KRÍA to solowy projekt islandzkiej singer-songwriterki i producentki Elísy Hildur Einarsdóttir.

Artystka dotychczas wydała trzy albumy EP: „Low Hype” (2015; recenzja TUTAJ ), „Altaka” (2016) i „Output” (2018; recenzja TUTAJ ). 

Od 31 maja 2019 roku dyskografię KRÍA uzupełnia czwarte wydawnictwo EP zatytułowane„Varp”. Na płycie znalazło się w sumie 7 kompozycji napisanych i wyprodukowanych przez artystkę w kolaboracji z Arnórem Jónassonem i Atli Steinnem Bjarnasonem – kompozycje  1,5,6 i 7 artystka napisała wspólnie z Arnórem, a  samodzielnie je wyprodukowała, natomiast utwory 2,3 i 4 napisała w pojedynkę, zaś wyprodukowała je z Atli. Miksowaniem tego materiału zajmował się Helgi Durhuus, a mastering przeprowadził Friðfinnur Oculus.

Varp” to chyba najmroczniejszy z dotychczasowych albumów w dorobku KRÍA. Generalnie króluje tutaj mrok, chłód i niepokój. Brzmienie muzyki jest dosyć surowe i ascetyczne, balansuje na granicy industrial, vaporwave, dark/synth/cold-wave, dub techno, witch house, electro pop i gotyku. Islandzka artystka nie zamyka się w obrębie jednego schematu, wciąż poszukuje nowych terytoriów do eksploracji i eksperymentów, dzięki temu album zachęca do wielu odsłuchów.

Kompozycje z „Varp” mają niesamowity, mroczny i zniewalający klimat, nad którym zdaje się unosić dziwna narkotyczna mgiełka. Dużo tu drobnych osobliwych elektronicznych ornamentów, syntezatorów, dziwnych sampli, atmosferycznych szumów, eterycznych melodii, intensywnych basów, ostrych bitów i automatów perkusyjnych. Zadziwia jednak fakt z jaką lekkością w tej syntetycznej i mechanicznej estetyce i ponurej aurze odnajduje się poruszający, eteryczny głos KRÍA. Niezależnie od tego czy jej śpiew jest przetworzony autotune’em czy pozostaje w czystej formie, to urzeka i brzmi intrygująco.

Najnowszy album KRÍA hipnotyzuje swoim brzmieniem, a każda ze znajdujących się na niej kompozycji bardzo angażuje swoim klimatem. Poszczególne kompozycje oddziałują na słuchacza wciągając go w świat pełen mroku i eteryczności. To muzyka z gatunku z tych, które należy odtwarzać po zmroku i słuchać w pełnym skupieniu. Tylko w takich warunkach kreowana tu wyjątkowa atmosfera wessie nas bez reszty.

 

 

 

KRÍA :: Varp

1. intro 01:31
2. pathogen 03:42
3. safety 04:37
4. post safety 02:16
5. jackpot 03:38
6. ultralite 03:18
7. ultraxxxl(ite) 03:07

 

 

 

KRÍA : website / facebook / bandcamp / soundcloud

KRÍA :: Varp (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów