Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów, Islandzka ikona muzyki, zespół Múm po 3 letnie przerwie wydawniczej powraca z nie lada niespodzianką w postaci albumu o tytule „Early birds”.

Album „Early birds” pojawi się w sprzedaży 1 czerwca 2012r. nakładem wytwórni Morr Music. Jest to album specyficznym, gdyż zawiera kompilację15 utworów nagranych pomiędzy rokiem 1998-2000. Nagrania znajdujące się na krążku to perły muzyczne dotychczas trudno dostępne, zakurzone i zapomniane, leżące głęboko w szufladzie. Nierzadko pochodzące z nagrań demo lub limitowanych wydań płyt winylowych.

Album w sposób doskonały ilustruje muzyczną ewolucję i kształtowanie się muzyki Múm. W końcu również zostały wysłuchane prośby fanów i odnajdziemy tutaj utwór “Hvernig á að særa vini sína”, który dotychczas mogliśmy usłyszeć jedynie w filmie „The Exploding Girl”.

Lata 1998-2000 były dla Múm, a dokładnie początkowo dla dwóch muzyków tj. Gunnar Örn Tynes i Örvar Þóreyjarson Smárason, czasem wytężonych poszukiwań inspiracji i wielu eksperymentów związanych z muzyką, jak również z odkrywaniem i poszukiwaniem samych dźwięków. Muzycy spędzali czas głównie na łączeniu, sklejaniu różnych fragmentów dźwiękowych i budowaniu z nich pewnej całości. Składali z kawałków dźwięków nierealne muzyczne witraże, którym jeszcze większej eteryczności i intymności dodały siostry Kristín i Gyða.

Album „Early birds” jest wyraźnie podzielony na dwie części. Pierwsza część wypełniona jest utworami, które cechuje przede wszystkim zabawa dźwiękiem, eksperymentowanie z różnymi gatunkami muzycznymi i pastiż. Natomiast druga część jest bardziej wyciszona, minimalistyczna, budowana z zaledwie kilku analogowych zapętlonych warstw dźwiękowych. Finałem albumu jest 10-cio minutowy utwór będący zapisem głównie nagrań naturalnych dźwięków otoczenia oprawionych różnymi dodatkami, który w późniejszym czasie ewoluował i w znacznie odmienionej formie, pod tytułem “Ballad Of The Broken String”, znalazł się na debiutanckim krążku MúmYesterday Was Dramatic – Today Is OK” (2001) .

Przy wydawnictwie „Elary birds” na uwagę zasługuje również ładna oprawa graficzna. Twórcą okładki jest Ingibjörg Birgisdóttir. Wewnątrz opakowania znajduje się książeczka, w której opisane są inspiracje oraz objaśnienia okoliczności powstania poszczególnych utworów.

 

Múm :: Early Birds
1. Bak Þitt Er Sem Rennibraut
2. Póst Póstmaður
3. Gingúrt
4. Glerbrot – Previously Lost
5. Hvernig Á Að Særa Vini Sína – Previously Unreleased
6. Bak Þitt Er Sem Rennibraut – Bústadavegur Er Fáviti Megamix Eftir Músíkvat
7. Insert Coin – Bjarne Riis Arcade Game Mjiks Eftir Múm
8. Loksins Erum Við Engin – Natturuoperan Song
9. Náttúrúbúrú
10. 0,000 Orð ♪
11. Lalalala Blái Hnötturinn
12. Múm Spilar La La La
13. Hufeland
14. Volkspark Friedrichshain
15. Enginn Vildi Hlusta Á Fiðlunginn, Því Strengir Hans Vóru Slitnir – Getiði Ekki Verið Góð Við Mömmu Okkar?

 
Múm : website / facebook

Múm :: Early Birds (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów