Laufey (Laufey Lin) to dwudziestodwuletnia singer-songwriterka, wiolonczelistka i pianistka, która w jednej połowie jest Islandką, a w drugiej Chinką. 

Laufey jest stypendystką Berklee College of Music. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie i wiolonczeli w wieku 4 lat, a dorastając brała udział w licznych konkursach i zdobywała wiele nagród. Jako wiolonczelistka zadebiutowała w wieku 15 lat z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną. Wraz z zamiłowaniem do muzyki klasycznej rozwinęła także pasję do śpiewu, szczególnie po tym kiedy zainteresowała się odkrytymi przez siebie kompozycjami pochodzącymi z „Great American Songbook”. W 2014 roku Laufey wzięła udział w islandzkiej wersji programu Mam Talent i został jego finalistą. Natomiast w 2015 roku została półfinalistką programu The Voice Iceland, jednocześnie była najmłodszą uczestniczką tej serii. W ostatnich latach Laufey zaczęła koncentrować swoje siły i energię na pisaniu własnych piosenek. Na styl jej pisania wpływ miała muzyka, której słuchała w czasie dorastania, czyli jazz i muzyka klasyczna (m.in.Ravel, Chopin, Gershwin i Rodgers). Dodam, że artystka większość swojego dzieciństwa spędziła mieszkając w Reykjaviku. Jej celem jako wokalistki i kompozytorki jest przede wszystkim opowiadanie współczesnych historii w sposób ponadczasowy. Stąd też zapragnęła wyrazić siebie za pomocą muzyki, która łączyłaby jej klasyczne wykształcenie muzyczne z bardziej współczesnymi wpływami. Dlatego zaczęła współpracować ze swoimi rówieśnikami z Berklee College of Music. Wtedy nagrała swój debiutancki singiel „Street By Street”, dosłownie dzień przed zamknięciem kampusu z powodu COVID-19. Singiel miał swoją premierę w kwietniu 2020 roku, Dodam, że dotychczas miał on kilkaset wyświetleń na różnych platformach streamingowych. Ponadto w mediach społecznościowych utwór spotkał się z uznaniem Billie Eilish i Willow Smithon, a także znalazł się na pierwszym miejscu islandzkiej rozgłośni radiowej. Dalszy czas lockdownu Laufey wykorzystała na samodzielne pisanie kolejnych piosenek. Zanurzyła się w muzyce, dzięki czemu później w sieci pojawiały się systematycznie jej kolejne single.

Natomiast 30 kwietnia 2021 roku Laufey wydała swój debiutancki album EP zatytułowany „Typical of Me”. Na albumie znajdziemy siedem utworów, w tym sześć autorskich i jeden – „I wish You love” będący coverem Keeley Smith. Wprawdzie można by odbierać dany krążek jako materiał dość minimalistyczny, bo oparty jest głównie o brzmienie gitary akustycznej i elektrycznej, pianina, klawiszy, komputerowej perkusji w stylu lo-fi i wiolonczeli. Niemniej jednak przygotowane przez młodziutką artystkę aranżacje wydają się mówić coś zupełnie innego. Są one przygotowane bardzo staranne i z wyczuciem. To czułe, urocze i czarujące kompozycje. Nie sposób nie dostrzec emanującego z nich piękna i autentycznych emocji.

Laufey prezentuje w swoich nagraniach unikalną mieszankę wysmakowanych jazzowych melodii w stylu retro i natchnionego soulu, równocześnie nawiązując do standardów, muzyki klasycznej, jak również współczesnych brzmień i wolnych rytmów r’n’b. Muzyka z „Typical of Me” przyciąga uwagę słuchacza nie tylko uwodzącą i zmysłową atmosferą leniwego popołudnia oraz małych i klimatycznych, starych kawiarenek lat 50-tych, ale także hipnotyzującym, rozmarzonym i ciepłym głosem wokalistki, cechującym się zmysłowym vibrato, który brzmi naprawdę ponadczasowo. Sensualność tego materiału potęgują też jedwabiste harmonie wokalne. Delikatne chórki opierające się na romantycznym i upajającym klimacie starych, czarno-białych filmów przywołują przyjemne nostalgiczne wspomnienia. Są one perfekcyjnym dopełnieniem wysublimowanej muzyki. Na marginesie dodam, że artystka dorastała przy muzyce z albumów Elli Fitzgerald i Billie Holiday, pochodzących z kolekcji jej ojca.

Zawartość „Typical of Me” jest mocno magnetyzująca. Krążek skrywa w sobie sporo wrażliwości i intymności. To muzyka, w której liczy się talent, muzykalność i emocje, a także wysublimowana estetyka. Każda z kompozycji na tej płycie przybiera świadomą i dojrzałą formę, która wręcz przeczy młodemu wiekowi Laufey. Artystka w sobie niebywały potencjał. Stąd bardzo interesująca wydaje się jej dalsza droga muzyczna. Nie mogę się doczekać, żeby poznać kolejne wydawnictwa Laufey. Mam nadzieję, że nie przyjdzie nam na nie długo czekać. Póki co mam EPkę „Typical of Me”, którą należy traktować jako magiczny klucz otwierający zamki do wielu serc. Satysfakcja gwarantowana.

 

 

 

 

Laufey :: Typical of Me

1 Street By Street
2. Magnolia
3. Like The Movies
4. I Wish You Love (cover Keeley Smith)
5. James
6. Someone New
7. Best Friend

 

 

 

 

Laufey : website / facebook / instagram / spotify


Laufey :: Typical of Me (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów