Margrét Eir i Páll Rósinkranz to od wielu już lat wysoce cenieni wokaliści na islandzkiej scenie muzycznej.

Ich indywidualne kariery ciszą się pełnią sukcesów i obfitują w niezliczone wspaniałe wydawnictwa. Albumy solowe artystów, jak również te będące wynikiem współpracy z innymi zespołami i muzykami stanowią niezaprzeczalny dowód świadczący o niebywałej kreatywności i talencie wokalnym Margrét Eir i Pálla Rósinkranza (wcześniej występował w grupie Jet Black Joe).

Od dawna było wiadome, że to tylko kwestia czasu kiedy tych dwoje wokalistów zdecyduje na wydanie wspólnej płyty.

W końcu w 2014 roku pojawił się album sygnowany imionami Margrét Eir og Páll Rósinkranz, a zatytułowany „If I needed you”.

Brzmienie płyty „If I needed you” osadzone jest w dużej mierze w amerykańskiej tradycji muzyki folk/country, gdzie nie wystarczy tylko dobrze śpiewać, ale gdzie ważniejsza jest umiejętność opowiadania historii, które słuchacz odbierze jako prawdziwe i szczere. 

Mówiąc krótko Margrét Eir i Páll Rósinkranz tworzą razem piękny duet i wywiązali się rewelacyjnie ze swojego „zadania”. Dodatkowo Islandzcy artyści nasączyli swoje inspiracje folk/country odpowiednią dawką soulu, jazzu i bluesa. Ale trzeba podkreślić, że muzyka z albumu „If I needed you” nie byłaby taka jak jest, gdyby nie udział wspaniałych instrumentalistów.

Wokalistom towarzyszą muzycy z grupy Thin Jim:

Jökull Jörgensen – bas
Andrés Þór Gunnlaugsson – gitara
Kjartan Guðnason – perkusja, klawisze
Pétur Hjaltested á hljómborð,

a także:

Matthías Stefánsson – skrzypce
Stefán Ómar Jakobsson – puzon 
Eiríkur Rafn Stefánsson – trąbka 
Ásgeir Ásgeirsson – gitara

Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu słuchaczy słysząc o tym, że „If I needed you” to album w klimatach folk/country, może obejść tę płytę szerokim łukiem. Kto tak zrobi popełni wielki błąd, gdyż wydawnictwo Margrét Eir i Páll Rósinkranz to inny rodzaj „country”, znacznie ciekawszy i barwniejszy, pełen bardzo uniwersalnych oraz uroczych brzmień i dźwięków.

Muzyka podana jest przez artystów w sposób niecodzienny, delikatny, wręcz zwiewny. Całość płyta utrzymana jest w stonowanej nastrojowej stylistyce i liryczno-romantycznej aurze. Ciepłe i pastelowe aranżacje dają niezwykle nastrojowy, zmysłowy wręcz efekt. Dużo jest tutaj refleksyjności i nastrojów, które skłaniają do zwolnienia tempa.

Wsłuchując się w brzmienie tej płyty można się zapomnieć. Zachwycać można się tutaj warstwą instrumentalną, gdzie każdy z dźwięków wydaje się być precyzyjnie umieszczony we właściwym miejscu. Zachwycać można się także wspaniale poukładanymi harmoniami wokalnymi. Margrét Eir i Páll Rósinkranz obdarzeni są nie tylko bez wątpienia świetnymi głosami o nietuzinkowej barwie, ale także wyjątkową wrażliwością artystyczną. Jestem pod wielkim wrażeniem głosu Margrét. To wokal niezwykle ciepły, kobiecy, pełen zmysłowości i czaru. W jej śpiewie słychać wiele muzycznych kolorów. Głos Pálla jest niski, głęboki, ciepły, stylowy, po prostu fantastyczny. Duet wyśpiewuje nam niespieszne, eleganckie piosenki. Podkreślić trzeba, że obydwoje są na całej płycie wyśmienici. Śpiewają spokojnie i z uczuciem, a ich głosy doskonale się uzupełniają, dając poczucie jedności i spójności. Wyśpiewywane przez nich melodie nabierają melancholijnej, ale przyjemnej głębi, w której bez trudu można się zanurzyć. Mógłbym bez końca słuchać tych absolutnie ślicznie zharmonizowanych wokali.

Wszystko na „If I needed you” jest w wielkiej i pięknej harmonii – wokale, instrumenty, kompozycje, produkcja. To muzyka poruszająca, do słuchania z zamkniętymi oczami.

 

Margrét Eir og Páll Rósinkranz :: If I needed you

1 Green Fields 3:56
2 Hard Times 4:04
3 The One I Love Is Gone 3:01
4 The Long Black Veil 3:22
5 Don’t Let The Sun Catch You Crying 4:00
6 If I Needed You 3:23
7 Forever Young 4:18
8 I’ll Be Here In The Morning 3:38
9 Let It Be Me 3:48
10 I Shall Be Released 4:34
11 Back When We Were Beautiful 3:51
12 Líttu þér nær 4:03
13 Old Union Station 4:41

 

 

Margrét Eir : website / facebook

Margrét Eir og Páll Rósinkranz :: If I needed you (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów