Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Wszystko, co wiem o miłości.

Laufey (wymawia się Lāy-Vāy) to islandzko-chińska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, multiinstrumentalista i producentka, która w 2021 roku debiutowała albumem EP zatytułowanym „Typical of Me” (2021; recenzja TUTAJ).

26 sierpnia 2022 roku Laufey wydała swój pierwszy długogrający album pod tytułem „Everything I know about Love”. Wszystkie piosenki zostały napisane na podstawie osobistych doświadczeń autorki, która ma świadomość tego, że z uwagi na swój młody wiek nie ma zbyt dużego doświadczenia w danej materii. Odnosząc się do tytułowej kompozycji Laufey powiedziała, że: „Ta piosenka opowiada o wszystkich tych magicznych rzeczach, które związane są miłością, ale których nigdy nie doświadczyłam. Próbowałem wiele razy, ale za każdym razem mi się nie udawało. Okazuje się, że nie wiem nic o miłości!”. Przy okazji utworu „Everything I know about Love” warto wspomnieć o tym, że rozpoczyna się on partyturą skomponowaną przez Bacha, którą artystka wykonuje na wiolonczeli, a akompaniuje jej na skrzypcach matka i siostra.

Odnosząc się do tematu swojego nowego albumu Laufey wyjaśnia, że: „Chodzi [w nim] o radzenie sobie z dorastaniem. [Album] Jest również bardzo „beznadziejnie romantyczny”. Wszystkie piosenki oparte są na moich osobistych doświadczeniach pochodzących z ostatnich lat, ale sposób w jaki o nich piszę wygląda jak fikcja. Wiele z tych rzeczy, przez które przechodzimy w życiu jest trochę trudnych i ponurych, ale ja staram się z tych chwil wydobyć magię, niezależnie od tego, czy jest to złamane serce, zakochanie się w kimś, czy sytuacja, w której nigdy nie było się zakochanym”. (The Line of Best Fit)

Niezbyt duże doświadczenie Laufey  w sferze miłości nie przeszkadza snuć jej niezwykle emocjonalnych opowieści, w których dotyka tematu miłości, przygląda się jej i buduje silną, intymną więź ze słuchaczem. W kolejnych utworach artystka z wyczuciem, smakiem i elegancją odsłania swoją niezwykłą wrażliwość i czułość. W tym co robi jest szczera, naturalna i czarująca. Artystka dodaje: „Fascynuje mnie pomysł, że gdzieś tam krąży moja bratnia dusza i może ją znam, a może nie. Chciałam stworzyć ponadczasowy dźwięk z melodiami i instrumentacją inspirowaną klasyką”. (The Line of Best Fit)

Brzmienie albumu „Everything I know about Love” łączy w sobie element jazzu, popu, muzyki klasycznej i r’n’b. W kompozycjach słychać również inspiracje muzyką filmową lat 50. i 60. Znajdziemy tutaj dużo aranżacji smyczkowych i dętych, które mają charakterystyczny staromodny styl. Przez cały czas towarzyszy nam atmosfera rozmarzenia i romantyzmu. Piękne harmonie i olśniewające melodie od pierwszej chwili skradają serce słuchacza. Laufey wyjaśnia, iż jej nowe kompozycje są bardziej przemyślane, pisane z większą uważnością zarówno na płaszczyźnie instrumentalnej, jak i lirycznej. Artystka tym razem była również o wiele bardziej zaangażowana w proces produkcji płyty, była producentem wszystkich utworów na albumie.

Na „Everything I know about Love” pojawiają się głównie spokojne brzmienia akustycznej gitary,  zmysłowe dźwięki fortepianu i uwodzicielskie partie instrumentów smyczkowych. Laufey zabiera nas w nastrojową i czarującą muzyczną podróż, w której można odnaleźć wpływy Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Cheta Bakera, Nat King Cole, Julie London i Bill Evans, jak również Norah Jones i Fiony Apple. Artystka sięga do brzmień zarówno klasycznego jazzu, jak i elementów muzyki współczesnej, które spaja swoim kojącym, miękkim i hipnotyzującym głosem. Jej spokojny, intymny i uduchowiony śpiew jest pełen uroku, wywołuje uczucie nostalgii. Tym bardziej, że wokalistka wkłada w swój śpiew całą siebie. Mimo wymienionych inspiracji Laufey wyróżnia się własnym, unikalnym stylem na tle obecnego muzycznego krajobrazu. Na nowo definiuje gatunek jazzu, i czyni to w sposób niezwykle szczery i naturalny.  

Everything I know about Love” to wyjątkowo intymny i wrażliwy album, który brzmi po prostu pięknie. Wydawnictwo zachwyca wysublimowanymi i dopracowanymi aranżacjami, w których jest coś niezaprzeczalnie pociągającego i romantycznego. To absolutnie fantastyczna muzyka, która otula słuchacza. Jeśli wierzycie w magię to posłuchajcie Laufey. Artystka jest w stanie skutecznie oczarować słuchacza. Jej talent błyszczy. Klasa, szyk i elegancja, a równocześnie skromność i pokora. Bez względu na to, jakiej muzyki słuchacie, ten album stanie się dla Was wyjątkowym doznaniem muzycznym.

 

Laufey :: Everything I Know About Love

1. Fragile
2. Beautiful Stranger
3. Above the Chinese Restaurant
4. Dear Soulmate
5. What Love Will Do to You
6. I’ve Never Been in Love Before
7. Just Like Chet
8. Everything I Know About Love
9. Falling Behind
10. Hi
11. Dance with You Tonight
12. Night Light

 

 

Laufey : website / facebook / instagram / spotify / posłuchaj


Laufey :: Everything I Know About Love (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj