249290_10151099316402617_118001341_n

Jakiś czas temu prezentowaliśmy debiutancki album farerskiego singer-songwritera o imieniu Knút zatytułowany „Havsglóð”, który wydany był w 2004 roku nakładem wytwórni Tutl Records.

Na szczęście nie był to koniec solowego działania tego muzyka, gdyż w maju 2008 roku Knút rozpoczął nagrania swojego drugiego albumu. W tym celu zebrał trójkę najbardziej zaufanych przyjaciół w Lundgaarda Studios w Danii, a byli to:

Bogi á Lakjuni: gitara, sample
Jens L. Thomsen: bas, syntezator
Høgni Lisberg: perkusja

W wyniku tej współpracy w lipcu 2009 roku powstał album „The Desert Holds a Flower”. Od tej pory Knút zrezygnował z sygnowania swoich wydawnictw pełnym nazwiskiem, poprzestając jedynie na samym imieniu.

Tym razem producentem albumu został Bogi á Lakjuni. Miksy wykonał Jens L. Thomsen w Lundgaard Studios w Vejen, w Danii. A mastering Nikolaj Vinten w Medley Mastering w Kopenhadze, w Danii.

Brzmienie „The Desert Holds a Flower” w porównaniu z wcześniejszym wydawnictwem wypada nieco surowiej i mroczniej.

Knut-Photo-by-Sunnva-Hanusardottir-Olsen-artikel

Dowodem tego jest chociażby otwierający album, ponad 10 minutowy (!) „In My Time Of Dying/There Is A Garden”. Transowy i psychodeliczny, wywołujący uczucie napięcia i odizolowania. Chłodnej linii wokalnej bliżej tutaj do melodeklamacji niż śpiewania.

W brzmieniu drugiej płyty Knút‚a możemy odnaleźć odniesienia do dokonań takich twórców jak David Sylvian, Joy Division i The Jesus & Mary Chain. Nie znaczy to jednak, że artysta zgubił swój talent do tworzenia intrygujących aranżacji, melodyki i rozmarzenia. Ponadto dobrze już wiemy na przykładzie debiutu, że Knút nie zamyka się w wąskim nurcie, a płynnie porusza się po oceanie dźwięków. Stąd wiele tutaj nierealności i sennych marzeń.

Po dość chłodnym otwarciu przychodzi odwilż za sprawą ciepłej i refleksyjnej subtelnej ballady „Sitting By The Sea”. Doświadczamy letniego rozleniwienia i orzeźwienia. Jeszcze goręcej robi się za sprawą „Unsung”, w którym atlernative country spotyka się z shoegaze. To czas na zadumę.

Zbudowany z kontrastów „Spark” zachwyca tak atakującą nas ścianą elektrycznych gitar, jak i delikatnymi akustycznymi fragmentami, gdzie dodatkowo przy sączących się dźwiękach klawiszy pięknie wybrzmiewają męsko-damskie wokale. „Different Kind Of Pain” to spotkanie dream-pop z shoegaze. Knút ponownie sprawnie balansuje pomiędzy ambitnymi popowymi melodiami, a rockowym sznytem. Atmosfera zanurzona w śnie rozwija się nieśpiesznie. Odnosimy wrażenie jakby świat wokół nas poruszał się w zwolnionym tempie. Przez cały czas prowadzi nas równie spokojny, prawie mruczący głos Knút‚a.

Nieco bardziej rwący nurt dźwięków przepływających w „In Your Blood” zabiera nas na wody post-rock i shoegaze. Po chwili jednak rzeczywistość znów zwalnia, a pejzaż słonecznego popołudnia rozmywa się jeszcze bardziej w przelewającym się „Fleeting Glimpse”. Tym dźwiękom nigdzie się nie spieszy. Otulają nas i sprawiają, że robi się bardzo przyjemnie. Idealnie to współgra z przejmującym śpiewem. Nie wyobrażam sobie lepszej muzyki do zrelaksowania.

Lekkie wybudzenie przychodzi w „Autumn Star”, to przez wyraźniej zaznaczony rytm. Nie dane jest nam jednak wybudzić się do końca, bo Knút śpiewa pół szeptem, a dźwięki gitar nadal swobodnie dryfują zawieszone w przestrzeni. W „Sponge” oprócz ogólnego soul’owego klimatu bardzo podoba mi się pulsujący bas, który sprawia, że głębia brzmienia staje się dominująca.

Album zamyka transowy, shoegazowy i psychodeliczny „Surprised By Joy”. Wraz z pierwszym utworem stanowią swoistą klamrę albumu, chociaż zakończenie nie jest tak mroczne, jak jego początek. Niemniej jednak i tutaj dźwięki potrafią wwiercić się głęboko w głowę. W gęstej aranżacji w oddali przewija się delikatna melodia.

Album „The Desert Holds a Flower” to płyta zaskakująca i po prostu urzekająca. Zupełnie nietuzinkowa, a przede wszystkim ciekawa. Knút to dla mnie muzyk ambitny i znakomity, który dba o swoje kompozycje, o wszystkie poszczególne drobne dźwięki, ale także o ogólne brzmienie i klimat utworów. Serdecznie polecam i namawiam do spróbowania jego twórczości.

 

 

Knút :: The Desert Holds a Flower

1. In My Time Of Dying/There Is A Garden 10:12
2. Sitting By The Sea 04:14
3. Unsung 03:52
4. Spark 04:22
5. Different Kind Of Pain 04:31
6. In Your Blood 03:22
7. Fleeting Glimpse 05:26
8. Autumn Star 03:43
9. Sponge 07:28
10. Surprised By Joy 08:31

 

 

 
Knút : bandcamp / facebook / myspace
Polecamy także stronę internetową farerskiego wydawnictwa TUTL


Knút :: The Desert Holds a Flower (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów