Leifur Gunnarsson to islandzki kontrabasista.

Bardzo wcześnie zaczął grać na elektrycznej gitarze basowej, a w wieku 18 lat rozkochał się na dobre w grze na kontrabasie. W 2009 roku ukończył FÍH School of Music w Reykjavíku, gdzie studiował klasyczną grę na basie na kierunku jazzowym. Następnie w 2010 roku przeprowadził się do Kopenhagi, gdzie przez kolejne 3 lata studiował na Rytmisk Musikkonservatorium grę u boku takich nauczycieli jak Jesper Bodilsen, Jens Skou i Klavs Hovman.

0005524850_10

Leifur występował dotychczas w licznych projektach. Między innymi w: Tónar og Ljod, Swing Partout, End of the universe trio, Simon Jansfort trio, Trió Vadim Fvodorov, Sandstrom/Gunnarsson Duo.

Natomiast 12 sierpnia 2015 roku Leifur Gunnarsson zadebiutował własnym albumem zatytułowanym „Húsið sefur / The House Sleeps”, który został nagrany w składzie:

Leifur Gunnarsson – kontrabas
Ingrid Örk Kjartansdóttir – wokal
Kjartan Valdemarsson – fortepian
Matthías Hemstock – perkusja
Haukur Gröndal – saksofon, klarnet
Snorri Sigurðarson – trąbka, flygilhorn

Materiał na ten krążek nagrano w Studio Syrland w okresie 14-15 marca 2015 roku. Nagraniami i miksowaniem materiału zajmował się Kjartan Kjartansson. A mastering wykonał Finnur Hakonarson.

Album „Húsið sefur / The House Sleeps” ma wiele do zaoferowania tak w warstwie melodycznej, jak i harmonicznej. Każdego zapewne zwabi do tej płyty coś innego. Jedni podziwiać będą ją za piękne melodie. Drudzy zachłysną się olśniewającym brzmieniem kontrabasu. Kolejni wpadną w zachwycający akompaniament fortepianu. Inni ulegną czarowi linii wokalnych. A jeszcze inni…zresztą posłuchajcie sami. Zdecydowanie atutem tego wydawnictwa jest klimat – tajemniczy i liryczny. Atmosfera niebanalnej muzyki Leifura zanurzona jest w tęsknocie i melancholii. Album przesycony jest pięknymi, choć smutnymi kompozycjami o intymnej (romantycznej?) aurze, do tego intrygującymi i nieprzewidywalnymi. Melodie są zazwyczaj spokojne i kameralne, miejscami nawet rzewne, ale w dobrym starym stylu. To muzyczny obraz w niezwykle subtelnej formie. Oczywiście krążek nie jest pozbawiony energii, chociaż jest jej zdecydowanie mniej, ale pomimo tego muzyka i tak zawiera wiele pozytywnych wibracji oraz miłych dla ucha harmonii. W zasadzie w każdym utworze słychać wyrafinowany kunszt gry wszystkich muzyków, którzy wykonują swoją sztukę na najwyższym poziomie.

12187663_10153717044916703_1487165342071602598_n

Daje się odczuć, iż „Húsið sefur / The House Sleeps” to bardzo osobista płyta Leifura wypełniona poruszającymi i skupionymi momentami. Emocje wydają się tu być czyste, podane w nienachalny, pełen przestrzeni i oddechu sposób. Wszystko zanurzone jest w ciepłym, otulającym brzmieniu budowanym w głównej mierze przez głęboki sound kontrabasu, „miękką” perkusję i subtelny fortepianowy akompaniament oraz solowe partie instrumentów dętych. Istotnym „elementem” tej układanki jest również wokal Ingrid. Jej urzekający głos dostosowuje się do muzyki i łączy z nią tworząc doskonałą jedność. Słucha się go bardzo przyjemnie, a sama wokalistka świetnie prowadzi słuchacza przez płytę. Nawet jeśli ktoś nie zna islandzkiego to i tak wydaje mi się, że Ingrid swoim śpiewem trafi precyzyjnie do słuchacza i przekaże mu wszystkie emocje, które związane są z danym utworem.

Muzyka zawarta na „Húsið sefur / The House Sleeps” zasługuje na wyróżnienie i niejedną chwilę skupienia. Niesamowity klimat albumu dosłownie wciąga słuchacza od pierwszych nut. I nie może się odeń uwolnić jeszcze długo po wyciszeniu ostatnich dźwięków. Ta płyta w żadnym momencie nie jest jednoznaczna, a w wielu miejscach sugeruje nawet jakąś tajemnicę. Zachęca do zadumy i medytacji, czy po prostu do kontemplacji dźwięków i niebanalnych rozwiązań brzmieniowych.

 

a3509704100_10

 

Leifur Gunnarsson :: Húsið sefur / The House Sleeps

1. Brot úr kveðju / A Fraction of Farewell 04:09
2. Sólskríkjan / Snow Bunting 06:15
3. Húsið sefur / The House Sleeps 04:56
4. Barnaþula / Nursery Rhyme 03:47
5. Náttúruraddir / Voices of Nature 03:32
6. Rósir / Roses 04:55
7. Sorgin / Sorrow 07:00
8. Brim / Surf 05:42

 

 

 

Leifur Gunnarsson : website // facebook // bandcamp

Leifur Gunnarsson :: Húsið sefur / The House Sleeps
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów