Mill (Hanna Mia) to szwedzko-islandzka wokalistka, kompozytorka i producentka, studentka na wydziale muzycznym Islandzkiej Akademii Sztuk (Icelandic Academy of the Arts).

Mill dorastała wśród nagrań Arethy Franklin i Boba Dylana. To szczególnie ci artyści ukształtowali jej gust muzyczny w dzieciństwie. Później w gimnazjum, dwoje nauczycieli wprowadziło ją jeszcze głębiej w świat jazzu, bluesa, soulu i muzyki gospel. Mill zakochała się w twórczości  Billie Holiday i Ninie Simone. Jak sama o sobie mówi, uczy się na kierunku kompozycji, a kiedy nie uczęszcza do szkoły, organizuje cotygodniowe koncerty w IÐNÓ w Reykjavíku, gdzie gra swoje własne piosenki, jak i islandzką muzykę folkową. Pod swoim pełnym nazwiskiem Hanna Mia, artystka nagrała dwa albumy: „Banana Tree” (EP, 2011) i „Out of Water” (LP, 2014).

W czerwcu 2018 roku Mill rozpoczęła niecodzienny projekt kompozytorski pod nazwą #AsongADayByMill polegający na pisaniu jednej piosenki dziennie przez cały rok. Według artystki miał to być jej osobisty sposób na rozwijanie umiejętności pisania piosenek i ich produkcji. No i faktycznie każdego dnia na jej kanale YouTube i profilu Facebook pojawiał się jeden nowy utwór, dzięki czemu można było śledzić ten projekt i obserwować ewolucję jej muzyki. Artystka przyznaje, że przy ostatnich 100 piosenkach miała początkowo problem ze znalezieniem tematu. Na szczęście trafiła wtedy na książkę „Good night stories for Rebel Girls 2”. Treść tej historycznej książki posłużyła za inspirację dla jej 100 ostatnich piosenek traktujących o kobietach na całym świecie, które zrobiły ważne rzeczy. Stąd też projekt A Song A Day zakończył się utworem „Woman’s World”. Cała idea tego projektu jest niezwykle ciekawa, a zainteresowanych szczegółami odsyłam do strony internetowej artystki. Postawa godna podziwu. Trzeba przyznać, że nie każdy zapuściłby się w tak głębokie i szerokie wody swojej wyobraźni i kreatywności.

Po roku artystka zakończyła projekt. Aby to uczcić, zebrała zespół i nagrała na nowo kilkanaście wybranych piosenek, które w trakcie ponownych aranżacji zaczęły być pełnymi utworami. Singer-songwriterka zdecydowała się na różnorodne kompozycje, aby reprezentować pełen wachlarz inspiracji i brzmień. Zbiór tych kompozycji znalazł się finalnie na płycie Mill zatytułowanej „Woman’s World”, która miała swoją premierę 21 czerwca 2019 roku. Nagraniami, miksowaniem i produkcją muzyki zajmował się Elvar Smári Júlíusson, zaś mastering wykonał Bjarni Bragi Kjartansson. Ponadto za rejestrację perkusji odpowiadał Einar Vilberg, a w miksowaniu materiału brał również dodatkowo udział Kristinn Sturluson.

W nagraniach płyty obok Mill udział wzięli: Sævar Helgi Jóhannsson (fortepian), Iðunn Snædís Ágústsdóttir (bas),  Árni Freyr Jónsson (gitara),  Páll Cecil Sævarsson (perkusja),  Agnes Eyja Gunnarsdóttir (skrzypce),  Ásgeir Ásgeirsson (oud i saz),

Muzyczny świat „Woman’s World” można opisać jako akustyczny indie folk pop z wyraźnym nawiązaniem do jazzu, soulu i bluesa, tak w warstwie instrumentalnej (wsłuchajcie się w partie fortepianu i gitary), jak i wokalnej. Mill jest wyraźnie otwarta na różne eksperymenty i próbowanie nowych rozwiązań, jednak największe wrażenie robi tutaj organiczność i naturalność jej nagrań. Muzyka wykonana jest bez pośpiechu, przy dość oszczędnych aranżacjach.

Na „Woman’s World” znajduje się seria naprawdę znakomitych lirycznych piosenek, które szybko mnie oczarowały. To album bardzo intymny i ciepły, choć zarazem melancholijny. Płyta angażuje poprzez oddane w niej emocje, szeroki wachlarz zawartych w nich uczuć. Istotnym przewodnikiem po tej muzyce jest magnetyczny głos artystki, którym rysuje piękne i przejmujące linie wypełnione intrygującymi myślami. Co warto podkreślić Mill naprawdę udanie balansuje na tej płycie nastrojami i subtelnymi melodiami. Jest to bez wątpienia pozycja nagrana z ogromnym wyczuciem, a zarazem starannością. Główną zaletą twórczości Mill jest umiejętność pisania kompozycji, które angażują słuchacza, jego myśli i emocje. Właśnie takie albumy są najcenniejsze.

 

 

Mill :: Woman’s World (365 Days)

1. Intro (All Days) 00:52
2. Woman’s World (Day #365) 04:03
3. Packing (Day #267) 03:07
4. Get Out (Day #266) 03:08
5. Not Mine (Day #142) 03:11
6. Transition (#1) 00:57
7. Apple of My Eye (Day #145 & #118) 03:55
8. Transition (#2) 01:14
9. Out Tonight (Day #38) 03:28
10. Calm (Day #23) 03:25
11. Just Write (Day #1) 04:26

 

Mill : website / facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

Mill :: Woman's World (365 Days) (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów