Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Bezpieczne miejsce.

Dwa lata temu ukazał się piąty studyjny longplay Ólafura Arnaldsa pod tytułem „Some Kind Of Peace” (2020, Mercury KX, recenzja TUTAJ).

Jakiś czas temu islandzki kompozytor, wykonawca i producent wpadł na pomysł, aby zebrać zróżnicowaną grupę przyjaciół, współpracowników i pokrewnych mu dusz artystycznych z całego świata i odmiennych rejonów muzycznych – nowoczesnej klasyki, elektroniki, jazzu i ogólnie pojętej alternatywy – którzy mogliby poeksperymentować i przerobić jego muzykę z płyty „Some Kind Of Peace”.

 „Zawsze uważałem, że piosenka nigdy nie jest skończona. Utwór muzyczny może przybrać dowolną formę, ewoluować i oddychać z każdym, kto go gra. Kiedy pojawił się pomysł na przeróbkę albumu, pomyślałem o tym jako o szancie zebrania kilku moich ulubionych ludzi na albumie i zachęcenia ich do eksperymentowania, rozdzielania i przearanżowania mojej muzyki. Nie dałem im absolutnie żadnych wskazówek. Chciałem, aby mogli swobodnie zabierać piosenki w dowolne miejsce. jedynym wymogiem było to, aby był to głównie, jeśli nie wyłącznie, fortepian. Efektem tego jest piękny album o rozległej różnorodności. Jestem głęboko poruszony ewidentną miłością, którą wszyscy ci wspaniali muzycy wkładają w muzykę, która tak wiele dla mnie znaczy I po raz kolejny ten proces udowodnił mi, że nagranie jest tylko migawką tego, czym była piosenka w tym konkretnym czasie. Serce piosenki żyje w wykonawcy” – mówi Ólafur Arnalds.

28 października 2022 roku nakładem wytwórni Merkury KX ukazało się nowe wydawnictwo sygnowane nazwiskiem Ólafura Arnaldsa pod tytułem „Some Kind Of Peace – Piano Reworks”. Znalazło się na nim dziesięć utworów islandzkiego kompozytora w reinterpretacji dziesięciu różnych artystów. Wśród osób biorących udział w nagraniu tej płyty znaleźli się: polska pianistka i kompozytorka Hania Rani („Woven Song”), południowokoreański pianista i kompozytor Yiruma („We Contain Multitudes”), amerykański pianista jazzowy i kompozytor Dustin O’Halloran („Spiral”), zacierający gatunki brytyjski pianista jazzowy, kompozytor, producent i raper Alfa Mist („Zero”), tstewart, czyli alter-ego elektronicznego producenta Machinedrum („New Grass”), singer-songwriterka, producentka i kompozytorka JFDR („The Bottom Line”), berliński pianista, producent i kompozytor Lambert („Back To The Sky”), australijska pianistka i kompozytorka Sophie Hutchings („Still/Sound”), pianistka filmowa i kompozytorka Eydís Evensen („Loom”) oraz pianista, kompozytor i producent Magnús Jóhann („Undone”).

Przyznać trzeba, że Ólafur Arnalds zgromadził znakomity skład artystów, którzy wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. Dzięki ich indywidualnemu podejściu do materii muzyki, ich wyobraźni muzycznej i artystycznej emocjonalności możemy ujrzeć, a raczej usłyszeć dotychczas nam znane kompozycje z oryginalnego materiału „Some Kind Of Peace” w wyjątkowych odsłonach. Dzięki nowym interpretacjom możemy doświadczyć tego, że muzyka faktycznie jest żywym, poruszającym się i oddychającym organizmem, którego forma zależy tylko i wyłącznie od wykonawcy, który ją prezentuje. Świat dźwięków, który wypełnia „Some Kind Of Peace – Piano Reworks” jest niesamowicie hipnotyzujący. W jego centrum są romantyczno-melancholijne brzmienia fortepianu otulone gdzieniegdzie akompaniamentem smyczków, subtelną elektroniką oraz skrytym nuceniem. To świat delikatny, kruchy i ulotny, który cechuje łagodna i intymna atmosfera z tlącym się pośrodku ciepłym światłem otuchy i nadziei. Materiał jest bardzo refleksyjny, jak również mocno oddziałujący na wyobraźnię. Musimy pamiętać, że ta muzyka wypływa z dziesięciu różnych serc, dlatego  niesie w swoich dźwiękach ogromne ilości osobistych uczuć i emocji. „Some Kind Of Peace – Piano Reworks” to album pełen empatycznej czułości i piękna, które prowadzą słuchacza do spokojnego i bezpiecznego domu.

 

Ólafur Arnalds :: Some Kind Of Peace – Piano Reworks

1. Loom – Eydís Evensen (fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas)
2. Woven Song – Hania Rani (fortepian, wokal)
3. Spiral – Dustin O’Halloran (fortepian)
4. Still / Sound – Sophie Hutchings (fortepian)
5. Back To The Sky – Lambert (fortepian, gitara, perkusja)
6. Zero – Alfa Mist (fortepian)
7. New Grass – tstewart (fortepian, gitara, elektronika)
8. The Bottom Line – JFDR (fortepian, wokal)
9. We Contain Multitudes – Yurima (fortepian)
10. Undone – Magnús Jóhann (fortepian)

 

 
Ólafur Arnalds : website / facebook / spotify / linki do odsłuchu albumu


Ólafur Arnalds :: Some Kind Of Peace - Piano Reworks (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów