Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Magiczne jeziora Islandii. 

Islandzki muzyk Mikaali Karlsson po wydanej w 2013 roku debiutanckiej EPce „The Summit” (recenzja TUTAJ) oraz opublikowanym rok później singlu „Jökulsárlón” (2014) powraca z nowym wydawnictwem. Najnowszy album artysty to kolejna EPka zatytułowana „The Reservoir,  która miała swoją premierę 11 maja 2022 roku.

Przypomnę, że tematem debiutanckiej płyty Mikaaliego Karlssona były islandzkie góry, zaś wspomnianego wyżej singla laguna lodowcowa Jökulsárlón znajdująca się w południowo-wschodniej Islandii. Także na nowym wydawnictwie artysta zabiera słuchacza w podróż przez magiczny krajobraz Islandii. Tym razem muzyk poświęca swój album „The Reservoir  tytułowym rezerwuarom, zbiornikom wodnym znajdującym się na Wyspie. Na płycie znalazło się cztery kompozycje.

Pierwsza z nich „Blöndulón” opisuje jedno z największych jezior na Islandii, którego powierzchnia wynosi 57 km², a głębokość dochodzi do 39 m. Jak informuje największa internetowa encyklopedia – jezioro to zostało utworzone w latach 1984-1991 jako zbiornik dla elektrowni w Blönduvirkjun.

Drugi utwór „Hvítárvatn” poświęcony został jeziorowi glacjalnemu znanemu również jako Hvítárlón, które usytuowane jest w interiorze u podnóża lodowca Langjökull. Jego powierzchnia wynosi 30 km², a maksymalna głębokość 84 m.

Na miejscu trzecim znajdziemy „Lagarfljót” to kolejne charakterystyczne jezioro na Islandii. Położone jest na wschodzie wyspy w pobliżu Egilsstaðir. Jak donosi wspomniana już wcześniej e-encyklopedia – w pobliżu jeziora znajduje się największy kompleks leśny Islandii– Hallormsstaðursskogar oraz jeden z najwyższych  wodospadów w tym kraju– Hengifoss (118 m wysokości). A samo jezioro ma powierzchnię 53 km², max. 112 m głębokości, długości 25 km i szerokości w najszerszym miejscu ok. 2,5 km. Na temat tego jeziora krążą legendy o żyjącym w jego głębiach potworze.

Płytę zamyka utwór „Þingvallavatn” (Thingvallavatn) stanowiący hołd dla największego naturalnego zbiornika wodnego w Islandii. Zajmuje powierzchnię 84 km², a jego maksymalna głębokość wynosi 114 m. Jest to jezioro pochodzenia tektonicznego, znajduje się na granicy dwóch płyt tektonicznych – Euroazjatyckiej i Północnoamerykańskiej – i wchodzi w skład parku narodowego Þingvellir.

Mikaali Karlsson będąc mocno zafascynowanym naturą i przyrodą Islandii stworzył kolejny album poświęcony temu miejscu. Album „The Reservoir jest jak książka, która za pomocą brzmień i dźwięków podsuwa wyobraźni słuchacza inspiracje pozwalające fantazjować na temat islandzkich krajobrazów. Islandczyk tworzy swoją muzykę w klimatach post rocka, ambientu i dream popu. W żadnym razie nie jest to granie odkrywcze ani rewolucyjne. Islandczyk nie przeciera nowych szlaków w danym gatunku. Mało tego, artysta porusza się w stylistyce zbliżonej do dokonań takich zespołów jak Sigur Ros czy Kwoon. Mikaali Karlsson kreuje podobny klimat, który przecież jest główną domeną post rocka oraz ambientu.

 „The Reservoir to po prostu ładny album i przede wszystkim tak powinno się na niego patrzeć. Można oczywiście zarzucić muzyce Islandczyka, że trzyma się ona sztywnych ram danej stylistyki i nie wnosi do niej nic nowego. Płyta jest jednak dobrze przemyślana i zagrana, posiada ciekawe aranżacje i w efekcie tworzy wciągający klimat, któremu warto się poddać. Dlatego jeśli nie szukacie muzycznych rewolucji, a bardziej zależy Wam na klimatycznej i przyjemnej płycie to z pewnością muzyka Mikaaliego Karlssona stanie się częścią Waszej wrażliwości i skradnie Wasze serca od pierwszych sekund. Jest to muzyka, która obezwładnia zmysły, otula umysł i podsyca emocje. Ma ona bardzo specyficzny, ulotny i niezwykle delikatny klimat, zwiewnie unoszący się nad całością. Towarzyszą jej ulotne melodie, rozmyte i eteryczne wokale oraz ciepłe uczucie nostalgii, które budzi w słuchaczu tęsknoty i pragnienia. „The Reservoir to udana próba przelania piękna na post rockowe dźwięki

 

 

 

 
Mikaali Karlsson :: The Reservoir

1. Blöndulón 06:30
2. Hvítárvatn 05:12
3. Lagarfljót 04:40
4. Þingvallavatn 05:59

 

 

 

 

Mikaali Karlsson : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify / twitter

Mikaali Karlsson :: The Reservoir (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów