María Huld Markan Sigfúsdóttir (ur. 1980) jest znaną islandzką kompozytorką i skrzypaczką. Ukończyła naukę gry na skrzypcach w Reykjavik College of Music w 2000 roku. Następnie studiowała kompozycję na Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł licencjata kompozycji uzyskała w 2007 roku. Warto podkreślić, iż od 1999 roku jest członkinią kwartetu smyczkowego Amiina, który współpracował w latach 2000-2008 z grupą Sigur Rós, między innymi towarzysząc im podczas tras koncertowych. Formacja Amiina współpracowała także z innymi artystami (np. Spiritualized i Lee Hazlewood). Ponadto zespół nagrał i wydał kilka własnych albumów oraz wykonywał swoją muzykę na całym świecie.

Maria komponuje też własną muzykę, jak również kompozycje dla orkiestr (np. Los Angeles Philharmonic, Fort Worth Symphony Orchestra, London Sinfonietta), innych zespołów (np. Miguel Harth-Bedoya, Joan Jonas, Spiritualized, Nordic Affect, Francesco Scavetta, Brice Dessner, Mike Ott, Yann Tiersen i Ragnar Kjartansson; przy „Odin’s Raven Magic” wraz z Sigur Rós, ,„Clockworking” na trio smyczkowe i elektronikę dla Nordic Affect), chórów, do filmów (np. w reżyserii Mike’a Otta „Pearblossom Hwy” (2012) i „Lake Los Angeles” (2014)) oraz dla choreografii teatralnej i tanecznej. Kilka jej kompozycji, w tym „Clockworking”, „Sleeping Pendulum” (W 2012 roku kompozytorka otrzymała za nią nagrodę od IRC (International Rostrum of Composers)), „Aequora”, „Spirals”, „Loom” (znalazł się na TOP-25 w 2018 roku w The New York Times) i „Oceans” ( znalazł się na TOP-25 w 2019 roku w The New York Times) zostało wydawanych przez amerykańską wytwórnię Sono Luminus. Jej kompozycje były wykonywane w Islandii, USA, Australii i Europie.

Dziś, 22 stycznia 2021 roku, María Huld Markan Sigfúsdóttir wydała album zatytułowany „Kom vinur (Two Choral Works)”, za pośrednictwem wytwórni Sono Luminus. Materiał na płytę został zarejestrowany przez Birgira Jón Birgissona we wrześniu 2020 roku w islandzkim kościele Hallgrímskirkja znajdującym się w centrum Reykjaviku, który później wykonał także miksy w Sundlaugin Studio. Za mastering odpowiedzialny był Daniel Shores z Sono Luminus Sudios. Zaś produkcją zajmował się Kjartan Sveinsson.

Jak podpowiada nam tytuł wydawnictwa „Kom vinur (Two Choral Works)” znajdziemy na nim dwie prace Marii skomponowane na chór. Pierwsza z kompozycji, tytułowa „Kom vinur”(ang. A Friend Came), została napisana jeszcze w 2017 roku przy okazji festiwalu Letnich Koncertów odbywających się w miejscowości Skálholt, którego wówczas artystka była ambasadorem. Natomiast drugi utwór „Maríuljóð” (ang. Mary’s Poem) powstał rok później.

Kompozycje przygotowane przez Maríę Huld Markan Sigfúsdóttir zostały wykonane na „Kom vinur (Two Choral Works)” przez islandzki chór Schola Cantorum (współpracował m.in. Sigur Rós i Bjork), którym dyrygował Hördur Askelsson. Należy podkreślić, że obydwie prace zostały napisane przez Marię do wierszy 90-letniej już islandzkiej poetki Vilborg Dagbjartsdóttir. Kompozytorka wyjaśnia, że wiersze te stanowiły dla niej podstawę i inspirację dla stworzonych prac. Maria starała się wydobyć z tekstów ukryte w nich dźwięki i muzykę.

Kompozycja „Kom vinur” opowiada o tęsknocie za przyjacielem, której doświadczyć można podczas samotnie spędzonej ciemniej zimowej nocy. Stąd w trakcie tego utworu towarzyszy nam jednoznacznie ponura i melancholijna atmosfera, która wyraźnie odzwierciedla uczucie smutku i samotności. Natomiast druga kompozycja, „Maríuljóð” przedstawia zmiany zachodzące w przyrodzie i naturze z punktu widzenia dziecka, które dodatkowo zadaje swojej matce pytania dotyczące obrazu Matki Bożej. Praca ta, chociaż sentymentalna i ujmująca, ma bardziej subtelny i łagodny wydźwięk. W ogóle w obydwu kompozycjach Marii czuje się duże pokłady wrażliwości i delikatności. Odnaleźć w nich również można spokój, czystość, naturalność ludzkich uczuć i emocji, a także takie cechy człowieka jak dobro, opiekuńczość i troskliwość.

Kom vinur (Two Choral Works)” to produkcja na wysokim poziomie. Jej istotą jest unikalne piękno i harmonia, które odebrać można jako doświadczenie mistyczne. María Huld Markan Sigfúsdóttir wraz z wykonawcami stworzyli znakomity, intymny i przejmujący materiał. Nie będę ukrywał, że potrafi on wzruszyć.

 

 

 

 

María Huld Markan Sigfúsdóttir :: Kom vinur (Two Choral Works)

1. Kom vinur (5:40)
2. Maríuljóð (3:55)

 

 

 

 

 

María Huld Markan Sigfúsdóttir : website
Sono Luminus : website / bandcamp

María Huld Markan Sigfúsdóttir :: Kom vinur (Two Choral Works) (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów