electro-akustyczne brzmienie pierwszej płyty balansuje pomiędzy indie popem i rockiem. Autor porusza się jednak w szerokich ramach muzycznych, korzysta z różnorodnych odmiennych od siebie elementów ekspresji.

Dlatego słuchając tej płyty możemy między innymi ogrzać się przy utrzymanym w stylu alternative country „Fireworks”, a także miło spędzić czas przy indie-popowym „Above” i „How Do You Feel”, w którym pojawiają się baśniowe dźwięki fletu.

Możemy również zapomnieć się i rozmarzyć przy brzmieniu wyjątkowego języka farerskiego w spokojnym akustycznym „Blikalogn” i bardziej elektronicznym, ale także subtelnym „Í hesi nátt (Vón)”.

Nie małą niespodzianką jest kosmiczno-gitarowy świat post-rockowego „Aldan”. Nie sposób też nie zostać uwiedzionym przez dźwięki pianina i elektronikę w jaśniejącym blaskiem „Shine”.

Swoim intymnym nastrojem wzrusza również folkowy „Joy Untold”, w którym akustycznym gitarom akompaniują cicho organy. Magnetycznie prezentuje się także zakończenie albumu w rozwijającym się przez prawie 10 minut tytułowym utworze „Havsglóð”.

Pomimo tej różnorodności album „Havsglóð” prezentuje się jako spójny. Co więcej wszystkie kompozycje czarują lekkością, spokojem, swobodą i melodyką. Wielkie brawa dla osób odpowiedzialnych za to wydawnictwo. Zachwyca wyśmienita technika, ekspresja i umiejętności aranżacyjno-kompozycyjne. Pełna uroku jest także ciepła barwa głosu i emocjonalny śpiew Knút‚a. Wszystko to sprawia, że każda minuta spędzona z tą płytą to czas niestracony.

 

 

Knút Háberg Eysturstein :: Havsglóð

1. Fireworks 5:21
2. Above 4:55
3. Blikalogn 3:24
4. Aldan 3:58
5. How Do You Feel 4:40
6. Í hesi nátt (Vón) 5:08
7. Shine 7:26
8. Joy Untold 4:23
9. Havsglóð 9:51

 

 
 
Knút Háberg Eysturstein : bandcamp / facebook / myspace
Polecamy również wytwórnię TUTL

Knút Háberg Eysturstein :: Havsglóð (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów