Kristin Sesselja to 20-letnia islandzka singer-songwriterka, która zajmuje się śpiewaniem i pisaniem piosenek od 12 roku życia. Dodać trzeba, że mając trzynaście lat zaczęła występować publicznie przy okazji różnych imprez. Natomiast w wieku 17 lat wydała swój debiutancki album EP „Freckles”.

Przez ostatnie dwa lata Kristin mieszkała w Norwegii, gdzie uczyła się w szkole z internatem. Niestety wybuch pandemii koronawirusa skutkujący zamknięciem szkoły, spowodował, że Kristin wróciła na Islandię. Ale cofnijmy się jeszcze na chwilę w czasie, bo przebywając w Norwegii artystka przez rok tworzyła materiał na swój nowy album. Chociaż jak twierdzi, większość piosenek powstało w dwa miesiące. Później kiedy Kristin wybrała się na muzyczne warsztaty organizowane przez LungA spotkała islandzkiego pianistę jazzowego, autora tekstów, kompozytora i producenta Baldvina Snæra Hlynssona. Artystka nawiązała z nim współpracę, chociaż głównie przebiegała ona na odległość, gdyż Baldvin aktualnie mieszka we Szwecji i studiuje w Royal College of Music w Sztokholmie. Artyści pracowali wspólnie nad muzyką Kristin przez rok. Pliki muzyczne przesyłali sobie w sieci i przekraczały one granice trzech państw: Islandii, Norwegii i Szwecji. Jeszcze przed ukończeniem prac Kristin Sesselja opublikowała w sieci dwa single: „Fuckboys” i „What would I do without you?”, które zwróciły na siebie uwagę zarówno w Islandii, jak i za granicą. Najprawdopodobniej z tego powodu z Islandką skontaktowała się brytyjska wytwórnia AWAL (wydająca płyty m.in. Die Antwoord, Moby, Thom Yorke, Laura Marling), która podpisała z nią kontrakt na wydanie nowego albumu.

23 października 2020 roku światło dzienne ujrzał w końcu drugi album EP Kristin Sesselja pod tytułem „Breakup Blues”. Autorką muzyki i wszystkich tekstów jest oczywiście Kristin. Album wyprodukował wspomniany Baldvin (dwie kompozycje wspólnie z Kristin), zaś za miksy odpowiadał Gabriel Lundh. Dodam, że w nagraniach udział wzięło kilku zaproszonych muzyków.

Kristin Sesselja wyjaśnia, że jej najnowszy album pokazuje jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dojrzałą, osobistą i popową stronę jej osoby jako artystki. Autorka zachęca, aby słuchać tej płyty zgodnie z kolejnością utworów, gdyż tworzą one pewną historię. Dodaje, że napisała te piosenki w trudnych chwilach swojego życia, a komponowanie ich bardzo pomogło jej w przebrnięciu przez ten czas. Album prezentuje różne stany emocjonalne, które pojawiają się w wyniku utraty przyjaźni i miłości, począwszy od poczucia zawiedzenia, rozczarowania, smutku i żalu, przez akceptację tej sytuacji oraz akceptacji siebie, aż po ponowne odnalezienie szczęścia – czego możemy się domyśleć po tytule omawianego wydawnictwa. Płyta „Breakup Blues” odzwierciedla życie artystki i jej osobiste doświadczenia. Kristin przyznaje, że pisanie tych kompozycji było dla niej oczyszczające, bo wierzy, że nie można ignorować swoich uczuć, trzeba po prostu przez nie przejść i je przeżyć. Myślę, że wiele osób w tym wieku przechodziło podobne sytuacje i z łatwością odnajdzie siebie na tym szerokim wachlarzu ludzkich emocji.

Islandzka artystka serwuje nam muzykę indie pop, który z pewnością jest godny posłuchania. Biorąc pod uwagę młody wiek Kristin Sesselja, z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że jej krążek „Breakup Blues” prezentuje się jako album dojrzałej, refleksyjnej i inteligentnej artystki. Na płycie znajdziemy się sześć utworów oraz wprowadzające w nie wcześniej intro – kilka słów od samej artystki. Po tym wstępie mamy już konkretne wejście, czyli singlowy utwór „Fuckboys”, który stanowi niesamowicie dobry początek albumu, nie tylko z uwagi na niecenzuralne słownictwo i chwytliwy refren, ale ponieważ daje nam obraz tego wygląda nowy rozdział w twórczości Kristin. Kompozycja jest bezpośrednia, osobista i emocjonalna. Zresztą jak również pozostałe. Do tego utwory te posiadają zgrabne aranżacje i dobre melodie, które na dłużej zapadają w pamięć i można je nucić.

Breakup Blues”  to płyta zawierająca zarówno piosenki do zabawy, jak i takie, przy których można się wzruszyć. Okazuje się, że wystarczy kilka łagodnych dźwięków fortepianu, akompaniament smyczkowy czy akustyczna gitara, aby Kristin stworzyła bardzo przyjemną piosenkę. Jednocześnie świetnie odnajduje się także przy bogatszym instrumentarium oraz w brzmieniach elektronicznych. Innymi słowy, to album różnorodny, ale wyraźnie naznaczony charakterem wokalistki. Islandka doskonale czuje temat i dostarcza słuchaczom nieprzekombinowany produkcją, ale jednak intrygujący i porządnie zrobiony pop budzący żywe emocje. Daje nam kompozycje pełne harmonii, ładnych aranżacji i uroku. Jest przy tym utalentowaną wokalistką, więc dodatkowo czaruje nas swoim śpiewem. Nie boi się wyśpiewać głośno tego czego doświadcza i co czuje. Bije od niej pewność siebie. Bez obaw lawiruje między emocjami i melodiami. Ujmuje też szczerością i naturalnością

Kristin Sesselja jest niezwykle uzdolnioną dziewczyną. Ma w sobie naturalny talent i duży potencjał do artystycznego rozwoju. Nie powinna rezygnować z dalszego śpiewania i tworzenia muzyki.

 

 

 

Kristín Sesselja :: Breakup Blues

1. 22/03/20 00:49
2. FUCKBOYS 03:31
3. Earthquake 02:54
4. Please Don’t Kiss Me with Your Eyes Open 03:20
5. Type 03:14
6. Breakup Blues 03:39
7. What Would I Do Without You? 03:29

 

 

 

Kristín Sesselja : website / facebook / spotify


Kristín Sesselja :: Breakup Blues (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów