Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

0121

Lúna to islandzki alternatywny zespół, które okres działalności przypadał na lata 1998 – 2004. Brzmienie muzyki tego zespołu opierało się na osobliwej koncepcji połączenia surrealizmu i magicznego realizmu, który wyczuwalny był w brzmieniu i dźwiękowym pejzażu grupy. Muzyków interesowało szczególnie to, w jaki sposób dźwięk może wizualizować obrazy w wyobraźni i umyśle słuchaczy. Stąd w ich kompozycjach dużo jest klimatycznych, sugestywnych i sensualnych warstw dźwiękowych i akordów, które tworzą niebanalne harmonie i rytmy, kontrasty świateł i cieni. To żywa poezja dźwięku – jak twierdzą muzycy.

Członkami zespołu Lúna są:

Björk Viggósdóttir – syntezator, fortepian, bas, głos
Guðmundur H. Viðarsson – bas, fortepian, głos
Hákon Aðalsteinsson – gitara, głos
Heimir Örn Hólmarsson – perkusja, głos

20 lat temu wytwórnia Bad Taste Records wydała debiutancki, a jednocześnie jedyny longplay zespołu Lúna zatytułowany „Leyfðu mér að þegja þögn þinni”. Aby uczcić tę rocznicę, byli członkowie grupy opublikowali 22 grudnia 2021 roku album EP pod tytułem „0121”. Na danym wydawnictwie znalazły się 3 niepublikowane dotąd kompozycje zespołu, które zostały zarejestrowane w 2002 roku oraz 4 utwory nagrane w tym samym roku na żywo pochodzące z sesji nagraniowej dla lokalnej stacji radiowej Rás 2.

Twórczość zespołu Lúna można przypisać do gatunku post rock, chociaż dobrze wiemy jak to jest z post rockiem, a tym bardziej z muzyką tworzoną na Islandii – rzadko poruszają się one w ciasnych ramach jednego stylu. Jedno jest pewne, album „0121” elektryzuje i hipnotyzuje słuchacza od samego początku. Pochłania go i czaruje z każdą sekundą. Islandzki kwartet tworzy muzykę nieprzeciętną. Przypominam, że powstała ona niemal dwie dekady temu! Zespół buduje swoją muzykę zarówno z przestrzennych dźwięków gitar i instrumentów klawiszowych, jak również z wyrazistych gitarowych riffów i przesterów oraz intensywnych partii sekcji rytmicznej. Wokale pojawiają się sporadycznie, są wycofane i zlewają się z dźwiękami. Muzycy umiejętnie i swobodnie lawirują pomiędzy gatunkami. W sposób naturalny żonglują nastrojem i emocjami. Z łatwością przechodzą od subtelnych, eterycznych i nastrojowych fragmentów do mocnych i pełnych pasji motywów. To misterna układanka, która w mniejszym stopniu opiera się na matematycznych rozwiązaniach, a bardziej na nieograniczonej wyobraźni, natchnieniu, uczuciowości i spontaniczności jej twórców. Wszystko tutaj ze sobą współgra i doskonale się uzupełnia. To spójny, ciekawy, poruszający i dobrze napisany materiał. Złożoność, a jednocześnie harmonia. Nie znajduję w tej muzyce elementów, które by się ze sobą gryzły.

0121” to świetny i godny polecenia album. To czysta magia, która raz potrafi zabrzmieć w sposób niezwykle intymny, klimatyczny i uduchowiony, a innym razem rozwinąć się, nabrać energii i przerodzić się w zasnutą tajemnicą mroczną ścianę dźwięku. Muzyka kwartetu  Lúna naznaczona jest niesamowitym klimatem Północy – przejmującym nostalgią i melancholią, surrealizmem, magią i introwertyzmem – który robi duże wrażenie. Jak nie dać się ponieść tak pięknej muzyce wnikającej w ludzką duszę? Ja jestem nią zachwycony i polecam ją każdemu z czystym sercem.

 

 

Lúna :: 0121

1. Andhetjur 06:11
2. Tick 08:10
3. Bubblegum 02:52
4. Hyllingar Live recordings 2002 04:24
5. ó-H-Ljóð Live recordings 2002 05:34
6. Til eru fræ Live recordings 2002 04:36
7. Eurotrash Live recordings 2002 05:15

 

 

 

 

Lúna : bandcamp / spotify

Lúna :: 0121 (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów