nanoook_smal_top

Nanook to grenlandzki indie rockowy zespół, który powstał z inicjatywy dwóch braci Christiana (gitara, wokal) i Frederika Elsnera (gitara, wokal).

Na początek wyjaśnię, że określenie ‚nanook‚ oznacza niedźwiedzia polarnego. Zespół przyjął tę nazwę w związku z tym, iż muzycy od zawsze byli zafascynowani tym zwierzęciem, a równocześnie przejęci coraz trudniejszymi warunkami, w których musi ono funkcjonować. Stąd przyjmując nazwę Nanook oraz umieszczając na okładce pierwszego albumu wizerunek niedźwiedzia polarnego muzycy chcieli zwrócić uwagę innych na ten problem.

Bracia Elsner zaczęli pisać swoje piosenki w 2001 roku, kiedy ich rodzina przeniosła się z Nanortalik do Nuuk. Po pewnym czasie funkcjonowanie jako duet nie wystarczało im, dlatego zdecydowali się założyć ‚prawdziwy’ zespół. Tym oto sposobem w zespole pojawili się Ib Uldum (bas) i Martin Zinck (perkusja) (z zespołu DDR). A w momencie wejścia do studia (2009 rok) do grupy dołączył również klawiszowiec Mads Røn.

Nanook front

W listopadzie 2009 roku Nanook wydał swój pierwszy album „Seqinitta Qinngorpaatit” (ang. „Our sun is shining on you„), który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem nie tylko na Grenlandii (album pokrył się złotem w 2010 r. sprzedając się w ilości przekraczającej 5 tys sztuk), ale cieszył się też sporym zainteresowaniem poza granicami kraju. Na zespół uwagę zwróciła również stacja Discovery Channel, która nabyła prawa do wykorzystywania kilku utworów Nanook w serii programów „Flying Wild Alaska„.

aiai

W październiku 2011 roku pojawił się drugi album grupy zatytułowany „Ai Ai„. Krótko po wydaniu płyty w wyniku pewnych zawirowań zespół opuścili Ib Uldum i Martin Zinck. Wtedy dołączyło dwóch nowych muzyków: Hans Rosenberg (perkusja) i Andreas Otte (bas, wokal).

Warto dodać, że dwa utwory Nanook („Inuup Tarraa” i „Ingerlaliinnaleqaagut„) pojawiły się w tym samym roku na ścieżce dźwiękowej do grenlandzkiego horroru „Qaqqat Alanngui” (ang. „In the shadow of the mountains„)

Można również wspomnieć o tym, że w 2012 roku zespół nagrał utwór “Nilliasa” (ang. “Let’s yell”) na rzecz kampanii zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci organizowanej w Grenlandii przez NGO Nanu Børn (ang. Nanu Children).

W czerwcu 2013 roku za pośrednictwem duńskiej wytwórni Mermaid Records na rynku pojawiał się trzeci album grupy zatytułowany po prostu „Nanook”. Był to pierwszy krążek przygotowany do dystrybucji przede wszystkim poza granicami Grenlandii. Na tym albumie znalazły się nowe nagrania utworów wybranych z poprzednich dwóch płyt zespołu.

Nanook DVD

W grudniu tego samego roku na nośnikach CD, DVD i Blu-Ray pojawił się również album koncertowy „Nanook Live in Nuuk„. Na płytach odnajdziemy zapis całego koncertu z Nuuk, a także krótki film dokumentalny, cztery nowe utwory oraz teledyski.

Pod koniec października 2014 roku pojawił się nowy album Nanook Pissaaneqaqisut”. W chwili obecnej jeszcze go nie słuchałem, dlatego póki co zatrzymam się na ostatnim studyjnym albumie grenlandzkiej grupy, czyli płycie „Nanook”. Dodam, że w tych nagraniach możemy także usłyszeć występującą gościnnie skrzypaczkę Josefine Dalsgaard oraz grającego na instrumencie erhu Mortena Ankaefeldta.

Nie wypada pominąć faktu, że od samego początku produkcją muzyki Nanook zajmuje się Mik S. Christensen.

Album „Nanook” zawiera 11 utworów. Zespół zadbał w tym przypadku nie tylko o dobrą produkcję swojej muzyki, ale również o ładną szatę graficzną wydawnictwa. Warte uwagi jest między innymi to, iż w załączonej książeczce obok interesujących grafik, znajdują się również angielskie wersje wszystkich tekstów. Jest to istotne, gdyż Nanook wykonuje swoje utwory wyłącznie w ojczystym języku.

Jak podkreślają artyści „pomimo, że nasza muzyka ma wiele wpływów i jest wynikiem mieszania się odcieni różnych środowisk to wydaje nam się, że mówimy przede wszystkim językiem naszego kraju i jest ona odzwierciedleniem naszej kultury”.

Nanook_by_Steen_Olsen

Nanook w swojej twórczości faktycznie czerpie z różnorodnych brzmień i stylistyk. Muzycy przyznają, że słuchają dużo muzyki europejskiej i amerykańskiej. Kiedyś byli to wykonawcy tacy jak na przykład Pink Floyd, Jimi Hendrix, Metallica, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, The Beatles. Obecnie pojawiają się też Blonde Redhead, Coldplay i Muse. Myślę, że szczególnie dobrze zespół czułby się występując na scenie u boku tych ostatnich dwóch przytoczonych powyżej zespołów.

Dodatkowo we współczesne rozwiązania i motywy zespół subtelnie wplata elementy zaczerpnięte z dalszej przeszłości oraz korzysta z tradycyjnych instrumentów, jak na przykład bębna grenlandzkiego. W wywiadach muzycy mówią o tym, że „natura, ludzie, nasze środowisko, rozległe pejzaże, te rzeczy silnie wpływają na naszą muzykę„. Dlatego w niektórych tekstach pojawiają się odniesienia będące związane bezpośrednio z Grenlandią, jej kulturą i życiem w tym miejscu.

Muzyka na krążku „Nanook” jest dobrze skomponowana, wykonana i wyprodukowana. Album wykazuje fascynacje muzyków szeroko pojętym indie rockiem i różnymi wariacjami na ten temat. Całość prezentuje się wyśmienicie i przebojowo. Atutami tej muzyki są przede wszystkim chwytliwe melodie, ciekawe aranżacje oraz brzmienie języka grenlandzkiego, tak rzadko spotykanego gdziekolwiek. Nanook dobrze prezentuje się we fragmentach lirycznych, balladach jak i tych bardziej dynamicznych, rockowych. To emocjonalnie granie, ale nie brak w nim swoistej lekkości, swobody i radości. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

 

 

Nanook :: Nanook

1. Pinngorpoq (It was made)
2. Ai Ai (Ai Ai)
3. Inuinnaagavit (You are just human)
4. Timmissat Taartut (Dark birds)
5. Kuserpalaaq (Sound of dripping water)
6. Seqinitta Qinngorpaatit (Our sun is shinning on you)
7. Kisimiinneq (Being alone)
8. Sivittorpormi (It has indeed been a while)
9. Qummut Isigaara (I see it from beneath)
10. Pinngortitaq (Nature)
11. Ingerlaliinnaleqaagut (We keep on going)

 

 
Nanook : website / facebook.
Polecamy również stronę internetową grenlandzkiej wytwórni Atlantic Music Aps.


Nanook :: Nanook (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów