Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Bez względu na wszystko.

Islandzki kompozytor i pianista Magnús Jóhann (Magnús Jóhann Ragnarsson) miał dotychczas na swoim koncie trzy wydawnictwa: „Pronto” (2016; recenzja TUTAJ), „Without Listening” (2020; recenzja TUTAJ) i „Skissur” (2021; recenzja TUTAJ).

Natomiast 29 października 2021 roku na rynku  pojawiło się nowe wydawnictwo sygnowane dwoma nazwiskami Magnús Jóhann & Skúli Sverrisson. Album ten nosi tytuł „Án tillits” i ukazał się nakładem Sony Music Iceland. Rejestracją tego materiału, jego miksowaniem i masteringiem zajmował się Bergur Þorgeirsson.

Myślę, że postać Magnúsa Jóhanna jest doskonale znana czytelnikom naszego portalu, stąd pozwolę sobie teraz przedstawić drugą połowę omawianego duetu. Jak podaje najpopularniejsza internetowa encyklopedia Skúli Sverrisson (ur. 23 października 1966) to islandzki kompozytor i gitarzysta basowy. Potrafi grać na dobro, kontrabasie i charango, a także na gitarze basowej. Artysta współpracował z takimi legendami free jazzu jak m.in. Wadad Leo Smith, Derek Bailey; ikonami muzyki w postaci Lou Reeda, Jona Hassela, Davida Sylviana, Arto Lindsay’a oraz kompozytorami Ryuichi Sakamoto, Jóhann Jóhannsson i Hildur Guðnadóttir. Jest znany ze swojej pracy jako dyrektor artystyczny Ólöf Arnalds, nagrań z Blonde Redhead oraz jako dyrektor muzyczny Laurie Anderson. Skúli wydał albumy w duecie z Anthonym Burrem, Oskarem Gudjonssonem i Hilmarem Jenssonem. Był członkiem zespołu Pachora, Alas No Axis, grupy Allan Holdsworth i grupy Ben Monder. Jego solowe prace to „Seremonie” z 1997 roku, „Sería” z 2006 roku i „Seria” z 2010 roku. „Seria” została wybrana Najlepszym Albumem Roku przez Icelandic Music Awards. Dodam, że przygotowując album „Seria” Skúli powołał do życia w 2005 roku zespół składający się z: Amedeo Pace, Ólöfa Arnaldsa, Davida Thora Jonssona, Anthony’ego Burra, Eyvinda Kanga i Hildur Guðnadóttir. Ponadto muzyk skomponował muzykę dla Icelandic Dance Company (Open Source), National Theatre of Iceland (Volva) oraz różnych filmów i instalacji, takich jak np. “Welcome” i “Music for Furniture” z Olafurem Thordasonem, “Spatial Meditation” z Claudią Hill i “When it was Blue” z filmowcem Jennifer Reeves. Skúli zdobył pięć nagród Icelandic Music Awards. Zagrał na ponad stu albumach m.in. z Hildur Guðnadóttir, Hilmar Jensson, Jim Black, Chris Speed, Anthony Burr, Laurie Anderson, Allan Holdsworth, Ryuichi Sakamoto, David Sylvian, Blonde Redhead, Yungchen Lhamo, Jamshied Sharifi, Ólöf Arnalds , Pachora i Alas No Axis. Był częścią grupy Mo Boma z Jamshiedem Sharifi i Carstenem Tiedemannem, wydając cztery albumy pod skrzydłami Extreme; „Jijimuge”, „Myths of the Near Future – Part One”, „Myths of the Near Future – Part Two” i „Myths of the Near Future – Part Three”.

Album „Án tillits” (ang. Regadless) zawiera dziesięć instrumentalnych kompozycji rozpisanych na dwa instrumenty – fortepian i bas. Magnús Jóhann i Skúli Sverrisson proponują nam stonowaną i harmonijną muzykę powstałą na styku współczesnej kameralistyki, free jazzu i neoklasycyzmu. Muzycy pozwalają sobie również na improwizacje. Te nagrania potrafią żyć własnym eksperymentalnym życiem, są jak płynna substancja o mistycznym charakterze, rozlewająca się w nieokreślonych kierunkach. Układają się one w niezwykłą i niecodzienną narrację rezonującą na wielu poziomach. Wyobraźnia artystów nie zna granic. Zastosowują oni przeróżne techniki i style grania umożliwiające uzyskanie konkretnych barw, faktur oraz brzmień. Tworzą przy tym finezyjną przestrzeń, chwile napięcia, jak również odpowiednią dramaturgię materiału. Przygotowane przez islandzkich kompozytorów kompozycje emanują lirycznym i hipnotycznym nastrojem, który szarpie za struny wrażliwości słuchacza. Muzycy uprawiają przy tym zachwycającą dźwiękową ornamentację. Na całym albumie elegancja miesza się ze swobodą. Nie sposób nie docenić kunsztu aranżacyjnego obydwu panów. Pewne jest to, że duet Magnús Jóhann & Skúli Sverrisson nagrał nietuzinkową płytę, dostarczającą wielu niezapomnianych wrażeń.

 

 

Magnús Jóhann & Skúli Sverrisson :: Án tillits

1. Án tillits 03:22
2. Mógrá 02:32
3. Beautiful Skin 03:03
4. Innan handar 03:52
5. Umboðsmaður almættisins 02:16
6. Bergur Þórisson 02:38
7. Ferlegur 02:15
8. Tilbrigði við tillitsleysi 01:44
9. Clean Teeth 03:36
10. Tumi Árnason 02:29

 

 

Magnús Jóhann : website / facebook bandcamp soundcloud /spotify
Skúli Sverrisson : bandcamp

Magnús Jóhann & Skúli Sverrisson :: Án tillits (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów