Wersja audio recenzji albumu
Morning After Youth :: Morning After Youth

Morning After Youth powstał w 2008 roku z inicjatywy wokalisty Finnbjörn i basisty Eggert.

W tym czasie panowie postanowili założyć razem zespół, który byłby ucieleśnieniem ich wspólnych muzycznych zainteresowań. Warto dodać, że wcześniej grali oni razem w innych zespołach.

Na początku 2009 roku na drodze muzyków pojawił się perkusista Biggi, który chętnie dołączył do grupy. Niedługo potem do zespołu przyjęto gitarzystę Addi. W ten sposób wyklarował się skład zespołu Morning After Youth:

Finnbjörn Hv. Finnbjörnsson – wokal, gitara
Eggert Jóhannesson
– bas, pianino
Birgir Ólafsson
– perkusja
Arnar Einarsson
– gitara

148741_10150779030171975_218457417_n

Latem 2009 roku Morning After Youth zarejestrowali wersję demo utworu „Lived” w Island Studio, którym mocno zainteresował się Árni Óli (właściciel studia) i który zdecydował się być jego producentem. Utwór gościł często w radiu Rás 2. Później panowie nagrali piosenkę ponownie, tym razem z Börkur Birgirson i Addi 800. Kompozycja ponownie spotkała się z pozytywnym odbiorem w rockowej stacji radiowej X-ið. W tym czasie zespół dużo koncertował w różnych miejscach Reykjaviku. Na uwagę zasługuje także fakt, że kapela zdobyła drugie miejsce w Battle of the Bands.

Latem 2010 roku muzycy podjęli decyzję nagrania albumu. Zdecydowali się, iż jego produkcją zajmie się Börkur Birgirson, do którego dołączył również jego brat Daði. Nagrania premierowego materiału rozpoczęły się w styczniu 2011 roku w studio Sýrland.

Zawartość debiutanckiego krążka „Mornig After Youth” to w dużej mierze alternatywny melodyjny rock z delikatnymi wokalami. Brzmienie tej muzyki wyróżnia wspaniała przestrzeń oraz duże pokłady emocjonalności w liniach i harmoniach wokalnych. Dodatkowo atmosferę intrygująco zagęszczają partie klawiszy, zdominowane jednak przez gitary. Muzycy bardzo sprytnie i umiejętnie wplatają w konstrukcje swoich kompozycji elementy nawiązujące do brit-popu, post-rocka i muzyki indie. Stąd ich pomysłowość przekłada się na atrakcyjne aranżacje opływające w interesujące rozwiązań brzmieniowe, rytmiczne i melodyczne.

163322_10150779028321975_404934016_n

Słuchając tego krążka momentami pojawiały się w mojej głowie skojarzenia z wczesnym Radiohead, innym razem z The Mars Volta, a także z The Verve i Goo Goo Dolls czy nawet z islandzkim Dikta i Agent Fresco.

Mornig After Youth kupili mnie w całości. Ich muzyka zawładnęła moim sercem i (romantyczną?) duszą. Rewelacyjny poziom kompozycji oraz bezpretensjonalna jazda jaką serwuje zespół jednym razem zaraża i porywa, a kiedy indziej po prostu wzrusza.

Mówiąc o „Mornig After Youth” trzeba również zwrócić uwagę na to, że oprócz wyśmienitej pracy instrumentalistów, mamy tutaj do czynienia także z niebanalnym wokalistą. Finnbjörn, bo to o nim tutaj mowa, ma nieprawdopodobny głos, którego barwa zachwyca i hipnotyzuje. Wokalista świetnie panuje nad swoim głosem, potrafi go należycie wykorzystać i odmalować nim różne stany emocjonalne. Ekspresja, pełna pasji i zaangażowania, godna pozazdroszczenia.

Premierowego albumu Mornig After Youth można  słuchać bez końca i ciągle odkrywać coś nowego w kolejnych partiach. Jest to pozycja zaskakująco dobra i godną polecenia.

 

431259_10150587163351975_587607622_n

 

 

 

Morning After Youth :: Morning After Youth

01. On the streets
02. A.D.
03. Waiting
04. In time
05. It might be wrong
06. Lived
07. Long time mourning
08. Cold memories
09. Coming home
10. Hope

 

 

 

 

Morning After Youth : facebook // myspace // soundcloud

Morning After Youth :: Morning After Youth
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów