Númer Núll to alternatywne rockowe trio założone w małej islandzkiej wiosce rybackiej Sauðárkrókur przez gitarzystę i wokalistę Gestura Guðnasona.

W skład zespołu Númer Núll wchodzą: gitarzysta i wokalista Gestur Guðnason (Stórsveit Nix Noltes, Atónal Blús), basista Jón Svanur Sveinsson (Nykur) i perkusista Þorvaldur Kári Ingveldarson (Coral, Not A Crook).

Zespół Númer Núll debiutował 1 kwietnia 2008 roku albumem „Hér á allt að fá að flæða”, wydanym przez  Glamur Records, a dystrybuowanym przez 12 Tónar. Z wyżej wymienionej płyty pochodzi tytułowy utwór, który osiągnął zaszczytne pierwsze miejsce w islandzkiej rozgłośni radiowej X977, a niedawno ogłoszono, że kompozycja znajduje się w Top 100 najczęściej odtwarzanych utworów stacji w ciągu ostatnich 20 lat.

Po kilku latach przerwy panowie z Númer Núll spotkali się ponownie i nagrali nowy materiał. Ich najnowszy album nosi tytuł „Skítugur Sjór” i ukazał się 26 października 2019 roku.

Alternatywne rockowe brzmienie Númer Núll budowane jest głównie przez elektryczne, jazgotliwe gitary, uwypuklone linie basu i organicznie brzmiącą perkusję. Czasami pojawia się także gitara akustyczna. Islandzkie trio proponuje nam mieszankę hard rockowych riffów i solówek, bluesowych motywów, szczypty psychodelii, nuty glam rocka oraz rock’n’rollową  i punk rockową bezkompromisową jazdę. Barwną całość spacja klamrą wokal Gestura. Dysponuje on ciekawym głosem, który w zależności od konwencji brzmi charakternie i szorstko lub zmysłowo i przyjemnie. Potrafi swoim głosem rozniecić rockowy ogień, zakrzyczeć bardzo wysokim i donośnym głosem, ale równie sprawnie posługuje się innymi odcieniami wokalnej sztuki, także tymi delikatnymi.

Zespołowi Númer Núll trudno odmówić uroku,  intrygujących kompozycji i niebanalnych melodii. Album „Skítugur Sjór” z powodzeniem mógłby rywalizować ze współczesnymi wydawnictwami indie. Co istotne, nagrano je w klasycznym stylu, bez zabawiania się nowinkami technologicznymi. A mimo to co chwilę wyskakuje z płyty kolejny potencjalny przebój, który raczy nas ciekawymi rozwiązaniami, zaraża nas swoją naturalną energią i ujmuje chwytliwą melodią, która z miejsca zagnieżdża się w pamięci. Praktycznie każdy numer jest mocnym punktem płyty. Słucha się ich z nieukrywaną przyjemnością. Można się przy tym graniu również naprawdę fajnie pobawić.

Wprawdzie muzycy Númer Núll nie silą się na jakieś specjalnie rozbudowane czy skomplikowane progresywne kompozycje, niemniej jednak nie boją się także eksperymentów i nie raz przełamują schematy, wpuszczając do swojej muzyki różne smaczki. Całość wypada bardzo korzystnie. Uczciwie też trzeba przyznać, że można tu odnaleźć sporo niezłych zagrywek gitarowych. Muzycy na swoim najnowszym krążku udowodnili, że wciąż mają werwę i masę pomysłów. Mam nadzieję, że trio narobi albumem „Skítugur Sjór” sporo szumu na islandzkiej scenie.

 

 


 

Númer Núll :: Skítugur Sjór

1. Brilljantin 2:24
2. Ef eg væri tveir 2:35
3. Hið fullkomna form 2:40
4. Alkóhól 5:04
5. Útbrunnir Indiánar 5:47
6. Skítugur Sjór 5:25
7. Sæjónara 4:23
8. 1,2 3:05

 

 

 

Númer Núll : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Númer Núll :: Skítugur Sjór (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów