Grupa Moses Hightower to soulowy kwartet z Reykjaviku, który powstał w 2007 roku.

W 2008r . zespół zagrał na Múlinn Jazz Festival, który był poświęcony legendzie afro-beat’u Fela Kuti. A jako projekt koncertowy Moses Hightower działał do 2009 r. towarzysząc na koncertach śpiewaczce Disa.

Dopiero w połowie 2009 r. muzycy spotkali się i w odciętej od świata wsi zaczęli tworzyć wspólnie muzykę na debiutancki album. Po sesji nagraniowej Magnús Øder, postać znana z wypromowania takich zespołów jak Benny Crespo’s Gang i Lay Low, zabrał materiał do Amsterdamu, gdzie w marcu 2010 r. zajął się jego miksowaniem.

Tym oto sposobem w 2010 r. Moses Hightower wydał swój pierwszy album o nazwie “Búum til Born” (dosł. „Zróbmy dzieci”).

Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych albumów islandzkich wybieranych przez muzycznych ekspertów. Była nominowana do nagrody Kraumur, a także do Icelandic Music Awards w kategorii ‚Album of the Year’ i ‚Lyricists of the Year’. Zdobywając powszechne uznanie krytyków, pierwszy tysiąc kopii albumu został wyprzedany w ciągu kilku tygodni, a zespół był zapraszany na liczne koncerty.

Jak to często bywa w przypadku islandzkich kapel, do nagrania swojego debiutu Moses Hightower zaprosili kilku przyjaciół, m.in. Dísa, Sigríður Thorlacius (Hjaltalín), Ragnheiður Gröndal, Óskar Guðjónsson (Mezzoforte, Jagúar) i Samúel Jón Samúelsson (SJS Big Band, Jagúar).

Muzyka zawarta na debiutanckiej płycie Moses Hightower to mieszanka soul’u lat 70-tych, z odrobiną neosoul’u, dub’u i islandzkiej muzyki lat 50-tych. Można odnieść wrażenie, że zespół nasłuchał się sporej ilości albumów w rodzaju Sly & The Family Stone, Marvin Gaye, Curtis Mayfield i Bill Withers.

Muzyka Moses Hightower jest relaksująca, naładowana pozytywnymi wibracjami. Brzmi ciepło i przyjemnie. Na uwagę zasługują też staranne aranżacje oraz teksty, które również zdobyły uznanie krytyków i publiczności.

 

 

Moses Hightower :: Búum til börn

1. 101 ósómi
2. Búum til börn
3. Vandratað
4. Upp til að anda
5. Alltígóðulagi
6. Fer sem fer
7. Örlítið lag
8. Bílalest út úr bænum
9. Bankabókarblús
10. Moses Hightower

 

 
Moses Hightower : facebook / myspace / soundcloud

Moses Hightower :: Búum til börn (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów