Nazwa grenlandzkiego rockowego zespołu Lena wzięła się od imienia jego wokalistki Leny Broberg. Pełen skład tej grupy prezentuje się następująco:

Lena Broberg: wokal
Nikku Brandt: wokal, gitara, klawisze
Malik Andersen: bas
Kristian Thorning Brandt: gitara
Juuna A. Zethsen: gitara, klawisze
Ovenguak Egede: gitara
Hans-Jørgen Zeeb: perkusja

6 listopada 2018 roku zespół Lena wydał swój debiutancki album zatytułowany „Tarrileravit” za pośrednictwem wytwórni Atlantic Music Aps. Materiał na płytę został zarejestrowany w domowym studiu 9Q Studio należącym do Nikku Brandt, który zajmował się również produkcją krążka. Mastering płyty przeprowadzono w Sun Room Audio.

Muzyka zespołu Lena jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Z pewnością z uwagi na charakter grenlandzkich tekstów, które w tym przypadku są poważne, zaangażowane w sprawy egzystencjalne, społecznie i polityczne (np. „Kissalaava malillugu” dotyczy prześladowania przez zazdrosnego kochanka; „Naalakkat” to piosenka protestacyjna skierowana w kierunku grenlandzkich przywódców; a „Piffissaq kingulleq” opowiada o dniu zagłady) jest to granie ambitne, próbujące zachęcić słuchacza do analizy tekstów i refleksji nad kondycją cywilizacji. Nie inaczej ma się sprawa z wielowymiarowym brzmieniem „Tarrileravit”. Jest ono równie mocne i dosadne jak wspomniana warstwa tekstowa.

Lena to alternatywny rockowy zespół pełną gębą, który koncentruje w swojej muzyce wpływy hard rockiem oraz rockiem klasycznym i progresywnym lat 70-tych z elementami prog metalowymi. Solidną ścianę dźwięku tworzą ciężkie riffy gitary niejednokrotnie wykończone bajecznymi solówkami. Uzupełniają ją szlachetnie brzmiące organy i epickie partie klawiszy, które przydają kompozycjom sugestywnej atmosfery i duchowego wymiaru. Podobnie perkusja i bas wykorzystywane są w należyty sposób i dopełniają zadziorne brzmienie kapeli, tworząc jego solidne podstawy. Zespół Lena to nie tylko rasowi poskramiacze przestrzennego hard rocka, ale też kapela, która komfortowo czuje się również w nastrojowej formie. „Tarrileravit” posiada świetne harmonie i przemyślane linie melodyczne. Muzycy dobierają dźwięki świadomie, umiejętnie budują atmosferę i napięcie. Najwyraźniej znają się na swoim rzemiośle przerzucając się zagrywkami na pograniczu rocka i metalu oraz odważnie sięgając po rozwiązania i pomysły daleko wykraczające poza granice wyznaczone tą stylistyką. Przekłada się to na zagrane z uczuciem intrygujące sekwencje. Inna kwestia, że całość robi oszałamiające wrażenie także za sprawą kobiecego wokalu, który działa tutaj naprawdę dobrze. Wokalistka dysponuje czystym i mocnym głosem o bardzo przyjemnej barwie. Bez niego niewątpliwie muzyce brakowałoby spójności i głębi.

Twórczość zespołu Lena oparta jest na najlepszych standardach rocka, jednocześnie nie stroni też od frapujących pomysłów grenlandzkich muzyków. „Tarrileravit” to wartościowe dzieło, pełne emocji i bardzo kontrastowych nastrojów. To smakowita, niezwykle udana płyta. Świetnie zaaranżowana i nieprzeciętna pod względem wykonawczym.

 

 

Lena :: Tarrileravit

1. Kiffaanngissuseq 3:37
2. Kissalaava malillugu 3:06
3. Naalakkat 3:10
4. Tarrileravit 3:41
5. Piffissaq kingulleq 3:32
6. Takorlooqqiinnagaq 3:38
7. Ilaanni qasungama 3:14
8. Saassuppasi 3:36
9. Paarivakkit 4:10
10. Uikkuma 3:23

 

 

Lena : facebook / soundcloud

Lena :: Tarrileravit (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj