0000417036_100

Nive Nielsen & The Deer Children to grenlandzka indie folk-rockowa grupa z wpływami americana.

Podstawowy trzon grupy tworzą Nive Nielsen – wokal, gitara, ukulele oraz Jan De Vroede – klawisze, perkusja, gitara, banjo, akordeon. Niemniej jednak pod szyldem The Deer Children występuje jeszcze kilku znanych i utalentowanych muzyków:

a0547249071_10

Alain Auger: gitara i perkusja #1-3-5-8
Alden Penner: gitara, autoharp #4
Angu Motzfeldt: wokal i gitara #2
Eric Craven: perkusja #5
Giselle Webber: bas, gitara i wokal #9
Howe Gelb: wokal, fortepian i gitara #6-11
John Parish: perkusja, gitara, bongo #2-6-7-8-9-11
Lisa Gamble: piła, banjo #5
Matt Bauer: banjo #12
Patrick Carney: perkusja #14
Ralph Carney: trąbka #3-7-8-12-14

W ogóle z Nive Nielsen związanych jest co najmniej kilka nieprawdopodobnych historii. Na przykład jej pierwszy publiczny występ to koncert dla królowej Danii, do tego transmitowany w publicznej telewizji. Albo takie zdarzenie, że zagrała w hollywoodzkiej produkcji pod tytułem „The New World”, w którym występował także Colin Farrell. Skomponowała także muzykę do filmu dokumentalnego o Grenlandii „Tro, Håb og Grønland” (2009). Była też zaangażowana w inne produkcje filmowe jako reżyserka. Ciekawostką jest też to, że jej znakiem rozpoznawczym jest małe czerwone ukulele, z którym niemal się nie rozstaje, a które wiele lat temu dostała od pewnego przyjaciela (a obecnie męża) podczas zagranicznej podróży.

safe_image.php

Nive jest Grenlandką, czyli Inuitką. Chociaż chcąc być bardziej precyzyjnym powinienem powiedzieć, że jest Inuk – to rdzenny lud Grenlandii. W przeszłości opuściła na pewien czas ojczyznę, aby podjąć studia. Ukończyła antropologię na uniwersytecie w Londynie. Zanim powróciła do kraju, pobierała również naukę w Kanadzie.

Wieść niesie, że pewnej srogiej zimy 2008 roku, schronieni w ciepłym drewnianym domku miotanym grenlandzkim wiatrem i śnieżycą, Jan i Nive zaczęli komponować wspólnie kilka piosenek. Tak wyglądał początek tego wszystkiego. Muzycy podróżowali później po świecie, a na swojej drodze spotykali wielu przyjaciół muzyków, którzy chętnie brali udział w ich muzycznym przedsięwzięciu. Byli to m.in. Howe Gelb (Giant Sand), Ralph Carney (Tom Waits), Matt Bauer (Alela Diane), Eric Craven (A Silver Mount Zion), Patrick Carney (The Black Keys), Lisa Gamble (HRSTA), Giselle Webber (Hot Springs). Sympatyczne i co ważniejsze utalentowane towarzystwo.

W końcu grudniu 2010 roku ukazał się debiutancki albumem Nive Nielsen & The Deer Children zatytułowany „Nive sings!”. Album nagrywany był w kilku różnych miejscach – w Montrealu, Bristolu, San Francisco, Ghent, Tucson i na domowym poddaszu w Nuuk. Jego produkcją zajmował się między innymi John Parish (PJ Harvey, Eels, 16 Horsepower i Tracy Chapman). Miksowanie materiału powierzono w ręce Tchad Blake, a mastering wykonał Adam Ayan.

nivenielsenandthedeerchildren

Na płycie „Nive sings!” umieszczono 15 utworów – 12 wykonywanych jest w języku angielskim i 3 po grenlandzku. Album utrzymany jest w stylu folk, alternative country, americana, z elementami bluesa, rocka i popu.

Sama Nive wyjaśnia, że zasłuchana jest w starych muzykach bluesowych, takich jak Waszyngton Phillips, Geechie Wiley, Skip James, Bessie Smith. Inspiruje ją również twórczość takich artystów jak Harry Smith, Townes Van Zandt, Arthur Russell, Giant Sand, Cat Power, Ry Cooder, JJ Cale. Wśród bardziej współczesnych grup znajdują się The Pixies, Clues, M Ward, Shearwater, Bill Calahan, Serafina Steer. Jak zatem możemy dostrzec ewentualne wpływy i inspiracje Nive Nielsen & The Deer Children są mocno zróżnicowane. Dodatkowo przenika przez nie kultura Inuitów.

Nive Nielsen wyróżnia się swoim łagodnym i ciepłym głosem. Jej ekspresja wokalna mieni się różnymi barwami. Raz potrafi zaśpiewać stanowczo, innym razem naiwnie. Może zmysłowo zaszeptać albo zabrzmieć jak niewinna dziewczynka. Bywa radosna, ale potrafi też wystraszyć. Zdecydowanie wyróżnia ją też specyficzne poczucie humoru i dystans do świata i życia. Jej teksty są zabawne i dotyczą najróżniejszych tematów, czasami wydawałoby się bardzo przyziemnych i trywialnych. „Nive sings!” to piosenki na przykład o duchach, niegrzecznych reniferach, chłopaku uzależnionym od kofeiny lub zabijaniu robaków za pomocą odkurzacza.

Zdecydowanie kompozycje serwowane przez Nive Nielsen & The Deer Children są stylistycznie niejednoznaczne, a przy tym osobliwe i wyróżniające się w pozytywnym sensie. Prawda jest taka, że taką muzykę trudno zaszufladkować.

Ważne są tutaj detale, które nadają muzyce Nive Nielsen & The Deer Children dodatkowego wymiaru, czynią z każdego utworu istną perełkę. Dlatego od pierwszych dźwięków „Nive sings!” ulegamy magii jego muzyki. Wydaje mi się, że to jedna z mocno niedocenionych płyt.

 

Nive Nielsen & The Deer Children :: Nive sings!

1. room 04:33
2. good for you 02:50
3. aqqusernit 02:48
4. autoharps! 01:16
5. dear leopold 03:11
6. pirate song (feat. howe gelb) 02:24
7. done & gone 03:52
8. my coffee boy 02:33
9. in my head 02:58
10. vacuum cleaner killer 02:27
11. rock ‚n’ roll (for abner jay) 01:38
12. circumstances 02:56
13. winter song 02:43
14. tuttukasik 02:52

 

 

Nive Nielsen & The Deer Children : website / facebook / bandcamp
Te i inne grenlandzkie wspaniałości muzyczne znajdziecie na Atlantic Music Aps

Nive Nielsen & The Deer Children :: Nive sings! (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów