Mono Town to przedstawiciele alternatywnego rocka, a może raczej powinienem powiedzieć epickiego post brit-popu.

Zespół tworzą bracia Börkur Hrafn Birgisson (gitara elektryczna i akustyczna, pianino rhodes, perkusja, chórki) i Dadi Birgisson (klawisze, pianino, rhodes, organy Hammond i Farfisa, bas, perkusja, programowanie, chórki) oraz wokalista i gitarzysta Bjarki Sigurðsson (który też udziela się na perkusji i basie).

Grupa w styczniu 2014 roku zadebiutowała albumem „In The Eye Of The Storm„. Album nagrywany był w Reykjaviku i został wyprodukowany przez członków zespołu. Następnie zespół udał się do USA, aby w Nowym Jorku zmiksować album z pomocą Michaela Brauera. Końcowy mastering materiału przeprowadził Adam Ayan.

W nagraniach albumu pojawiają się również zaproszeni goście m.in. Chór Scholar Cantorum Halgrímskirkja Choir, a także inni wokaliści udzielający się chórkach. Ponadto zespół w celu wzbogacenia swojego brzmienia wykorzystał również instrumenty smyczkowe.

Ciekawym posunięciem ze strony muzyków było wydanie swojego debiutu za pomocą internetowego serwisu streamingowego Deezer. Po 2 miesiącach okazało się, że odsłuchało go 1250000 osób. W tym czasie album był numerem 1 na  Deezer Album Charts w Islandii, Kanadzie, Brazyli, Irlandi, Włoszej i Turcji oraz pojawiał się w Top5 w Kolumbii, Niemczech, Meksyku, Singapurze i Wielkiej Brytanii.

W późniejszym czasie „In The Eye Of The Storm” pojawił się również w limitowanej wersji na winylu i jest dostępny w formacie mp3 na licencji wytwórni Record Records.

Album, który przyniósł zespołowi Mono Town dwie nagrody Icelandic Music Awards 2014, w kategorii: najlepszy rockowy album roku oraz najlepsza rockowa piosenka roku („Peacemaker„).

Muzykę znajdującą się na albumie „In The Eye Of The Storm” można opisać w kategoriach epickiego post brit-popu z domieszką americany i subtelnego country. W brzmieniu Mono Town można odszukać się echa The Verve, Suede, Oasis, Kula Shaker, U2, Coldplay, Radiohead. Pojawiają się miłe nawiązania do muzyki lat 90-tych, ale i 60-tych, np. melodie a’la Beatlesowskie i harmonie wokalne kojarzące się przyjemnie z dokonaniami Simon & Garfunkel. Ale bez obaw Mono Town bynajmniej nie tracą na tożsamości. Mimo wielu nawiązań, słychać tutaj zalążki całkiem oryginalnego stylu.

In The Eye Of The Storm” uderza w nas swoją szlachetnością i aranżacyjnym filmowym rozmachem tworzącym niepowtarzalny klimat. To bardzo piękna i liryczna atmosfera. Utwory zachwycają swoją lekkością, przestrzenią i pomysłowym, bogatym brzmieniem. Do tego płyta jest jeszcze brzmieniowo dopieszczona.

Wielowarstwowość tej muzyki i szeroki wachlarz dźwięków, nastrojów i tematów, spina w całość strumień wyrazistego wokalu. Melodyka harmonii wokalnych jest powalająca. Bjarki to wyśmienity wokalista, a jego głos to wyjątkowe narzędzie. Jednak nie na samym wokaliście kończy się muzyka. Poszczególne kompozycje mają bardzo inteligentną konstrukcję i wyjątkową aurę malowaną w ciepłych kolorach i o pewnej nieokreślonej melancholijnej nucie. Ciekawe zagrania gitarowe zostały wzbogacone wciągającymi orkiestrowymi partiami instrumentów smyczkowych i klawiszowych.

Na debiucie Mono Town obok momentalnych fragmentów i podniosłych słodko-gorzkich refrenów, pojawiają się również klimatyczne i delikatne kompozycje. W każdej odsłonie zespół zachwyca znakomitymi pomysłami i rozwiązaniami. W ostatecznym rozrachunku album okazuje się zestawem bardzo równych i bardzo ładnych piosenek. Całość dowodzi niesamowitego geniuszu i ogromnej wrażliwości muzyków.  Natomiast Mono Town można dopisać do ambitnych zespołów gitarowych, które mądrze kombinują na drodze melancholii i spokoju. Pozwalają słuchaczowi się rozmarzyć i zrelaksować, a także oddać zadumie.

In The Eye Of The Storm” to zjawiskowy i poruszający debiut. Z niecierpliwością czekam na następne dzieło Islandczyków, a tymczasem nie pozostaje mi nic innego jak polecić wszystkim omawiany album.

 

Mono Town :: In The Eye Of The Storm

1. In the Eye of the Storm 5:37
2. I See 2:17
3. Jackie O 4:25
4. Peacemaker 3:03
5. Two Bullets 5:01
6. Yesterday’s Feelings 4:43
7. The Deed is Done 3:31
8. Place the Sound 3:45
9. No More (Shall I Fear You) 4:42
10. Far Away 2:12
11. Can Deny 6:08

 

 

Mono Town : facebook

Mono Town :: In The Eye Of The Storm (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj