Mókrókar to nowe electric jazzowe trio pochodzące z Reykjavíku.

Zespół Mókrókar został założony na początku 2018 roku przez trójkę przyjaciół, którym zależało szczególnie na regularnych spotkaniach, podczas których mogliby tworzyć swoje własne kompozycje opierające się na otwartych improwizacjach.

W skład tria Mókrókar wchodzą:

Benjamín Gísli Einarsson – fortepian, organy Rhodes, syntezatory
Þorkell Ragnar Grétarsson – gitara elektryczna 
Þórir Hólm Jónsson – perkusja 

Panowie w 2018 roku wystąpili w islandzkiej „bitwie zespołów”  Músíktilraunir, gdzie zdobyli drugie miejsce. Latem tego samego roku zespół pracował jako kreatywny letni zespół młodych wschodzących artystów w Reykjavík Youth Centre i występował przy różnych okazjach w Islandii na różnych islandzkich festiwalach muzycznych, takich jak: Secret Solstice, Reykjavík Blues Festival i Iceland Airwaves. W lipcu Mókrókar wziął udział w projekcie Stage Europe Network w Holandii, gdzie wystąpił na Westerpop, a w październiku zespół pojechał do Norwegii, aby zagrać na festiwalu DølaJazz.

6 marca 2020 roku ukazał się debiutancki album zespołu Mókrókar zatytułowany „MÓK”. Materiał na płytę został nagrany w maju 2019 roku w islandzkim studiu Sundlaugin. Jego rejestracją, miksowaniem i masteringiem zajmował się Kjartan Kjartanson. Natomiast okładkę przygotował Markús Bjarnason

Autorzy „MÓK” opisują swoją instrumentalną muzykę jako ponury i eksperymentalny jazz, w którym duży nacisk położony jest na swobodne improwizacje. W swoich kompozycjach muzycy starają się uchwycić konkretną atmosferę i odzwierciedlić przez nią pewne stany umysłu. Członkowie trio mają różnorodne i szerokie doświadczenie muzyczne, które przekłada się na osobliwy krajobraz dźwiękowy kreowany w ramach zespołu Mókrókar, który pełen jest ekscentrycznych i nietypowych motywów. 

Post jazzowe kompozycje, które trafiły na debiutancki album Mókrókar faktycznie zostały oparte o spontaniczne i nieukierunkowane fantazje muzyczne trójki instrumentalistów. Eksperymentalne podejście muzyków do stylistyki free/improv jazzowej z wykorzystaniem wpływów neoklasycznych, industrialnych, funku, minimal i drone zaowocowało dziełem intrygującym, wymagającym i enigmatycznym. To, co wyróżnia ich twórczość, to z pewnością brak sztywnych podziałów i zasad. Zawartość „MÓK” układa się w bezkompromisową, wielowątkową i nieustannie rozwijającą się podróż będącą splotem różnorodnych wariacji. Zachwyca wszechstronność muzyków i szczerość przekazu unikalnego transu, jaki w nich drzemie. Artyści wydają się porozumiewać telepatycznie między sobą i lewitować wokół swoich dźwiękowych form jak w szamańskim rytuale.

 

 

Mókrókar :: MÓK

1. Útsynningur 00:47
2. Sveðjan 05:07
3. Febo 06:29
4. Draumórar 07:03
5. Vargur 04:43
6. METZGEREI 04:51
7. Beint frá Chernóbýli 06:25
8. Landsynningur 03:15
9. Halarófa 05:50

 

 

 

Mókrókar : facebook / bandcamp / spotify / instagram

Mókrókar :: MÓK (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów