Kojarzycie islandzką grupę Útidúr? Nie to odsyłam Was do artykułu, który znajdziecie tutaj.

Jest to o tyle istotne, że dziś chciałbym zaprezentować nowy zespół o nazwie Múrarar, który tworzy kilku muzyków wspomnianego właśnie przeze mnie Útidúr.

Múrarar to:

Gunnar Örn Egilsson (Útidúr) – gitara
Kristinn Roach Gunnarsson (Útidúr) – saksofon
Gunnar Gunnsteinsson (Útidúr, Orphic Oxtra) – organy elektryczne

6 stycznia 2018 roku Múrarar wydał swój debiutancki album EP pod tytułem „Ökulög”. Materiał na płytę był nagrywany i miksowany przez Kári Einarssona oraz samych muzyków.  Zaś mastering wykonał Sigurdór Guðmundsson ze Skonrokk Studios. Dodam, iż za projekt okładki odpowiada lider grupy Gunnar Örn Egilsson.

Na mini albumie „Ökulög” znajdują się cztery instrumentalne kompozycje. Ich brzmienie można opisać jako wypadkową jazzu, slow techno i post-rocka utrzymaną w atmosferze, którą dobrze określa termin cinematic.

Múrarar proponuje nam niezwykle nastrojowe kompozycje o minimalistycznej budowie, wolnym tempie oraz melancholijnym klimacie. Wolno wybijany, transowy rytm przywodzi na myśl jakieś dziwne i nietypowe, a przez to może nawet szamańskie, akustyczne techno. Partie i brzmienie gitary to też coś osobliwego, co wydaje się kojarzyć z surf-post-rockiem. Malują one rozmarzone, kojące i przestrzenne obrazy. Wspaniałego uroku tej muzyce dodają dźwięki saksofonu, które kreślą niezapomniane melodie. Jakby tego było mało otrzymujemy jeszcze fantastycznie harmonijne akordy elektrycznych organ.

Eklektyczna  i intrygująca fuzja brzmień i stylów „Ökulög” wypada iście sugestywnie i kinowo, niczym soundtrack idealny do jazdy samochodem po Islandii, bo w końcu temu – zgodnie z deklaracją zespołu – dedykowana jest ta muzyka (zwróćcie uwagę na tytuły utworów). Trio niezwykle uzdolnionych muzyków Múrarar imponuje nie tylko pomysłami, aranżacjami i wykonaniem, ale też intensywnością kreowania kolejnych ciekawych motywów. Choć króluje tu minimalizm, to jednak każde kolejne przesłuchanie krążka uwypukla jego ciekawe walory i detale. A jest ich i tak sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę niestandardowe instrumentarium, intrygującą narrację oraz subtelne nawiązania do różnych nurtów muzycznych. Polecam całym sercem.

 

 

 

Múrarar :: Ökulög

1. Öxullinn að gefa sig í Öxnadal 05:19
2. Á Subaru Legacy station á 120 km hraða í Skagafirði 03:59
3. Mitsubishi L300 á hliðinni á Holtavörðuheiðinni 06:27
4. Í vagni 3 frá Skeifunni að Háskólanum en gæti farið út hjá Landspítalanum 04:32
 

 

 

Múrarar : facebook / bandcamp

Múrarar :: Ökulög (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów