Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Oczy szeroko otwarte. 

Oddur Joensen to gitarzysta, kompozytor i producent pochodzący z Wysp Owczych, ale obecnie mieszkający w Oslo, gdzie studiuje licencjat z gry na gitarze. Styl gry Oddura można określić jako mieszankę różnych gatunków, od jazzu i world music, aż po soul i rock. Od kilku lat artysta aktywnie działa na farerskiej scenie muzycznej, grając z takimi artystami jak: Funksjon, Vincent, High Moon, Anton Liljedahl, Marianna Winther, Bárður á Lakjuni, Katrin á Borg, Kristian Blak i Dania O. Tausen.

27 stycznia 2023 roku na rynku ukazał się debiutancki solowy album Oddura Joensena zatytułowany „Eyes Wide Open” (wyd. Tutl Records). Jak wynika z opisu wydawcy, album składa się z ośmiu instrumentalnych kompozycji, które można określić jako splot eksperymentalnego rocka, fusion rocka, bluesa, jazzu i world music. Muzyka waha się od delikatnej i minimalistycznej do gorączkowej i impulsywnej. Podstawową koncepcją albumu było umieszczenie w studiu nagraniowym zespołu rockowego, który czerpał inspirację z różnych gatunków. To symbolizuje styl gry Oddursa, który swoje pierwsze kroki jako muzyk stawiał w muzyce rockowej, ale od tego czasu poszerzył swoją muzykalność, eksperymentując z jazzem, ragą, free jazzem i world music. Mimo że są to zupełnie różne gatunki, są one zapośredniczone w zrozumiały sposób, tak jak my, ludzie, szukamy wiedzy, kształcimy się i uczymy się z różnych kultur, abyśmy na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczeń mogli samodzielnie formułować własne myśli.

Oddur Joensen napisał samodzielnie całą muzykę na swój debiutancki album, jak również zajmował się jej produkcją. Muzyk zagrał tutaj na elektrycznej i akustycznej gitarze, dzwonkach i syntezatorze moog. Natomiast aranżacje przygotował wspólnie z Kristianem Pauli’em Ellefsenem (zagrał na fortepianie, organach rhodes i dzwonkach), Sámalem Johannesenem (zagrał na basie) i Hjørturem Pæturssonem Hábergiem (zagrał na perkusji). Dodatkowo w nagraniach usłyszymy również Heðina Ziskę Davidsena, który zagrał na gitarze stalowej w utworach 1, 3, 5 i 7.  

Rejestracją materiału na album „Eyes Wide Open” i jego miksowaniem (w Velbastað) zajmował się Theodor Kapnas w Studio Bloch, Tórshavn, Wyspy Owcze. Asystował mu Vinjar Egilsnes Petersen. Mastering płyty wykonał Georgios Nerantzis w Agrinio Greece.  Okładkę wydawnictwa stworzył Bárður Dal Christiansen.

Oddur Joensen jako gitarzysta i kompozytor ma zgodnie z tytułem jego płyty szeroko otwarte oczy, ale również szerokie horyzonty postrzegania i odczuwania muzyki. W jego wyobraźni muzyka nie musi być ograniczona czy przypisana do żadnego konkretnego gatunku, powinna zdecydowanie wykraczać poza ramy jakiejkolwiek stylistyki i żyć własnym życiem. Stąd album „Eyes Wide Open” mieni się wielorakimi muzycznymi barwami i dźwiękami, które bez wątpienia wciągają słuchacza. Nie sposób również obojętnie przejść obok linii melodycznych, które są interesujące i nie tchną banałem. Gitarowe partie iskrzą się tutaj niczym noworoczne fajerwerki. Ponadto bardzo fajnie korelują z organami i syntezatorami. Ale wcale nie ustępuje im sekcja rytmiczna basu i perkusji. To zagrana na wysokim poziomie, niezwykle przejrzysta i klarowna brzmieniowo. Warto zaznaczyć, że nie tylko gra Oddura, ale również pozostałych muzyków z pewnością wpłynęła na jakość tej płyty. Nie ma sensu szczegółowo analizować  każdego utworu osobno i rozkładać na czynniki pierwsze, najlepiej muzyczną zawartość tego albumu postrzegać jako całość.

W Oddurze Joensenie drzemie ogromny potencjał. Chętnie sięgnę po jego kolejne wydawnictwo. Trzymam za niego i jego muzykę kciuki.

 

 

 

Oddur Joensen :: Eyes Wide Open

1. Middle of Somewhere 06:13
2. Derive 02:57
3. Orpheus 05:52
4. Sense of Sincerity 01:45
5. Somethings 04:08
6. Jazzmanian Devil 03:21
7. Eyes Wide Open 07:11

 

 

 

Oddur Joensen : facebook / bandcamp / instagram / soundcloud / spotify

Oddur Joensen :: Eyes Wide Open (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów