Oddur (właść. Oddur Mar Rúnarsson) to singer-songwriter wywodzący się ze starej dobrej szkoły rocka. Muzyk o duszy i energii rockmana, a jednocześnie z sercem i wrażliwością poety.

newoddur_004-copy

W wieku 17 lat opuścił Islandię i udał się do Anglii, gdzie po kilku latach różnych doświadczeń muzycznych, krętymi ścieżkami dotarł w końcu do miejsca, które uznał za swoje. Nawiązał współpracę z producentem Andy Barlow’em oraz muzykiem Lou Rhodes’em, którzy bardziej są chyba znani jako elektroniczny duet Lamb. Dla wspomnianych artystów umiejętności muzyczne Oddur’a były niewątpliwe, dlatego gitarzysta stał się członkiem ich projektu, poszerzonego jeszcze o basistę Jon’a Thorne’a i perkusistę Nikolaj’a Bjerre’a.

R-1297047-1207409471.jpeg

Po 4 latach wspólnych nagrań i występów z zespołem Lamb, Oddur zdecydował się na solowe wydawnictwo. W ten oto sposób w 2006 roku nakładem wytwórni Infinate Bloom Records ukazała się jego EPka „Early Daze”. Na płytce artysta umieścił 6 akustycznych folk rockowych utworów, których produkcją zajął się Nikolaj Bjerre.

Trzeba wspomnieć o tym, że oprócz swojego wkładu w muzykę Lamb, Oddur przez lata pracował jako muzyk sesyjny w roli gitarzysty i wokalisty u wielu kluczowych postaci brytyjskiej sceny muzycznej, m.in. u takich artystów jak Adam Freeland, Dub-Maestro, Gaudi oraz przy solowych projektach Lou Rhodes’a.

Natomiast w 2011 roku Oddur zadebiutował po raz kolejny solowym wydawnictwem. Tym razem długogrającym albumem „Our Place In This?”.

387274_10150539720667053_552470759_n

Początkowo producentem albumu miał być Andy Barlow, ale w konsekwencji produkcją „Our Place In This?” zajął się Emre Ramazognolu, który wyprodukował między innymi pierwszy solowy album Lou Rhodes (wokalisty Lamb).

Krążek Oddura nagrywano w dwóch miejscach: w studiu należącym do Andy’ego Barlow’a znajdującego się nieopodal Brighton oraz w nieistniejącym już studiu w Newcastle.

Miksowaniem płyty zajmowali się Emre Ramazognolu w Londynie oraz Dave Green w Sonopod na Florydzie. Mastering wykonał Dave Green, również na Florydzie.

W nagraniach brali udział wyśmienici muzycy, między innymi:

Jon Thorne (Lamb) – kontrabas,
Nikolaj Bjerre (Lamb) – perkusja (podczas sesji w studiu A. Barlowa),
Emre Ramazognolu – perkusja (podczas sesji w Newcastle),
Stephen Junior (Lou Rhodes, Passenger) – gitara akustyczna i elektryczna, chórki,
Lou Rhodes (Lamb) – chórki w „Call You Up”, „Jesael” i „Blue Window”,
Ben Lee (Fused) – partie smyczkowe,
Ben – wiolonczela.

Kompozycje zamieszczone na „Our Place In This?” powstawały podczas tras koncertowych Lamp, jak również w trakcie kilkumiesięcznej podróży motocyklowej artysty po Himalajach i Indiach.

Bogate doświadczenie artysty zdobywane przez długie lata przekłada się na wysoką jakość jego muzyki i poszczególnych kompozycji. Zachwyca nie tylko rzemiosło, wysokiej klasy gra na gitarze, ale także talent kompozytorski oraz duże umiejętności układania trafnych i przenikliwych tekstów. W tym wszystkim zachowana jest odpowiednia skromność, pokora i naturalność. Oddur umiejętnie korzysta i twórczo reinterpretuje klasykę dotychczasowego akustycznego folk rocka. Nie popada w żadnym wypadku w naśladownictwo swoich mistrzów. Co więcej wzbogaca swoją muzykę motywami i elementami zaczerpniętymi z wydawałoby się tak odległych stylistyk jak post-grunge i post-metal, oczywiście w akustycznym wydaniu.

Our Place In This?” to album dojrzały i osobisty. Od pierwszych dźwięków jesteśmy przekonani o szczerej uczciwości artysty wobec słuchacza. Oddur nie dopasowuje się do obowiązujących trendów we współczesnej muzyce. Staje przed nami niczym muzyczny poeta, prawdziwy w tym co robi i o czym śpiewa. Dlatego w naszą pamięć zapadają nie tylko bądź co bądź dobre melodie, ale także teksty. Nietrudno zawiesić się podczas słuchania tej płyty, dając się ponieść refleksji i lekkiemu tchnieniu. Album jednak nie obciąża umysłu, „jedynie” upaja i fascynuje.

Oddur zachwyca swoją naturalnością i swobodą. Jego muzyka wzrusza, cieszy i budzi wiele zapomnianych wspomnień i emocji. Dziwi mnie, że w naszym kraju pozostaje on zupełnie anonimowy. Kto jeszcze dotąd nie poznał „Our Place In This?” powinien to jak najszybciej nadrobić. Jak już się tych piosenek raz posmakuje, będzie się do nich z ochotą wracać.

 

 

Oddur :: Our Place In This?

1. In a Way 4:34
2. Starstruck 3:25
3. Call You Up 5:37
4. Some People 3:26
5. 100 Wrong Turns 4:09
6. Bones 4:01
7. Blood Red Sky 3:39
8. 7 Second Echo 4:04
9. Jesael 4:03
10. Blue Window 3:55

 

 
Oddur : facebook

Oddur :: Our Place In This? (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów