Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Współczesna muzyka poważna.

Różnorodne zaplecze muzyczne mieszkającego na Wyspach Owczych kompozytora Kristiana Blaka znajduje swoje odzwierciedlenie w szerokiej gamie muzyki, którą artysta komponuje, łącząc muzykę etniczną z nowymi technikami kompozytorskimi. W twórczości Blaka jako kompozytora klasycznego centralną rolę odgrywa sześć jego prac rozpisanych na smyczkowy kwartet: „Rørsla” (1985), „Images” (1987), „Undirlýsi” (1992), „Contours” (2001), „Lady Frère” (2007) oraz „Water and Ships” (2014), które wyraźnie pokazują inspiracje artysty naturą, muzyką etniczną, sztukami wizualnymi, baletem, poezją, muzyką improwizowaną i wykorzystaniu m.in. takich pomysłów jak czerpanie materiału melodycznego z konturów gór Wysp Owczych widzianych z morza.

Około dwa lata temu Kristian Blak nawiązał współpracę z polskim zespołem NeoQuartet. Jest to kwartet smyczkowy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej. Pasjonuje ich sztuka  i muzyka współczesna. Uwielbiają tworzyć, grać koncerty, przekraczać granice i burzyć zastałe schematy. Niezwykle sobie cenią możliwość współpracy z artystami wszelkich dziedzin sztuki i wzajemną inspirację. Fascynuje ich tworzenie więzi z publicznością, dawanie szansy przenoszenia się w inne wymiary i łapania nowej perspektywy patrzenia na świat. Niezwykła energetyczność, pełne zaangażowanie, swoboda wypowiedzi i tworzenie nowych ścieżek rozwoju, to są cechy, które charakteryzują NeoQuartet. NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie dwanaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni. Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery, tworząc unikatowe zjawisko na światowej scenie muzyki nowej. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album „String Theory” wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku. NeoQuartet koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami. W latach 2012 – 2021 wykonał ponad 500 koncertów niemal  na całym świecie, grając  między innymi w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.Zespół jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, który corocznie od 2012 roku odbywa się w Gdańsku.

Owocem współpracy Kristiana Blaka z NeoQuartet jest album „String Quartets”, który ukazał się nakładem wytwórni Tutl Records 15 marca 2022 roku. Wydawnictwo to zostało przygotowane w związku z 75. urodzinami Kristiana Blaka, które artysta obchodzi 31 marca bieżącego roku. Materiał na omawianą płytę został nagrany w Tall Pine Records w Gdańsku. Jego rejestracją zajmował się Marcin Kowalczyk. Główne miksy i mastering wykonali Marcin Kowalczyk i Karol Zbaracki. Zaś końcowym masteringiem zajmował się Finnur Hansen. Nad całością produkcji czuwał oczywiście Kristian Blak.

W nagraniach „String Quartets” wzięli udział:

Kristian Blak – fortepian
Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce
Paweł Kapica – II skrzypce
Michał Markiewicz – altówka
Krzysztof Pawłowski – wiolonczela

Album „String Quartets” składa się z sześciu wymienionych na wstępie prac napisanych przez Kristiana Blaka.

Pierwsza praca:

String Quartet no. 1 (1985) – RØRSLA

  1. Rørsla / Movement
  2. Dansur / Dance

bada ruch muzyczny, poruszenia i przesunięcia

Druga praca:

String Quartet no. 2 (1987)

IMAGES

  1. Reyð genta / Red Girl
  2. Vetrarmorgun / Winter Morning
  3. Várkvøld á Høgareyni / Spring Evening on Høgareyn
  4. Genta við vindeygað / Girl at the Window

składa się z czterech części. Każda z nich nawiązuje do obrazu farerskiego artysty Ingálvura av Reyni (1920–2005). Cztery obrazy były częścią wystawy jego prac w 1984 roku w Listasavn Føroyar (Galeria Narodowa Wysp Owczych). Kompozycja Blaka odzwierciedla niektóre techniki i nastroje stosowane przez Ingálvura av Reyni w obrazach.

Trzecia praca:

String Quartet no. 3 (1992)

UNDIRLÝSI

została skomponowana do występu na festiwalu Myrkrar Musikkdagar (Dark Music Days) na Islandii. Materiał muzyczny oparty jest na wrażeniach świetlnych. Na Wyspach Owczych światło rzadko jest stałe, zawsze się zmienia. Ten kwartet smyczkowy składa się z jednej długiej części składającej się z dziewięciu części. Części poruszają się stopniowo, płynąc od jednej do drugiej, jak zmiany światła, przy czym środkowe części są najciemniejsze. „Undirlýsi” (underlight) to farerskie słowo oznaczające szczególny rodzaj światła, które świeci spod chmur. W tym utworze „undirlýsi” odnosi się zwłaszcza do części siódmej i ósmej.

Czwarta praca:

String Quartet no. 4 (2001)

CONTOURS

  1. Viðoy
  2. Eysturoy
  3. Mýlingur
  4. Vágar – Mykines

została napisana dla słowackiego kwartetu smyczkowego Moyzes Quartet i była po raz pierwszy wykonana na Wyspach Owczych w miejscowości Gjógv na festiwalu Summartónar 2001. Materiał muzyczny oparty jest na liniach melodycznych zaczerpniętych z konturów wybrzeża Wysp Owczych. Tutaj forma jest ciągłą serią konturów: Wyspy Owcze widziane z północnego zachodu, od Enniberg do Mykines.

Piąta praca:

String Quartet no. 5 (2008)

LADY FRERE

jest częścią współpracy ISCM z kompozytorami południowoafrykańskimi pod nazwą „The Bow Project”. Kompozytorzy z RPA i Wysp Owczych pisali kwartety smyczkowe, które opierały się na nagraniach etnicznej muzyki smyczkowej z RPA. Blak wykorzystał nagrania jako inspirację, a także wykorzystał bardziej konkretne pomysły z kilku innych południowoafrykańskich pieśni i tańców, w tym rytmy transkrybowane ze stóp tancerzy. Melodia piosenki „Umzi KaMzwandile” z wioski Ngqoko, Lady Frere, pojawia się pod koniec kwartetu.

Szósta praca:

String Quartet no. 6 (2014)

Water and Ships

– Yggdrasil Variations

opiera się tematycznie i melodycznie na pierwszej części kompozycji Blaka „The Four Towers” (1985). Blak pierwotnie skomponował tę muzykę do baletu, i wykonywał ją zespół Yggdrasil; stąd tytuł pracy „Yggdrasil Variations”. Balet oparty jest na wierszu „Barnetegning” (Childs Drawing) farerskiego poety Williama Heinesena. Pierwsza część, podstawa kwartetu smyczkowego, opisuje wieżę na zachodzie:

The tower in the West
stands in the midst of the great sea. Waves roar.
Birds screech.
Ships sail by and shout: Ohoy oho!
The tower in the West is called “Hoyaho”.

Kristian Blak i NeoQuartet nagrali bardzo ambitne i intrygujące wydawnictwo, które stoi na najwyższym światowym poziomie współczesnej muzyki poważnej. Zawartość „String Quartets” jest tak wielowymiarowa i wielowątkowa, że trudno byłoby daną muzykę sprowadzić do jednego mianownika. Z pewnością odnajdziecie tutaj wpływy muzyką klasyczną, eksperymentalną, improwizowaną i minimalistyczną. Z tym, że jest to przede wszystkim świat dźwięków, rozwiązań i motywów niebanalnych i nieoczywistych. „String Quartets” odwołuje się do niedookreślonych i bezczasowych faktur, urywanych melodii i przejmującej dramaturgii, które mogą zafascynować słuchacza swoim nieoczywistym pięknem.

 

Kristian Blak & NeoQuartet :: String Quartets

1. String Quartet No. 1 Rørsla: I. Rørsla
2. String Quartet No. 1 Rørsla: II. Dansur
3. String Quartet No. 2 Images: I. Reyð genta
4. String Quartet No. 2 Images: II. Vetrarmorgun
5. String Quartet No. 2 Images: III. Várkvøld á Høgareyni
6. String Quartet No. 2 Images: IV. Genta við vindeygað
7. String Quartet No. 3 Undirlýsi
8. String Quartet No. 4 Contours: I. Viðoy
9. String Quartet No. 4 Contours: II. Eysturoy
10. String Quartet No. 4 Contours: III. Mýlingur
11. String Quartet No. 4 Contours: IV. Vágar – Mykines
12. String Quartet No. 5 Lady Frere
13. String Quartet No. 6 Water and Ships

 

Kristian Blak : website
NeoQuartet : website / facebook
Kristian Blak & NeoQuartet : spotify

Kristian Blak & NeoQuartet :: String Quartets (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj