Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

1418.

Konsørn to nowy dwuosobowy projekt pochodzący z Wysp Owczych. Tworzy go Mattias Kapnas  i Jan Rúni Poulsen. Panowie wcześniej współpracowali ze sobą przy wielu różnych projektach, ale obecnie zdecydowali się na tworzenie nowych kompozycji tylko w duecie. Nadmienię, że obydwaj muzycy skończyli studia w zakresie muzyki klasycznej.

Mattias jest klasycznie wykształconym pianistą, ale oprócz muzyki klasycznej gra także szeroką gamę muzyki współczesnej. Występował z Eivør, Bendar Spónir, Silvurdrongur i wieloma innymi artystami. W 2014 roku otrzymał pierwszą nagrodę Stella Polaris przyznawaną w konkursie dla młodych muzyków klasycznych z Wysp Owczych. Ponadto został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury Wysp Owczych jako Młody Artysta Roku. W 2015 roku uzyskał tytuł magistra i otrzymał I nagrodę w konkursie stypendialnym w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej (Royal Danish Academy of Music). W 2017 roku wydał swój pierwszy solowy album z kompozycjami napisanymi dla niego przez farerskiego kompozytora Kristiana Blaka. W 2018 roku Mattias został wybrany solistą roku w kategorii open podczas Faroese Music Awards. W tym roku ukaże się jego druga płyta z muzyką farerskiego kompozytora Pauliego Í Sandagerði. Na marginesie wspomnę o tym, że Mattias jest bratem Theodora Kapnasa z doom metalowego zespołu Hamferð. Niestety niewiele informacji można znaleźć w sieci na temat Jana Rúni Poulsena.

Powróćmy zatem do projektu Konsørn. W 2021 roku zdobył on nagrodę Faroese Music Awards za najlepszą kompozycję w kategorii open group dla utworu „Bei”. Natomiast 17 czerwca 2022 roku duet wydał swój debiutancki album pod tytułem „1418”. Płyta ukazała się za pośrednictwem farerskiej wytwórni Tutl Records. Nagraniem materiału zajmował się Benjamin Petersen w Studio Bloch. Jego miksowanie wykonał Theodor Kapnas, a za mastering odpowiadał George Nerantzis. Okładkę omawianego albumu przygotowała Saga Kapna, a autorem zdjęcia we wkładce do płyty jest Bardur Dal Christiansen // BardurDC.

Na albumie „1418”, który wypełniony jest w całości muzyką instrumentalną, za partie fortepianu i syntezatorów oraz programowanie elektroniki odpowiadał Mattias Kapnas, zaś Jan Rúni Poulsen zajmował się partiami perkusji i różnorodnymi perkusjonaliami, jak i elementami elektronicznymi. Przygotowany przez farerski duet materiał jest imponujący i daje spore pole do wyobraźni. Na albumie dostajemy bowiem wyśmienicie skompilowaną porcję niezwykle przestrzennej i klimatycznej muzyki stanowiącej fuzję neoklasycyzmu, ambientu, muzyki elektronicznej, filmowej, progresywnej i chilloutu. W efekcie otrzymujemy płytę niepowtarzalną, w której znajdujemy doskonałą symbiozę naturalnych i zmysłowych brzmień organicznych oraz „czułej i uduchowionej” elektroniki, oraz intymnych, kojących tonów połączonych z kosmicznymi odjazdami.

W nagraniach Konsørn usłyszeć można echa takich mistrzów jak Vangelis (Evangelos Papathanassiou), Ennio Morricone, Jean Michael Jarre, Tangerine Dream, Klaus Schultze czy Brian Eno. Przyznać trzeba, że Mattias i Jan Rúni bardzo dobrze odrobili lekcje z historii el-muzyki, ale jeszcze ważniejsze jest to, że te inspiracje przefiltrowali przez własne dusze i wypełnili nowymi niebanalnymi i porywającymi rozwiązaniami. Urzekają one swym kunsztem i perfekcją. Po prostu czuje się, że muzycy włożyli w swoje dzieło dużo serca. Dzięki temu „1418” jest gwarantem spektakularnych doznań. Dzieło zachwyca bogactwem pięknych motywów, brzmień i melodii, urzeka swoją oryginalnością i kolorytem, pobudza zmysły wspaniałym klimatem i pozostaje na długo w pamięci, często domagając się ponownego odsłuchania. Każdy utwór z tej płyty to perła, dlatego trzeba jej słuchać „od deski do deski”.

Słuchanie albumu „1418” pozwala się zrelaksować, poddać zadumie i refleksji, jak również odlecieć w kosmiczne przestworza. To fenomenalna ścieżka dźwiękowa, która jest wspaniałą podróżą poprzez bezkresne oceany wyobraźni, gdzie krajobrazy zmieniają się, nabierają barw i ożywają. Dodam, że przez cały czas towarzyszą nam tutaj emocje – od melancholii, poprzez zadumę i błogość, aż po uniesienie. Muzycy z Konsørn dotykają naszych uczuć każdym dźwiękiem, a każdy z nich sprawia prawdziwą przyjemność i przenosi w inny wymiar. Warto jest dać się poddać temu niezwykłemu muzycznemu transowi. Polecam z całego serca.

 

 

 

Konsørn :: 1418

1 Bei 5:55
2 Spin That Ship 10:22
3 AI 8:59
4 Hásus tjill 6:13
5 Window (live) 7:39

 

 

 

 

 
Konsørn : facebook / instagram / youtube / spotifyKonsørn :: 1418 (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów