Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Kólumkilli to rockowy kwartet pochodzący z Reykjaviku, który powstał w 2010 roku i od tego czasu gra w klubach i tworzy niezależną muzykę.

Nazwa zespołu wywodzi się z pochodzącej z lat 30-tych powieści „Independent Poeple” (is. Sjálfstætt fólk), autorstwa islandzkiego noblisty Halldora Laxnessa. Książka ukazała się w Polsce w 1956 roku w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej pod tytułem „Niezależni: saga islandzkiej doliny”. To opowieść o niezłomnej determinacji farmerów, którzy dążą do tego, żeby zdobyć niepodległość i uwolnić się od poddaństwa. Głównym bohaterem tej książki jest Guðbjartur Jónsson, zwany Bjarturem, który jest też utalentowanym poetą, znającym ustną tradycję sag, świat elfów, duchów i demonów. W książce pojawia się legendarny upiór Kólumkilli, który jest symbolem wszystkiego, co złowrogie i zagrażające planom farmerów.

W skład zespołu Kólumkilli wchodzą:

Þröstur Árnason – wokal, gitara
Hrannar Ingimarsson – gitara, klawisze
Paul Maguire – perkusja
Arnar Hreiðarsson – bas

24 sierpnia 2018 roku grupa zadebiutowała albumem pod tytułem „Untergang Blues”. Autorem całości muzyki i tekstów zawartych na płycie jest Þröstur. Natomiast rejestracją materiału i jego miksowaniem zajmował się Hrannar, który w przeszłości produkował albumy takich artystów jak Quarashi i Brain Police. Był także członkiem art-popowej grupy SKE. Wyjaśnić trzeba, że Paul Maguire jest muzykiem pochodzącym z Liverpoolu, członkiem wspomnianego już SKE oraz brytyjskiej psychadelic-rythm’n’bluesowej kapeli The Stairs. Okresowo koncertował także z Datsuns. Natomiast Arnar Hreiðarsson związany jest ze sceną undergroundową Reykjaviku, występował m.in. w zespole Hljómsveitin Ég

Wracając do albumu „Untergang Blues” dodam, że teledysk do tytułowego utworu z tej płyty został wydany w 2019 roku. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat zespół Kólumkilli wydał także trzy nowe single za pośrednictwem serwisów streamingowych, z którego najnowszy „Mustang Sjalli” miał swoją premierę w bieżącym roku.

Untergang Blues” jest albumem różnorodnym, ale jednocześnie spójnym. Muzyka grupyKólumkilli wyraźnie ma bluesowe korzenie, z których rozrasta się w wielu różnych kierunkach m.in. motorycznego blues rocka, klasycznego rocka, hard rocka i grunge’u, a nawet post punku. I przyznać muszę, że jest to bardzo ciekawe zestawienie brzmień i stylistyk. Ale to jeszcze nie wszystko, albowiem muzykom zdarza się, i to wcale nierzadko, świadomie zbaczać z tych ścieżek i podążać w jeszcze bardziej zaskakujące i eksperymentalne rejony, zapewniając słuchaczowi totalny odlot. Dodaje to smaczku i dodatkowej otoczki poczynaniom Islandczyków. Ponadto sprawia, że muzyka z „Untergang Blues” fascynuje i uzależnia. Jej atrakcyjność dodatkowo napędza charyzmatyczny wokal lidera.

Zespół Kólumkilli serwuje nam kawał konkretnego rockowego grania o wielu ciekawych odcieniach. Prezentują szeroką perspektywę muzycznych nastrojów. Ich muzyka płynie wartkim nurtem, ubarwionym świetnymi riffami i solówkami, z którego pośród meandrów motywów i intrygujących rozwiązań wyłaniają się rozlewiska niebanalnych melodii. Jest co zwiedzać. Na Untergang Blues” można odkryć niesamowite pokłady ognistego rock’n’rolla, instrumentalnego rzemiosła i szczerych emocji. Świetna pozycja.

 

 

Kólumkilli :: Untergang Blues

1. Söngur Kólumkilla
2. Timeless
3. Untergang Blues
4. Handrukkarabúgí
5. Þögnin Hengir Sig I Gítarstreng
6. Djöflaskata
7. Sumarmogunn I Vesturbrænum
8. Plast
9. Nökkviður
10. Játningar

 

 

Kólumkilli : facebook / spotifyKólumkilli :: Untergang Blues (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów