Mighty Bear to solowy elektroniczny projekt zamaskowanego muzyka, którego prawdziwe imię brzmi Magnús Bjarni Gröndal i którego możecie kojarzyć jako frontmana post rock/metalowej grupy We Made God.

Co ciekawe imię Magnús Bjarni można tłumaczyć właśnie jako Mighty Bear. Kolejną intrygującą kwestią tego projektu jest wykreowana przez artystę postać Mighty Bear, będącą jego alter ego. Muzyk opisuje Mighty Bear jako postać nie posiadającą płci. „Dlaczego mam przedstawić się jako kobieta lub mężczyzna? Mighty Bear to po prostu istota, w zależności od nastroju, w którym jestem. Chodzi o wyrażanie siebie w taki sposób w jaki się chce. Nie ma żadnych zasad, a nawet gdyby takowe istniały, powinniśmy je łamać. Drag queens powinny być prowokacyjne” – tłumaczy Magnús.

I faktycznie przez osobliwy wygląd Mighty Bear – buty na wysokich obcasach, błyszcząca maska, złocista lub czarna suknia – można tę istotę postrzegać jako mroczną wersję drag queen. W tym miejscu trzeba podkreślić, że Magnús Bjarni oprócz muzyki, tekstów i teledysków, jest również twórcą swoich spektakularnych strojów.

29 czerwca 2018 roku Mighty Bear zadebiutował albumem EP zatytułowanym „Einn”. Materiał na krążek został zmiksowany przez Rúnara Sveinssona, zaś jego mastering wykonał Joshua Kessler. Na płycie znalazły się cztery niepublikowane wcześniej utwory, które łączą wizualną estetykę drag queen z niezależną muzyką spod znaku dark electronic. Jednym zdaniem można by rzec, że jest to materiał solidny i bardzo ciekawy. Muzyka Mighty Bear to rzecz z założenia i konwencji ulotna i nieuchwytna. Muzyka elektroniczna o specyficznym, unikalnym klimacie. Przestrzenne atmosferyczne syntezatorowe pejzaże, anthemiczne melancholijne melodie i eteryczne wokale oraz czysta produkcja nadają tej muzyce odpowiednią głębię. Twórczość tego islandzkiego projektu jest tyle czarująca i wciągająca, co tajemnicza i niepokojąca. To elektronika o filmowym wydźwięku, ale równocześnie zachowująca swój intymny charakter i silny ładunek emocjonalny.

Dźwięki wypełniające album „Einn” są jak skrzące się na ciemnym nieboskłonie gwiazdy. Muzyka Mighty Bear błyszczy w ciemności. Czekam na więcej!

 

 

 

 

Mighty Bear :: Einn

1. Einn 0:59
2. Burt 3:39
3. Þegar ég sef 2:41
4. Gleyma 2:56

 

 

 

 

Mighty Bear : website / facebook / instagram / spotify / soundcloud


Mighty Bear :: Einn (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów