O farerskiem zespole MonkeyRat pisałem już przy okazji recenzji ich debiutanckiej płyty „Fuck the Jante Law” (2010; recenzja tutaj) oraz drugiego albumu „Sunshine” (2012; recenzja tutaj).

Natomiast w tym roku MonkeyRat przygotował dla swoich fanów nie lada niespodziankę.

Muzycy grupy w składzie: Anna Iachino (kompozytor, wokal), Arnold Ludvig (kompozytor, bas, wokal), Alain Apaloo (gitara, wokal) i Jens Stoklund (perkusja) połączyli swoje siły z kwartetem dętym The Hentze Horns w składzie: Johan Hentze (trąbka),Rúni Hentze (trąbka), Matthias Kjølbro (saksofon) i Tróndur Herason Olsen (puzon).

W efekcie wspólnych prac w dniu 8 marca 2016 roku ukazał się album EP MonkeyRat & The Hentze Horns. Wydawnictwo to pojawiło się za pośrednictwem iTunes, poprzez wytwórnię Tutl Records.

13336152_10153467438161930_1497987379_n

Na płycie MonkeyRat & The Hentze Horns znalazły się trzy kompozycje zdominowane przez rozbujany funk, wyraźny rytm i groove. Mieszają się tutaj także inne taneczne rytmy lat ’70 i ’80, w tym disco i soul. Taka stylistyka nie powinna dziwić, gdyż podobne brzmienia przewijały się już na poprzednich albumach zespołu, ale funk nie występował aż w takim dużym stopniu.

Zaprezentowane utwory mają taneczny charakter, przy okazji są niezwykle bogate w warstwie dźwiękowej i gęste od nakładających się na siebie partii przeróżnych instrumentów. Rzecz jasna prym wiedzie tutaj pulsujący bas oraz znakomita sekcja rytmiczna. Grę MonkeyRat wspaniałe wzbogacają pomysłowo zaaranżowane partie instrumentów dętych The Hentze Horns. Uwagę przykuwają ciekawe i oryginalne aranżacje, częste zmiany klimatu, wpadające w ucho tematy muzyczne. Całość brzmi niezwykle intrygująco.

MonkeyRat & The Hentze Horns to fantastycznie zagrany z lekkością i polotem, przyjemnie rozpędzony funk. Słucha się go naprawdę wybornie. Z głośników czuć radość płynącą ze wspólnego grania. Ten entuzjazm przy okazji udziela się również słuchaczowi. Aktualnie to najjaśniejsza z gwiazd farerskiego funku.

 

monkeyrat-the-hentze-horns

 

 

 

MonkeyRat & The Hentze Horns

1. Ba Da Boom Boom Bass 3:03
2. Sandstorm Love 3:49
3. Shake It a La GoGo 3:01

 

 

 

 

 

MonkeyRat : website / facebook


MonkeyRat & The Hentze Horns (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów