0005202525_100

Wersja audio recenzji albumu
Not A Crook :: Not A Crook

Not A Crook to solowy projekt niezwykle utalentowanego islandzkiego muzyka Steinar’a Guðjónsson’a.

Artysta ten od wielu lat jest bardzo aktywny na rockowej i jazzowej scenie Islandii. Najbardziej chyba znany jako gitarzysta rockowej kapeli Coral.

Obecnie Steinar postanowił wydać solowe wydawnictwo, które zatytułował po prostu „Not A Crook”. Album miał swoją premierę w lipcu 2015 roku.

Artysta samodzielnie skomponował i przygotował wszystkie kompozycje na swój debiutancki album. Napisał również do nich własne teksty. Ponadto sam zagrał na większości instrumentów – gitary, bas, klawisze i niektóre partie perkusji. Podczas nagrań towarzyszył mu jedynie Þorvaldur Kári Ingveldarson, który zagrał główne partie perkusji. Co więcej tym razem Steinar pełnił również rolę wokalisty.

Nagraniami i miksowaniem krążka zajmował się Kristinn Evertsson, zaś mastering wykonał Finnur Hákonarson.

Muzykę tworzoną w ramach Not A Crook można określić jako fusion rock. Pojawiają się w niej brzmienia rocka alternatywnego lat 90-tych, elementy rocka progresywnego, jak i nawiązania do stoner rocka i grunge’u. W tym miejscu dodam, że wśród swoich inspiracji Steinar wymienia takie zespoły jak Queens of the Stone Age, Depeche Mode, At the Drive-in, Them Crooked Vultures.

Steinar to znakomity muzyk! Multiinstrumentalista, wszechstronny kompozytor, aranżer, a do tego ciekawy wokalista. Swoją grą na gitarze i śpiewem nadaje kompozycjom charakterystycznej barwy. Udowadnia, że przy odrobinie talentu i zaangażowania można nagrać interesującą rock’n’rollową płytę. Bez zbędnego nadęcia, czy też prób zmiany oblicza współczesnej muzyki, za to konsekwentnie do przodu z rockowym żarem w sercu. Ta muzyka oddycha pełną piersią.

12003341_1050565398300930_8183833068344312227_n

Not A Crook to wynik naturalnej energii i chwytliwości. To powiew świeżego muzycznego powietrza. Tę płytę chłonie się całym sobą. Album od początku do końca wypełniony jest utworami pomysłowymi i dobrze zaaranżowanymi, a do tego z ciekawym rytmem. Każdy utwór ma coś zaskakującego, co rozpala nasze zmysły. Tym, co liczy się ponad wszystko w odbiorze tej płyty, są uczucia, jakie wyzwala – mix sentymentu, swobody i radości. Wydaje się, że wpływ na to ma przede wszystkim naturalność i organiczność brzmienia i rockowa spontaniczna ekspresja płynąca z kompozycji, doprawionych odpowiednią dawką inteligentnej i starannej melodyki.

Cała płyta „ Not A Crook” jest spójna i interesująca, co pozwala słuchać ją bez przeszkód w całości, bez konieczności omijania niechcianych utworów. Przygodę z tym albumem mogę podsumować jednym słowem – zachwyt. To naprawdę wspaniała płyta przywołująca echa nieodżałowanych dla muzyki alternatywnej lat 90-tych.

 

a0039350191_10

 

 

Not A Crook :: Not A Crook

1. Annihilate Me 03:04
2. Two Minutes Hate 03:25
3. Gravedigger Billy 03:20
4. The Crook 03:00
5. Once Upon A Time… 03:39
6. …The Germans Are Here 03:29
7. John Doe 03:35

 

 

 

Not A Crook : facebook // bandcamp

Not A Crook :: Not A Crook
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów