Narthraal to old schoolowy death metalowy zespół pochodzący z Hrafnafjordur. Grupa powstała w 2012 roku z inicjatywy Viktora Penalvera i Tony’ego Aguilara, a po pewnych zmianach personalnych jej skład prezentuje się następująco:

 

Viktor Penalver – wokal, bas
Jónas Haux – perkusja
Birkir Kárason – gitara
Tony Aguilar – gitara

0006669307_10

Muzycy na swojej stronie podkreślają, że „kochamy szwedzki death metal, a szczególnie takie kapele jak Entombed, Dismember i oczywiście Boss HM-2”.

Narthraal zadebiutował w marcu 2014 roku wydawnictwem EP „Blood Citadel”, na którym po raz pierwszy zaprezentował swoją miażdżącą i ambitną wersję death metalu.

Po dwóch latach przerwy zespół powrócił z nowym albumem EP „Chainsaw Killing Spree”, który został nagrany w maju 2016 roku w Stinnlight Studio. Jego premiera miała miejsce miesiąc później. Rejestracją tego materiału i jego miksami zajmował się Kristinn Bergsson.

Pomimo tego, że na płycie „Chainsaw Killing Spree” znajdują się jedynie dwa utwory i nie są one arcyoryginalne (w końcu odlschool to oldschool), to jednak ukazują one spory potencjał zespołu. To rzecz dobrze skomponowana i wykonana. Z brzmieniem jak najbardziej naturalnym, organicznym i doskonale wpisującym się w klasykę gatunku.

12920319_887128208076897_9062146685779310396_n

Narthraal w swojej twórczości stronią od krystalicznej produkcji i nadmiernych wygibasów technicznych. Zamiast nadmiernej agresji, Islandczycy stawiają na obskurny i grobowy klimat wypełniony mięsistym soundem gitar i charakterystycznym growlingiem. Mimo swojej masywności, w kompozycjach tych jest również nie mało chwytliwości i ciężkiej metalowej melodyjności. Słychać, że panowie starają się grać death metal w starym, dobrym stylu i trzeba przyznać, że w dużej mierze im się to udaje.

Wydawnictwo „Chainsaw Killing Spree” nie pozostawia wątpliwości, że Narthraal nie chce zmieniać oblicza metalowego świata. Zespół zasadniczo kultywuje tradycję starej szwedzkiej szkoły death metalowej, co wcale nie jest czymś złym. Mam jedynie nadzieję, że muzycy wykażą się w przyszłości (oby niedalekiej) większym zdyscyplinowaniem i zaangażowaniem, bo można mieć im za złe, że po dwóch latach posuchy przygotowali tylko dwa utwory. To zdecydowanie za mało, jak na tak długi czas oczekiwania przez fanów.

 

 

 

 

Narthraal :: Chainsaw Killing Spree EP

1. Million Graves to Fill 04:55
2. Descent into Darkness 04:33

 

 

 

 

 

Narthraal : facebook / bandcamp / soundcloud

Narthraal :: Chainsaw Killing Spree EP (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów